Jak na zlepšení paměti? Možná si říkáte, že máte špatnou paměť a že je pro vás prostě nemožné zapamatovat si seznam věcí a to ať už je o nákup nebo jen něco na písemku do školy, ale není to nemožné.

Nikdo se nerodí se špatnou paměti. To je třeba si uvědomit a zapamatovat.

Pokud nebyla paměť nějak fyzicky poškozena, tak jí můžete za pomoci náležitých cvičení a znalostí zlepšit.

Na začátek je dobré říci, proč paměť zlepšovat a k čemu nám to bude dobré. Inu, důvodů je mnoho.

V dnešní velice uspěchané době je velikou pomocí a schopností pamatovat si informace, data, jména, tváře i rozhovory, což nám může pomoct vyhnout se nepříjemným situacím či dosáhnout povýšení.

Co je vlastně paměť?

Lidskou paměť tvoří složitá neuronová spojení v mozku, která dokáží uchovávat miliony rozličných údajů.

Mozek má schopnost uchovávat dávné zkušenosti a extrémně dobrým způsobem organizace tyto informace ukládat a tím nám dává možnost učit se a vytvářet nové myšlenky.

Paměť můžeme rozdělit na tři typy:

  1. Smyslovou – tady se krátkodobě nahrávají určité informace, které nejsou nijak uchovávány. Například na rušné ulici je spousta vjemů, které míjíte, ale když dorazíte domů, tak už si nebudete pamatovat koho nebo co jste viděli, pokud by se to nějak nevrylo do vaší paměti. Například výstřel by vystoupil do popředí a vryl se vám do paměti, protože by to pro vás bylo něco, co stojí za povšimnutí i zapamatování.
  2. Krátkodobou – tady se informace ukládá na dobu dvaceti až třiceti vteřin. Má jen omezenou kapacitu, což je důvod, proč jsou často historky, situace nebo i svědectví tak nespolehlivá
  3. Dlouhodobou – tady se ukládají informace pro budoucí použití. Díky této paměti si dokážeme vzpomenout na naše narozeniny a také se můžeme učit novým věcem a rozšiřovat dále naše schopnosti ve všech oborech.

Je třeba věnovat pozornosti pozornost

Schopnost zpracování informací je určitým způsobem omezena a ne všechno je ukládáno tak, aby si na to člověk mohl vzpomenout.

Náš mozek totiž předpokládá, že takové informace není třeba uchovávat a tak dělá přirozenou selekci.

Můžeme tomu říkat snížená pozornost, protože ta má za následek právě to, že když jdeme po rušné ulici, tak se nám nevrývá do paměti každá maličkost, kterou uvidíme.

Pozornost dále můžeme rozdělit na:

1. Bezděčnou, která si nežádá žádné úsilí a je založena na vlastních zájmech, touhách a zvědavosti.

A právě proto někteří dokáží hodinu citovat fotbalové statistiky, ale nejsou si schopni vzpomenout, že si mají do práce vzít svůj kufřík.

To právě proto, že ho sport zajímá a práce evidentně až tolik ne. Tato pozornost je vlastní všem.

2. Vědomou, která se používá při práci s předměty, lidmi a tématy, které nás nebaví a připadají nám přinejmenším nezajímavé.

Žádá si to jistou námahu, ale díky ní se může člověk, kterého nijak zvlášť nezajímá například medicína, stát úspěšným doktorem.

Rozvinutou vědomou pozornost ovládá malá skupina lidí.

Pro zlepšení vědomé pozornosti je důležité ji cvičit.

Jak zlepšit pozornost: metody

Níže uvádíme pár užitečných metod, které vám pomohou začít.

Trénink

Zkuste se zaměřit na nějakou osobu, situaci nebo klidně předmět, který vám přijde naprosto nezajímavý a zkoumejte každý detail, dokud onen předmět nebudete schopni spolehlivě a detailně popsat.

Použijte všechny smysly. Můžete předmět osahat, což nedoporučujeme, pokud jste se zaměřili na osobu, přičichnout k němu, vnímat jeho strukturu.

Zbavte se věcí, které vás rozptylují

Pro většinu lidí je složité soustředit se na více věcí naráz. Proto při tréninku nebo i učení hledejte klidné, tiché místo bez řvoucího rádia či tlachání kamarádů.

Soustředění

Uvedeme si situace, při které se připravujete na náročnou konferenci a do toho vám představí kamarád svou novou přítelkyni.

metody pro zlepšení paměti

I když víte, že vám říkal její jméno, tak si na něj nemůžete vzpomenout, protože jste se soustředili na něco, co pro vás bylo v danou chvíli prioritní, a proto vám její jméno neutkvělo v paměti, váš mozek to vnímal jako nepodstatnou informaci.

Co si budeme povídat, člověk, který si vždy pamatuje jména budí dobrý dojem.

Probuďte se

Každodenní situace, která se stává každému je, že fyzicky sice pracujeme na nějakém úkolu, ale jsme duchem nepřítomni.

Kdykoli si toto uvědomíte, zařvěte si v duchu: „STOP!“ Tím svou pozornosti přesunete zpět.

Zajímejte se

To, co děláme rádi se nám učí a pamatuje lépe. Proto se snažte do každé činnosti vkládat trochu nadšení a srdíčka.

Uvědomte si a popřemýšlejte nad tím, co vám to může přinést a jak by bylo super onu informaci vědět nebo onu činnost umět.

Jako velice účinné cvičení můžete použít každý den.

Každý večer si vymezte deset minut, ve kterých si projdete celý den a snažte se rozpomenou na všechny detaily, které jen v paměti uchovány jsou.

Po pár dnech zjistíte, že si dokážete vybavovat více a více informací a události se k vám budou vracet jasněji a přesněji.

Mnemotechnické pomůcky pro zlepšení paměti

Velice účinnou metodou paměti jsou mnemotechnické pomůcky. Nejúčinnější mnemotechnickou pomůckou je spojování věcí s tím, co už známe.

Čím vetší množství asociací dokážete vytvořit, tím větší pravděpodobnost zapamatování dané věci bude.

Dvě velice oblíbené metody pracují s pomocí akronymů a akrostik.

Akronym znamená, že si zapamatujete kombinaci prvních písmen předmětů.

Například pro barevné spektrum (v anglickém jazyce) můžeme použít jméno ROY G. BIV: Red (červená), Orange (oranžová), Yellow (žlutá), Green (zelená), Blue (modrá), Indigo (indigová), Violet (fialová).

Někdy mohou být akronymy daleko známější než samotné plné názvy např. RAM – Random Access Memory nebo DNA – Deoxyribonucleic acid.

Akrostikum je věta vytvořená tak, že první písmeno každého slova je klíčem k předmětu, který si chceme zapamatovat.

Velice známým akrostikem je věta „Eva hodila granát do atomové elektrárny.“ sloužící k zapamatování pořadí strun na kytaře – E-H-G-D-A-E či „Ivan vedl Xenii lesní cestou do města.“, v níž je zakódováno pořadí římských číslic – I = 1, V= 5 atd.

Paměťový palác – that’s it!

A konečně paměťový palác. Klíčem k jeho vybudování je, abyste si našli místo, které znáte z paměti jako své boty.

Může to být dům, práce, fitko, cokoli.

V každém případě si musíte být schopni velmi jasně vybavit a živě představit onu místnost nebo klidně i cestu do práce, tak abyste byli schopni se orientovat v každém bodu a centimetru.

Dále potřebujete spojit seznam věcí, které si chcete zapamatovat, s místy ve vašem paláci paměti.

zlepšení paměti

Řekněme, že si chcete zapamatovat seznam věcí k nákupu: jablka, jogurt, lak na vlasy, kladivo. Pokud máte palác paměti u vás doma, tak pravděpodobně první, co uvidíte budou dveře.

Představte si je pomalované jablky a při velké fantazii si představte i vůni jablek.

Dále asi vidíte schody, které jsou celé od bílého jogurtu, dále uvidíte vašeho psa, který jako člověk na zadních stojí před zrcadlem a lakuje si uši.

Zní to divně, ale čím výstřednější obrazy to budou, tím snadnější bude zapamatování.

Poslední je kladivo, které si můžete představit v lidské velikosti, jak se na vás obrací a ptá se, zda mu to v těch nových šatech sluší.

Zprvu to může chvíli trvat, ale jakmile budete svůj palác paměti lépe poznávat, bude pro vás tato metoda čím dál tím snazší a tvorba obrázků bude zabírat méně času a bude jednodušší.

Hlavně, mozku a paměti je vhodné se věnovat i bez nějakého vyššího cíle.

Ono procvičování může být přínosem ve stáří, kdy zamezí, oddálí či zpomalí různá onemocnění či přirozené vynechávání.

Nejlepší doplněk stravy na paměť

Mozek je nejdůležitější orgán v lidském těle. Proto si zaslouží, aby se o něj náležitě pečovalo.

K tomu slouží i různé doplňky stravy, které mohou zlepšovat paměť.

Podívejte se na nejlepší doplňky stravy pro mozek a vylepšete svůj mentální výkon.