Když jsem dostal možnost napsat recenzi knihy Revoluce v podnikání, řekl jsem si: „Super, fajn příležitost, jak přečíst další knížku o tématu, které mě zajímá a baví.“

Přestože měla knížka v pravém horním rohu uvedeno BESTSELLER, držel jsem svá očekávání na minimu. Popravdě, nepředpokládal jsem, že by Daniel Priestly uvedl nějakou novou podstatnou myšlenku, se kterou jsem se doposud nesetkal.

Při prvním přečtení obsahu jsem si svůj názor jen potvrdil.

Kniha mi připadala jako „slátanina“ několika nesourodých témat, přičemž se žádnému z nich nevěnovala dost hluboce na to, aby dala vyznít té správné pointě.

Přesto jsem na knihu nezanevřel a rozhodl se ponořit do obsahu jednotlivých kapitol. A ještě, že jsem tak učinil!

Kniha je logicky rozdělená do 3 částí.

V první autor popisuje historický vývoj pracovního trhu, který je ovlivňován jednou revolucí za druhou (tou poslední byla revoluce průmyslová). Období, ve kterém v současnosti žijeme, autor charakterizuje jako revoluci podnikatelskou.

Vyznění první části, a knihy celkově, je jasné: „Člověk by se měl zamyslet, jestli nepřišel čas vymanit se z ‘okovů‘ pracovního poměru a rozjet vlastní podnikání.“ Autor zde také uvádí 10 výzev, s jejichž pomocí probudíte své podnikatelské vlohy a myšlení.

Ačkoli první část knihy nabízí velmi zajímavé pohledy, nejspíše jste, pokud se zajímáte o seberozvoj a podnikání, většinu autorových myšlenek a nástrojů již někde zaznamenali.

Druhá část knihy už je o něčem jiném. Nabízí konkrétní kroky a modely, které můžete použít pro úspěšný rozjezd vlastní GMF (globální malé firmy).

Zmiňuje chyby, kterých se většina podnikatelů dopouští, a navrhuje, jak se jich vyvarovat.

Třetí a poslední část prohlubuje myšlenky z druhé kapitoly. Dívá se na cestu podnikatele jako na životní pouť složenou ze sedmi úrovní.

Na této cestě se práce postupně stává zábavou a na jejím konci stojí potenciální možnost vytvořit udržitelnou společnost a zanechat tak odkaz.

Celá kniha je protkaná několika cvičeními, hádankami a otevřenými otázkami, které vás nutí  se zamyslet a často i přehodnotit vnímání práce, zaměstnání, peněz, či skromnosti.

Kniha je navíc opředena nejedním „tajemstvím“. Daniel Priestly hned v úvodu upozorňuje, že celá kniha má jednu základní myšlenku.

Jde o klíčovou přísadu, bez níž se dle autorových slov neobejde nikdo, kdo chce být „úspěšný“. Tuto myšlenku však každý čtenář musí odhalit sám.

Jsem rád, že se mi kniha dostala do rukou a doporučuji ji každému, kdo chce:

  • aby pro něj byla práce zábavou
  • pracovat na něčem, co pro něj má hlubší význam a smysl
  • vybudovat něco, na co bude hrdý
  • žít v tzv. „podnikatelském ráji“

9788024754215

Vložit komentář