Jak se zbavit stresu? Mezi žonglováním s prací, rodinou a dalšími závazky se může stát, že budete příliš vystresovaní a zaneprázdnění.

Musíte si však vyhradit čas na odpočinek, jinak může utrpět vaše duševní i fyzické zdraví.

Naučit se zvládat stres vyžaduje praxi, ale můžete – a musíte – to udělat. Věnujte deset minut jedné z následujících aktivit a snižte svou hladinu stresu.

8 tipů, jak se zbavit stresu

1. Cvičení

Ne nadarmo se říká, že cvičení skutečně vyvolává v těle uvolňování hormonů dobré nálady, jako jsou endorfiny, které vám mohou pomoci cítit se méně stresovaní.

Stres může také způsobit, že podvědomě napínáte svaly, což cvičení může pomoci uvolnit. Cvičení vám navíc zlepší náladu. Aby se vám to však vyplatilo, musíte cvičit často.

Kolik byste tedy měli každý týden cvičit?

Vypracujte se na 2 hodiny a 30 minut středně intenzivního cvičení, jako jsou rychlé procházky, nebo 75 minut intenzivnějšího cvičení, jako jsou plavecké okruhy, běh nebo jiné sporty.

Zaměřte se na stanovení cílů v oblasti fitness, které můžete splnit, abyste se nevzdávali. Především si pamatujte, že jakékoli cvičení je lepší než žádné.

2. Hluboké dýchání

Když se zastavíte a několikrát zhluboka nadechnete, můžete se hned zbavit tlaku. Budete překvapeni, o kolik lépe se budete cítit, jakmile se v tom zdokonalíte.

Posaďte se do pohodlné polohy s rukama v klíně a nohama na podlaze, zavřete oči a představujte si, že jste na relaxačním místě. Po dobu 5 až 10 minut pomalu zhluboka dýchejte.

3. Organizace

Stres se může dostavit, když se cítíte zahlceni množstvím úkolů, které je třeba udělat, nebo termíny, které je třeba dodržet.

Napsání seznamu úkolů nebo strategie řízení času vám může pomoci soustředit se na dokončení každého úkolu.

Posaďte se a sepište si vše, co potřebujete udělat, a jednotlivé kroky, které budete muset udělat, abyste každý úkol dokončili.

Buďte realističtí ohledně toho, kolik času vám zabere dokončení každého úkolu.

4. Dobře se najíst

Pravidelná a vyvážená strava vám pomůže cítit se celkově lépe. Vaše jídla by měla být plná zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a libových bílkovin, které vám dodají energii.

zelenina

A žádné jídlo nevynechávejte. Není to pro vás dobré a může vás to přivést do špatné nálady, což může ve skutečnosti zvýšit váš stres.

5. Vezměte si oddechový čas

Stejně jako u dětí může stres ovlivnit naše emoce a chování, stejně jako naše fyzické a duševní zdraví. Stres může způsobit, že budete podráždění nebo vznětliví.

Když si začnete všímat, že stres ovlivňuje vaše pocity nebo chování, možná je čas odejít a několik minut se věnovat jen sami sobě.

Jak být produktivnější? Poslouchejte hudbu

Dělejte něco, co vás baví, například čtěte knihu nebo poslouchejte hudbu, nebo si najděte důvěryhodného přítele či kolegu, se kterým si můžete promluvit o tom, jak se cítíte.

6. Najděte si čas na koníčky

Musíte si vyhradit čas na věci, které vás baví. Snažte se každý den dělat něco, co vám dělá dobře, a pomůže vám to zbavit se stresu.

Mezi relaxující koníčky může patřit čtení, golf, skládání puzzle, sledování filmu.

7. Meditujte

Pokud jste ještě nevyzkoušeli meditaci nebo relaxační cvičení, není lepší čas začít.

Relaxační cvičení odbourává stres

Tyto nástroje, u nichž bylo vědecky prokázáno, že pomáhají snižovat a zvládat stres a podporují duševní pohodu, jsou užitečné v době, kdy zažíváte stres, i jako prevence v době, kdy se cítíte dobře.

8. Mluvte o svých problémech

Pokud vás něco trápí, může vám mluvení o tom pomoci snížit stres. Můžete si promluvit s rodinnými příslušníky, přáteli, lékařem nebo terapeutem.

Můžete také mluvit sami se sebou. Říká se tomu samomluva a děláme to všichni. Aby však samomluva pomohla snížit stres, musíte se ujistit, že je pozitivní, a ne negativní.

Proto pozorně poslouchejte, co si myslíte nebo říkáte, když jste ve stresu. Pokud si říkáte něco negativního, změňte to na pozitivní.

Jak se zbavit stresu?

Trvalý stres ovlivňuje vaše duševní zdraví a může stát za návštěvu lékaře. Pokud se dva týdny nebo déle necítíte dobře nebo nejste ve své kůži, měli byste navštívit svého praktického lékaře.

Štítky