Život je hra. A měli bychom mít nějakou strategii.

Původní článek napsal Oliver Emberton.

Original English text written by Oliver Emberton.

Život je hra, kterou hraje každý z nás. Nemusí však být vždycky lehká. Zde je návod, jak takovou hru hrát.
1

ZÁKLADY

Možná si to neuvědomujete, ale život je strategická hra. Je složená z dílčích zábavných mini her – tanec, řízení auta, běhání, sex – ale klíčem k úspěchu je jednoduše zvládat zdroje, které jsou nám k dispozici.
Je důležité zmínit, že úspěšní hráči věnují čas těm správným věcem. Později, když se do hry zapojí peníze, by vždycky mělo být tou hlavní prioritou zvládat čas a rozumně s ním nakládat.

 

DĚTSTVÍ

Hra začíná, když se narodíte a je vám přidělena náhodná postava a určité okolnosti:
10
Circa prvních 15 let je na nic, protože se pořád něco učíte. Nicméně tento level nelze přeskočit.

 

MLÁDÍ

Jako mladý hráč máte dostatek času a energie, ale skoro žádné zkušenosti. Máte pocit, že věci jako prestižní kariéra, majetek nebo životní partner jsou nedosažitelné.

Alespoň do té doby, než k nim najdete cestu. Tohle je právě ten pravý čas na budování vašich schopností. Už nikdy nebudete mít tolik času a energie.

Teď, když už doopravdy hrajete svou hru, byste se měli snažit alokovat váš čas co nejlépe. Všechno, co děláte, ovlivňuje váš stav a vaše schopnosti:
3
Zní to možná triviálně, ale ne vždy budete vědět jak se rozhodnout a ne vždy vás vaše tělo bude poslouchat.

Pojďme si to rozebrat.

 

JAK POSLOUCHAT SVÉ VLASTNÍ PŘÍKAZY

Hodně hráčům se stává, že přestože se rozhodnou, že něco udělají – třeba si řeknou: „Půjdu do posilovny“, jejich tělo je úplně ignoruje.

Není to nic neobvyklého. Každý má určitý stav, který nelze přímo vidět, ale vypadá nějak takhle:
12

Pokud je stav jedné z těchto potřeb nízký, vaše tělo vás nebude poslouchat, dokud onu potřebu neuspokojíte. No, jen se zkuste soustředit na učení, když jste vyčerpaní a hladoví. Vaše koncentrace se po chvilce přesměruje na Twitter.

Zvláště důležitá je položka vůle, která během dne slábne, ale může být doplněna nepatrně, třeba dobrým jídlem, nebo význačně, a to zejména dobrým spánkem. Pokud je stav vaší vůle nízký, dokážete dělat jen to, co opravdu chcete.

Každé rozhodnutí ovlivňuje vaši vůli. Obzvláště hodně vůle vyžaduje takové rozhodnutí, kdy se vzdáte pohodlného sledování televize a půjdete raději cvičit.

Zde je pár triků, které vám můžou pomoct ovládat vaše chování:

  1. Udržujte svůj stav vysoko – Když jste hladoví, vyčerpaní, nebo úplně bez nálady, vaše vůle zkolabuje. Starejte se o sebe – soustavně.
  2. Nevyžadujte příliš vůle během jednoho dne – Rozdělte těžké úkoly do několika dní a kombinujte je s úkoly méně náročnými.
  3. Vyřiďte ty nejdůležitější úkoly jako první – Je to sice těžké, ale je pravděpodobnější, že ten úkol splníte.
  4. Zredukujte potřebu vůle redukováním možností – Pokud pracujete na notebooku, který má přístup na Facebook, budete potřebovat více vůle. Neustále si tak budete dělat úkoly těžší. Eliminujte taková rozptýlení.

Klíčovou částí hraní hry života je vyvážení priorit se stavem vašeho těla. To nejhorší, co můžete udělat, je přepnout se na autopilota, protože tak nikdy nic neuděláte.

 

VYBÍREJTE SI SPRÁVNÉ ÚKOLY

Nejdůležitější v této hře je výběr správných úkolů ve správný čas. Některé úkoly se projeví nejvíce na vašem stavu:
4

Jiné ovlivní více vaše schopnosti:
9

Abyste si udrželi vysokou hladinu vůle, musíte věnovat čas věcem, které vám zaručí zdravý stav – jako jídlo a spánek. Teprve potom, s tím, co vám zbyde, se můžete soustředit na budování vašich schopností.

Některé dovednosti jsou cennější než jiné. Ty dobré vám mohou otevřít úplně nové možnosti jako třeba technologický strom:
11

Jiné jsou slepé uličky:
2

Nejefektivnější je schopnosti kombinovat. Soustředit se na maximum, abyste byli v něčem excelentní, je velmi těžké – vlastně je to mnohdy nemožné. Mnohem jednodušší je být celkem dobrý v několika nejlépe souvisejících schopnostech, které mohou vést k něčemu většímu.
5
6

Všimli jste si, jak můžete být bohatí a atraktivní zároveň jen díky psychologii? Tomu byste měli věnovat pozornost.

 

KDE ŽIJETE

Vaše prostředí neustále ovlivňuje váš stav, schopnosti a příležitosti, které vás mohou posunout dál.

Hra života se dá hrát téměř všude, ale na určitých místech je to mnohem jednodušší. Pokud jste žena, ale narodila jste se ve špatné zemi, může vám být mnoho úspěchů odepřeno.

Pravděpodobnost, že se narodíte v optimálním prostředí, je nízká, takže pokud to vaše prostředí optimální není, porozhlédněte se a zjistěte si, jaké jsou možnosti, a pokud věříte, že to pomůže, zvažte přestěhování.

To, v jakém prostředí se nacházíte, silně ovlivňuje váš stav a vaše dovednosti.

 

HLEDÁNÍ PARTNERA

Přitažlivost je jedna z mini her, která však závisí na tom, jak hrajete. Pokud si udržujete váš stav a k tomu máte určité dovednosti, hned jste více atraktivní.

Unavený, naštvaný hráč, který nic neumí, není moc lákavý.
7

Během hraní je normální odmítnout jiné hráče nebo být jinými hráči odmítnut. Je to běžné, ale může to pěkně zamávat s vaším stavem.

Většina hráčů nesnáší odmítnutí velmi dobře. Abyste mohli ve své hře pokračovat, budete potřebovat hodně vůle. A ta se nejlépe doplňuje spánkem, takže tomu dejte čas.

Když hledáte partnera, z 80 % to závisí na tom, jestli se snažíte být své nejlepší já – sportujete, socializujete se, dobře se o sebe staráte, jste úspěšní v práci.

V takovém případě z vás bude atraktivita vyzařovat automaticky. Zbylých 20 % je jen o tom, že se pohybujete na správných místech, kde můžete potkat ty správné lidi.

 

PENÍZE PENÍZE PENÍZE

Později se ve hře setkáte s novým zdrojem, který budete muset zvládnout – peníze. Většina hráčů se snaží peníze neustále množit, ale to často způsobuje více problémů než užitku.
Money-2
Nejdůležitější pravidlo týkající se peněz – nikdy si je nepůjčovat. Leda na věci, které se vám nějakým způsobem vrátí. Investice do vzdělání nebo do hypotéky může být přínosná (záleží samozřejmě na daném vzdělání a hypotéce). ALE – půjčit si peníze, abyste si mohli koupit nové boty, není OK.

Zde je pár strategií na základě vašeho finančního stavu, na které byste měli myslet:

  1. Peníze vás neznepokojují – Nestresující strategie: prostě žijte s tím, co máte a trošku si šetřete na horší časy. Ujistěte se, že i když šetříte, máte se dobře, jinak toho budete litovat.
  2. Jste zajištění – Pečlivě si vyberte si kariéru a prostředí, a pokud se chcete vypracovat výš, buďte připraveni, že se možná budete muset častěji stěhovat. Taky budete muset hodně investovat do svých schopností a jejich vylepšování, což vás bude stát čas. Buďte však opatrní, abyste to nepřehnali, jinak vyhoříte.
  3. Jste strašně bohatí – Rozjeďte svůj byznys. Dokud pracujete pro někoho jiného, je skoro nemožné být bohatý. Bohatství nepřichází z práce samotné, přichází z vlastnictví věcí – aktiv – které vydělávají více, než stojí. Vaše vlastní společnost je přesně takovým aktivem, které si můžete vytvořit od základů podle sebe. Rozdělte své prostředky do více aktiv a nakonec možná ani nebudete muset pracovat.

 

POZDĚJŠÍ ŽIVOT

Jak hra postupuje, mění se vaše možnosti. Manželství a děti vás budou stát čas a energii a přidají do vaší hry nové elementy („poplach, vyměnit plínku“). Při takových podmínkách je těžší se rychle vzdělávat a rozvíjet.

Starší hráči mají většinou více schopností, zdrojů a zkušeností, které otevírají možnosti, které se dříve zdály být nemožné. Například vlastní byt nebo píšou svou vlastní knížku.
8

Všichni hráči asi po 29 000 dnech nebo 80 letech umřou. Pokud máte dobrý stav a dovednosti, můžete vydržet trochu déle. Žádný cheat k prodloužení života neexistuje.

Na začátku hry jste neměli kontrolu nad tím, kdo, nebo kde jste. Na konci se to opakuje. Vaše předchozí rozhodnutí zcela ovlivňují, kde skončíte, jestli jste šťastní, zdraví a vnitřně spokojení – nebo ne – ve vašich posledních dnech toho už moc nezmůžete.

A proto je vaše strategie jak hrát hru života důležitá. Jakmile přijdete na to jak žít, zjistíte, že většinu toho nejlepšího máte za sebou.

No a teď byste měli jít a začít pořádně hrát.

 

Z anglického originálu Life is a game. This is your strategy guide. přeložila Johana Kapošváryová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář