Jak být šťastný, když se všechno hroutí

V létě roku 2010 měla Rachelle Friedman před sebou jedno z nejlepších období svého života. Nedávno se zasnoubila a obklopena svými přáteli si užívala rozlučku se svobodou.

Trávili den u bazénu, když do ní jeden z jejich kamarádů ze srandy strčil a ona spadla do mělké části bazénu. Rachelle se pomalu vznášela k hladině, až se objevila její tvář.

Na první pohled bylo jasné, že něco není v pořádku. „Tohle není vtip,“ řekla.

Rachelle narazila hlavou o dno bazénu a roztříštila si dva obratle. Mezi nimi i obratel C6, který zpřetrhal míchu a způsobil ochrnutí jejího těla od hrudi dolů. Nikdy už nebude moct chodit.

„Jsme prostě tak šťastní…“
O rok později se z Rachelle Friedman stala Rachelle Chapman, když si vzala svého snoubence. V jenom online rozhovoru v roce 2013 se rozhodla své myšlenky ohledně celé události sdílet.

Začala zmiňovat některé problémy, které jsou předvídatelné, jako třeba jak těžké bylo najít práci, kterou by mohla se svým postižením dělat. Jak těžké a nepříjemné bylo žít s nervovými bolestmi.

Mluvila ale taky o pozitivních věcech. Například na otázku, jestli se věci zhoršily, odpověděla, že se věci sice změnily, ale rozhodně nemůže říct, že k horšímu.

Na otázku o vztahu s jejím manželem pak odpověděla, že jsou prostě šťastní, protože její zranění mohlo být i horší.

Jak je možné být šťastný, když se zdá, že se všechno hroutí?

horse-shoe-110987_1920

 

Překvapivá pravda o štěstí

Harwardský psycholog sociologie Dan Gibert je autorem bestselleru Stumbling on Happiness (Škobrtnout o štěstí), ve kterém se zabývá tím, jak špatně vyhodnocujeme situace, které by nás mohly udělat šťastnými nebo naopak smutnými. Odhaluje také některé překvapivé informace o tom, co nás doopravdy dělá šťastnými.

Jeden z hlavních objevů spočívá v tom, že extrémní nevyhnutelné situace často spustí odezvu v našem mozku, která zvyšuje pozitivitu a štěstí.

Představte si například, že byl váš dům zničen při zemětřesení, nebo jste měli vážnou autonehodu a přišli jste o obě nohy. Když se někdo zeptá na možný dopad takové události, většina lidí mluví o tom, jak zničující by to bylo. Někteří dokonce tvrdí, že by raději zemřeli, než aby nemohli nikdy znova chodit.

Ale vědci zjistili, že když lidé opravdu prožijí traumatickou událost, jako je zemětřesení nebo ochrnutí, jsou po šesti měsících od nehody stejně šťastní, jako den před ní.

Jak je to možné?

 

Předsudky ohledně důsledků

Gilbert tvrdí, že traumatické události spouští náš „psychologický imunitní systém“. Ten podporuje schopnost našeho mozku vydávat pozitivní pohled a radost i v bezvýchodné situaci.

Je to přesně opak toho, co si představíme, když se mluví o nějaké tragédii.

Gilbert říká: „Lidé si neuvědomují, že jejich obranný systém se spustí mnohem pravděpodobněji, když jde o vážnou situaci, než když jde jen o malý problém. A proto se mýlí, když předvídají své reakce na různé tragické události.

Tenhle efekt funguje podobně i pro extrémně pozitivní události. Představte si například, jak byste se cítili, kdybyste vyhráli v loterii. Hodně lidí si myslí, že by jim to přineslo dlouhotrvající štěstí, ale výzkum prokázal opak.

V jedné velmi známé studii publikované výzkumníky z Northwestern University z roku 1978 se přišlo na to, že hladina štěstí ochrnutých lidí a lidí, co vyhráli loterii, byla rok po tom, co se ony události odehrály stejná.

Ano, přečetli jste to správně.

Jeden člověk vyhrál tolik peněz, že mu to obrátilo život vzhůru nohama a druhý člověk ztratil možnost ovládat své končetiny. Přesto byly obě osoby po jednom roce stejně šťastné.

Je důležité zmínit, že tahle konkrétní studie nebyla od té doby, co vyšla, provedena znovu, ale tento obecný trend se prokazuje stále znovu a znovu.

Máme silnou tendenci přehánět důsledky, které bude mít na naše životy tragická událost.  Extrémní pozitivní ale i extrémní negativní události vlastně neovlivňují naše dlouhodobé štěstí v takové míře, jak si myslíme.

Výzkumníci to označují jako předsudky ohledně důsledků, protože máme tendenci přehnaně odhadovat délku nebo intenzitu štěstí, které jsou důsledkem nějaké významnější události.

Je to jeden z příkladů afektivního předpovídání, což je psychologicko-sociologický fenomén, který poukazuje na to, že lidé jsou obecně špatní v předpovídání svých budoucích emočních stavů.

 

Co si z toho vzít

Jsou dvě hlavní věci, které byste si měli z tohohle poznatku odnést.

  • Zaprvé, máme tendenci zaměřovat se na věci, které se mění, a zapomínáme na věci, které se nemění. Při pomyšlení na výhru v loterii si představíme onen okamžik a všechny ty peníze, které nám to přinese. Ale zapomínáme na 99 % zbytku našeho života, který zůstává více méně stejný. Pořád budeme nevrlí, pokud se dobře nevyspíme. Pořád budeme muset čekat v dopravní zácpě. Pořád budeme muset cvičit, pokud budeme chtít zůstat v kondici. Pořád budeme muset každý rok platit daně. Pořád nás bude bolet, když ztratíme někoho blízkého. Pořád bude báječný pocit jen tak relaxovat na lavičce a sledovat západ slunce. Představujeme si změnu, ale zapomínáme na věci, které zůstávají stejné.
  • Zadruhé, problém je překážkou určité věci, ne nás osobně. Podle slov Řeckého filozofa Epiktéta: „Přijít o nohu je překážka pro tvé tělo, ne tvou mysl“. Přehodnocujeme, jak moc nám ublíží tragické události, stejně jako přeceňujeme, jak pozitivní události zlepší náš život. Soustřeďujeme se na věci, které jsou viditelné (jako třeba amputace nohy), ale zapomínáme na všechny ostatní zážitky z života.

Trávení času s kamarády, víkendové sledování fotbalu, čtení dobré knížky, vychutnávání si výtečného jídla. Tohle všechno jsou části života, které si můžete užívat s nohou, i bez ní.

Je mnoho koníčků, kterým se můžeme věnovat bez ohledu na svou mobilitu. Negativní události jsou náročné, ale možnosti jsou široké a pestré.


dreamcatcher-336639_1920

V životě, který se vám může momentálně zdát velmi vzdálený nebo nenaplněný je mnoho místa pro štěstí.

Pokud se chcete dozvědět více fascinujících faktů o tom, jak se náš mozek stará o štěstí, přečtěte si knihu Dana Gilberta Stumbling on Happiness (Škobrtnout o štěstí). (ebook | audiobook)

Poznámka překladatele: Pusťte si inspirativní TED talk Dana Gilberta 🙂 https://www.ted.com/talks/dan_gilbert_asks_why_are_we_happy

Z anglického originálu The Impact Bias: How to Be Happy When Everything Goes Wrong  přeložila Johana Kapošváryová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář