Jak být produktivní? 9 tipů, jak toho stihnout více za méně času!

Také máte někdy pocit, že vám povinnosti přerůstají přes hlavu? A když se vám nedaří splnit všechny úkoly včas, cítíte úzkost a stres.

I proto je důležité naučit se efektivně hospodařit s časem a být produktivnější.

9 tipů, jak být produktivní a pracovat opravdu efektivně

1. Nejdříve se zaměřte na to nejdůležitější 

Teorie MIT„Most Important Tasks“), tedy „nejdůležitější úkoly“, má za to, že na každém to-do listu jsou některé položky důležitější než jiné.

Pokud tedy jen bezmyšlenkovitě odškrtáváte splněné úkoly bez zaměření na jejich důležitost, ochuzujete se o velmi efektivní způsob práce.

Každý den si určete 1-3 prioritní úkoly, které do konce dne splníte, ať se děje cokoli.

S tímto přístupem budete mít jistotu, že každý den splníte ty opravdu důležité úkoly a nebudete se zbytečně zaobírat těmi, které tolik nehoří.

2. Přestaňte s multitaskingem 

Lidé často dělají více věcí najednou s domněním, že tím ušetří čas. Opak je ale pravdou. I když se multitasking může zdát jako produktivní strategie, jen málokdy je opravdu efektivní.

Když se zaměříte pouze na jeden úkol, splníte ho kvalitně a rychleji. To vám umožní plynule s přesunout k dalšímu úkolu a zvýšit tak efektivitu práce na maximum.

3. Nemějte přehnané cíle 

Větší úkoly či projekty mohou často působit až zastrašujícím dojmem.

Nejlepším způsobem, jak se s takovým úkolem poprat, je rozdělit jej na několik menších milníků. Budete tak pracovat postupně, efektivně a neztratíte motivaci.

4. Dejte si pauzu

Může se zdát zvláštní doporučovat přestávky, když je řeč o produktivitě v práci, ale pravidelné přestávky skutečně pomáhají snižovat stres a zvyšovat efektivitu.

Přestávka zlepšuje produktivitu

Obecně se doporučují přestávky o délce 10-15 minut, při kterých se vzdálíte od své práce a pročistíte mysl, což může pomoci načerpat novou motivaci nebo nápady.

5. Pravidlo 5 minut 

Pokud bojujete s prokrastinací, pravidlo pěti minut vám může výrazně pomoci.

Když si slíbíte, že nad nesplněným úkolem strávíte pouhých pět minut, odstraníte tím mnoho výmluv, které vám brání vůbec začít.

Téměř každý může věnovat pouhých pět minut napsání e-mailu, vyhledání tématu, vyplnění nějaké dokumentace nebo načrtnutí nového úkolu.

Často se stává, že po uplynutí těchto pěti minut motivace ke splnění úkolu vzroste.

6. Odstraňte věci, které vás rozptylují 

Občasná roztržitost je zcela normální, prostě nelze být 100 % času plně soustředěný. Dobrou zprávou ale je, že soustředěnost je dovednost, která se dá efektivně rozvíjet.

Vypněte si oznámení, přepněte telefon do letadlového režimu nebo použijte aplikaci pro zvýšení produktivity, například Freedom.

K zabránění rozptylování se běžně používá technika Pomodoro.

Uživatelé si nastaví časovač, odstraní ze svého okolí všechny rušivé vlivy (sociální média, e-maily atd.) a pracují v časových blocích po 20-30 minutách, po kterých následuje několikaminutová přestávka.

Vědomí, že se musíte soustředit jen krátkou dobu, je vynikajícím způsobem, jak zvýšit soustředění v delším časovém horizontu.

7. Zpříjemněte si pracovní prostředí 

Věděli jste, že i barvy, kterými jste obklopeni, mohou mít výrazný vliv na vaši produktivitu?

Např. modrá barva může působit uklidňujícím dojmem a napomáhá soustředění a udržení pozornosti, zatímco červená se hodí pro práci, která vyžaduje přesnost a smysl pro detail.

Také vyzdobení pracovního stolu několika osobními drobnostmi vám pomůže cítit se uvolněněji, což může zvýšit vaši produktivitu.

8. Hýbejte se

Cvičení neprospívá jen tělu – může mít také důležitý vliv na váš pracovní výkon.

Skvělý způsob, jak se cítit bystřejší a produktivnější? Zkuste si jít ráno zaběhat nebo začít den cvičením. Také není na škodu se lehce protáhnout i během pracovní přestávky.

9. Poslouchejte hudbu

Poslech oblíbených melodií vám pomůže dostat se do správné nálady, nabrat motivaci a vyřídit si seznam úkolů.

Jak být produktivnější? Poslouchejte hudbu

 

Pozor ale, aby vás hudba spíše nerušila. Nepřehánějte to proto s hlasitostí a hledejte takový typ hudby. který vám naopak pomůže se soustředit.

Štítky