Dnes pro vás máme recenzi knihy Cestování – nejlepší životní investice, První opravdový kariérní rádce pro mladého člověka od Lukáše Kerharta.

Přinášíme vám dva pohledy, které se v mnohém liší, neboť každý člověk má jiný pohled na svět. Doporučujeme knihu přečíst a udělat si svůj vlastní názor 🙂

OB_ cesty_6.indd

 

Johana Kapošváryová
Přečteno jedním dechem, s nadšením. Jen si říkám „kéž bych tuto knihu dostala do rukou dříve, než ve svých 22 letech“, protože bych nejspíše udělala pár věcí jinak.

Kniha mi vdechla pocit naděje, štěstí, radosti a taky uklidnění, že nejsem sama, kdo neví, co chce.

Nedává návod, jak na to přijít, ale poskytuje rady a tipy, které mohou pomoct čtenáři najít, nebo začít hledat svůj směr.

Základní mantrou celé knihy je cestování, díky kterému člověk získá větší nadhled, sebevědomí a zkušenosti, což často nám Čechům chybí.

Za sebe můžu říct, že jen jediný semestr v rámci bakalářského studia ve Vídni mi dal hodně – kamarády, nové poznatky, ale právě větší rozhled a jiný úhel pohledu na věci.

Ať už cestujete za přírodou, za památkami, kamarády, studiem, prací či za čímkoliv jiným, je to dobrá investice.

A stejně jako Lukáš Kerhart bych si i já přála, aby si každý aspoň jednou zkusil vyjet do zahraničí za nějakým dobrodružstvím, neboť věřím, že je to obohacující zkušenost v mnoha ohledech.

Z knihy jsem vybrala tři motta, která krásně vyjadřují naději, štěstí, radost a uklidnění
– Kdo nechce, hledá výmluvy, kdo opravdu chce, nachází způsoby
– Možné je cokoliv, ale nic není zadarmo, a svým cílům musíte obětovat spoustu úsilí a odříkání
– Žijeme jen jednou, a proto bychom si měli mládí pořádně užít a cestovat.

Pokud hledáte směr, kterým se vydat, můžete začít čtením této knihy, třeba vás nakopne a nabije pozitivní energií stejně, jako mě. Začínám plánovat Erasmus v Austrálii, zahraniční stáž a už se nemůžu dočkat.

 

Veronika Portešová
Knihou se line upřímné nadšení z cestování. Je prokládána množstvím příběhů mladých lidí, které Lukáš na svých cestách nebo v souvislosti s nimi potkal.
Cílem knihy je motivovat mladé lidi, podpořit je a ukázat jim, že když budou chtít něco  dokázat, bude to těžké, ale když se oklepou a vydrží jít dál, mohou poznat nečekané.

Kniha je doslova nabitá nadšením z cestování, sbírání zkušeností v cizím prostředí a setkávání se s jinými kulturami. Na konci knihy proto také najdete krátké příběhy lidí, kteří Lukáše Kerharta na svých cestách inspirovali.

Kniha se čte rychle, je napsána jednoduchým (podle mě možná až příliš) a srozumitelným jazykem. Taková kniha na jedno dopoledne.

Samotná kniha Cestování vám na druhou stranu obzory nejspíš neotevře.

Přečtěte si v ní slova, která vám pravděpodobně vždy připadají sympatická, a pravděpodobně jste je už také mnohokrát slyšeli.

Například hlavní myšlenky z kapitoly ‚Proč cestovat?‘
Rozšíříte si obzory.
Naučíte se jazyk.
Odlišíte se od davu.
Získáte kontakty a přátele na celý život.
Budete mít na co vzpomínat.

Co se týče podtitulku knihy, nejsem si docela jistá, jestli svou vlastní proklamaci plní. Tvrzení „První opravdový kariérní rádce pro mladého člověka“ se mi přece jen zdá být nadnesené.

Ano, poznávat jiné kraje je důležité. Ano, setkávat se s lidmi, kteří pochází z odlišného zázemí, je důležité. Ano, naučit se v cizině překonávat překážky je důležité.

Na cestách uvidíte, že je v různých situacích možné reagovat jinak, než jste zvyklí, že se dá dělat jinak vlastně mnoho věcí. A tohle vše vám může pomoci poznat sebe sama o trochu více, což vás poté třeba pošťouchne dosud nepoznaným směrem.

Mně samotné však kniha nepomohla definovat si další kroky směřující k naplnění mých cílů, což bych od kariérního rádce asi očekávala.

Co jsem si z ní tedy odnesla? Zhruba toto: „Cestuj a vše se vyřeší.“ Nejsem si však jistá, nakolik se to splní a zda to k uspořádání dalších desítek let života bude stačit. Možná kdybych do konce života chtěla jen a pouze cestovat?

Asi bych tuto knihu nenazvala prvním kariérním rádcem. Prvním opravdovým motivačním monologem o pozitivech cestování ale určitě ano.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Štítky

Vložit komentář