Anglický výraz lifehack plynule vplul do českého slovníku jako nápad, který výrazně zjednoduší a zlepší náš život.

Většinou se jedná o jakousi novátorskou metodu, která využívá běžně dostupné předměty v netradičních situacích.

Českým (oficiálním) ekvivalentem slovního spojení „life hack“ je „zlepšovák“.

Co takhle si zjednodušit život a nemuset přitom vynaložit žádnou práci navíc?

Existence člověka je plná složitostí a na první pohled nesplnitelných úkolů, ale experti na lifehacky garantují, že i sebesložitější problém má nějaké (většinou extra jednoduché) řešení.

Tip: Věděli jste např., že je možné jednoduše odlišit vaše cestovní zavazadlo od jiných, stejně vypadajících? No ano, uvažte si na držadlo výrazně barevnou mašli a nemůže se stát, že si svůj kufr na kolečkách nepoznáte!

Rozhodli jsme se sepsat seznam šestačtyřiceti lifehacků, které jste si vroucně přáli znát už dávno.

tipy a lifehacky

Jsou totiž směšně jednoduché a zároveň extrémně pomocné v každodenním životě.

Přesvědčte se sami!

46 neuvěřitelně snadných lifehacků, které udělají život o mnoho snesitelnější!

Má-li lifehack být skutečně zlepšovákem, měl by splňovat tři základní podmínky:

 1. Musí být rychlý,
 2. Musí být levný a
 3. Musí se dát jednoduše provést.

Novátoři upozorňují: Nesplňuje-li nápad byť jediný z těchto parametrů, nemluvíme už o lifehacku, ale „pouze“ o vcelku slušné pomůcce.

Chcete se naučit jednoduché zlepšováky a usnadnit si tak život? Tak prosím, zde je jejich seznam.

10 lifehacků do kuchyně – Usnadněte si vaření a péči o kuchyni, jak jen je to možné!

Práce v kuchyni občas nebere konce a je frustrující. S našimi zlepšováky zkrátíte čas strávený nad přípravou jídla na minimum, a výsledek bude navíc perfektní.

Jaké lifehacky je načase si osvojit?

 1. Lifehack pro kuchařky – vyložte vnitřek odpadkového koše starými novinami! Novinový papír absorbuje šťávy z vyhozeného ovoce a vy pak nebudete muset vymývat zaneřáděný a mokře lepkavý koš.
 2. Plastové víčko na džusu je hotové peklo. Vždy se buď utrhne, nebo exploduje a všechen drahocenný nápoj vyšplíchne na linku. Řešení? Udělejte do kartonové krabice s džusem malou dírku. Dovnitř se dostane vzduch, ten vyrovná vnitřní tlak, a šťáva už nikdy nevylétne ven.
 3. Pokud si chcete dopřát lahodné, vychlazené víno, ale nechcete mu zředit chuť, zkuste do sklenice místo kostek ledu strčit trochu zmrzlých hroznů.
 4. Nakrájejte perfektní domácí knedlíky pomocí zubní nitě! Věřte tomu nebo ne, ale dentální nit s lehkostí projde jakkoli hutným těstem bez toho, aby ho zničila. Středně dlouhou zubní nití tak nakrájíte knedlíky, masové rolky, skořicové šneky i sušenky.
 5. Pokud nemůžete otevřít sklenici nebo zavařovací nádobu, ponořte víko na 30 sekund pod horkou vodu. Osušte ji, abyste ji mohli dobře uchopit, a pak otevřete na jedno lupnutí. Ještě nikdy se mi nestalo, že by to nezafungovalo.
 6. Pokud recept na skvělý oběd vyžaduje cibuli a česnek, nedávejte česnek do pánve, dokud není cibule téměř průsvitná. Česnek se totiž vaří mnohem rychleji než cibule, a pokud je přidáte současně, česnek se připálí. Nasekaný nebo prolisovaný česnek se povaří za méně než minutu.
 7. Nenávidíte loupání vařených vajec? Jednoduchý lifehack přímo pro vás – do vroucí vody k vajíčkům přidejte lžíci jedlé sody. Skořápka změkne a půjde sloupnout na jeden zátah.
 8. Položte dřevěnou vařečku přes hrnec, když vaříte. Dřevo zabrání bublajícímu pokrmu, aby přetekl přes okraj hrnce.
 9. Když upustíte sklenici na zem, kde se rozbije na tisíc kousků, víte, že musíte začít jednat rychle a sesbírat i ten nejmenší střep. Zatímco sbírání velkých kusů je docela snadné, ty malé jsou opravdu utrpením. Lifehack? Namočte kousek chleba a přitlačte jej na podlahu, kde jsou zbývající úlomky. Střepy se vtlačí do vlhkého chleba a vy se nebudete muset rozčilovat se zametáním, nebo rizikem vbodnutí neviditelného úlomku do nohy.
 10. Špinavá mikrovlnná trouba? Místo drhnutí a škrábání zkuste použít citron! Vymačkejte šťávu z citronu do půl šálku vody a směs vložte do mikrovlnné trouby asi na tři minuty – v zásadě na tak dlouho, aby se přivedla k varu. Poté troubu vypněte a nechte pět minut stát. Následně otřete hadříkem nebo papírovým ručníkem. Uvidíte, že půjde dolů i zaschlá špína!

12 koupelnových lifehacků – Umíte vyčistit zaneřáděnou sprchovou hlavici, nebo namalovat oční linku?

Koupelna je místo osobní hygieny, občas ale zapomínáme na to, že se na kohoutcích, sprchových hlavicích a záchodových mísách hromadí bakterie.

Jak zajistit, aby byla tato místnost skutečně čistá?

 1. Cestování je krásná věc. O něco méně nádherné je špinavé (a zapáchající) oblečení, které s sebou vezete na cestě zpět. Zlepšovák? Inu, do kufru se špinavým prádlem stačí hodit kostičku voňavého mýdla!
 2. Nakreslit dokonalou oční linku umí jen zkušené ženy (a vizážistky). My smrtelnice si můžeme pomoci umístěním lžičky na horní část víčka. Získáme tak potřebnou oporu a pevný obrys, podle kterého stačí linku obkreslit.
 3. Aloe vera je doslova balzám na spálenou a podrážděnou pokožku. Kde je v tom lifehack? Inu, zkuste gel z aloe vera nalít do jamek, které se normálně používají na tvorbu kostek ledu, a zamrazit jej. Představte si tu úlevu, když si na bolavou kůži položíte ledovou kostku z aloe vera!
 4. Večer si čistěte zuby usilovněji a déle než ráno! Ranní čištění zubů je také důležité, ale spíše pro svěží dech. Večerní čištění zabrání množení bakterií a poškození zubů a dásní.
 5. Než použijete automatické splachování u záchodu, přehoďte přes pohybový senzor kousek toaletního papíru. To zabrání tomu, aby splachoval, ještě než budete hotoví, což by vás mohlo vyděsit nebo (v krajním případě) rovnou postříkat.
 6. Nejjednodušší způsob, jak odstranit skvrny od krve, je použít mýdlo a pořádně si vydrhnout ruce. Vždy používejte studenou vodu, ne horkou. Horká voda skvrny zafixuje.
 7. Pokud nemáte sušičku a potřebujete rychle usušit oblečení, můžete umístit mokré oblečení na suchý ručník. Srolujte ručník s oděvem uvnitř a vyždímejte z něj přebytečnou vodu. VŽDY tam nějaká bude. Poté oblečení vyndejte a pověste na ramínko. Uschne ve zlomku klasického času.
 8. Pokud máte páchnoucí boty, vložte do každé z nich několik suchých čajových sáčků, které zápach absorbují. Pokud jsou vaše boty nejen zapáchající, ale i mokré, naplňte je směsí rýže a jedlé sody, a nechte pár dní odležet.
 9. Jak odstranit skvrny ze záchodové mísy? Nalijte do ní plechovku Coca-Coly a nechte přes noc odležet. Poté ji umyjte mýdlovou vodou a opláchněte.
 10. Chcete-li vyčistit sprchovou hlavici nebo koupelnovou baterii, naplňte plastový sáček octem a připevněte jej ke sprchové hlavici gumičkou. Nechte přes noc v octu, poté sejměte sáček. Hlavice bude jako nová!
 11. Pokud chcete narovnat zmačkanou košili, zahoďte žehličku nebo ruční napařovač a vezměte si trochu ledu! Vložte dvě nebo tři kostky do sušičky spolu s oblečením a zapněte na nejvyšší teplotu. Led se promění v páru, čímž se vyhladí zmačkané oblečení. Lifehack za všechny peníze!
 12. Neutralizace zápachu. Namísto drhnutí koupelny od podlahy ke stropu nebo umisťování osvěžovačů vzduchu všude po místnosti, zkuste jednoduché lifehacky. V kuchyni např. svařte hrnec s vodou a octem v poměru 1:1. Ještě horký dejte do koupelny a chvíli počkejte. Druhou možností je uvařit hrnec vody s pomerančovou a citronovou kůrou, kterou přihodíte hned po vaření.

24 univerzálních lifehacků pro zjednodušení každodenního života – Použijete všechny?

Život je plný složitostí a na nás je, abychom si jej malinko usnadnili.

tipy a zlepšováky

S těmito chytrými zlepšováky bude naše existence zase o něco snesitelnější.

 1. Máte panický strach z toho, že si zabouchnete dveře před nosem a nebudete u sebe mít klíče? Jednoduché! Přichytněte vložku pevnou gumičkou a už nikdy se nebudete muset děsit zaklapnutí zámku.
 2. Jste student bydlící na koleji a váš pokoj zrovna nevoní po azalkách? Stačí na topení rozprostřít vlhčený ubrousek a zapnout radiátor na maximum. V okamžiku se pokojem rozplyne příjemná vůně a ubrousek navíc spoustu zápachu absorbuje do sebe.
 3. Lifehack pro milovníky sledování televize na mobilu – už nemusíte přístroj držet, nebo kupovat speciální „opěrátko“. Stačí na stůl položit složené sluneční brýle, mobil opřít o oční sklíčka a zapřít za brýlové nožky.
 4. Milujete obuv z textilie, ale bojíte se deště? Otřete látku bot včelím voskem! Přes „mastný filtr“ už nikdy žádná vlhkost nepronikne.
 5. Dostali jste od někoho vizitku a máte strach, že ji ztratíte? Jednoduše si ji vyfoťte a uložte do mobilu. Tento lifehack je jeden z nejsnazších vůbec.
 6. Nenávidíte žehlení, zejména košil s knoflíčky? Není nic jednoduššího, než oděv otočit rubem vzhůru. Takto lze přes knoflíky normálně přejet žehličkou a nebát se jejího zničení.
 7. Potřebujete vědět, jestli je ta tužková baterie ještě použitelná? Máme pro vás lifehack! Pusťte si z výšky třiceti centimetrů na stůl. Pokud malinko poskočí a zůstane ležet, je ještě „plná“. Jestliže vyskočí hodně do výšky a několikrát, je zralá na vyhození.
 8. Pružinka v propisovačce neslouží jen k vysunutí psacího hrotu. Můžete ji namotat kolem kabelů mobilního telefonu nebo notebooku a zabránit tak třepení konců. Bojujete-li s věčně zalomenými nabíječkami (nebo sluchátky), je ochrana pružinkou skutečně nedocenitelný lifehack.
 9. Klávesnice notebooku je semeništěm odpadků a bakterií. Jak to vyřešit? Sloupněte papírek z poznámkového bloku a pomocí jeho lepivé části přejeďte zlehka po klávesnici. Pomůžete tak odstranit zbytky jídla, prach, vlasy a další špínu.
 10. Lifehack pro všechny kutily – Je pro vás malování hotovou noční můrou? Všude cákance barvy z rozšlapaná podkladová báze z krůpějí stékajících ze štětce? Odstraňte přebytečnou barvu ze štětce umístěním gumičky kolem otevřené plechovky s barvou. Stačí namočit a otřít o gumičku. Geniální!
 11. Označte konec lepící pásky kancelářskou sponkou! Tento naprosto jednoduchý trik zajistí, že dny lovu na ten zpropadený okraj izolepy konečně skončí. Sponka pokaždé spolehlivě označí místo, kde páska končí, a navíc ji nebudete muset odškrabávat nehtem.
 12. Pokud něco někam odkládáte, řekněte si to nahlas! Např. „Položil jsem telefon na komodu!“ Tím zapojujete specifická jazyková centra v mozku, čímž stimulujete paměť a snižujete pravděpodobnost, že zapomenete, kam jste co odložili.
 13. Máte-li volnou minutku, pohlaďte svého domácího mazlíčka a dejte mu najevo, že ho máte rádi. Domácí mazlíček je jen (přechodnou) součástí vašeho života, zato vy jste pro něj celý jeho život.
 14. Máte problémy s rozhodováním? Tak přesně pro vás je tento lifehack. Pokud máte problém se rozhodnout, hoďte si mincí. Zatímco čekáte na výsledek, vaše mysl si automaticky vybere tu možnost, po které více prahne.
 15. Pokud si chcete obléct něco bílého nebo světlého, vezměte si spodní prádlo, které odpovídá barvě vaší pleti, ne bílé. Bílé prádlo nevkusně prosvítá (i pod bílým oblečením), zato to tělové krásně splyne s barvou kůže.
 16. Trápí vás problematická pleť a už jste vyzkoušeli všechno, co se dá? My pro vás máme překvapivý lifehack! Někdy může pomoci každodenní výměna povlaku na polštář! Na polštáři se hromadí bakterie, které přes noc „pracují“ na vašem obličeji, a ráno se probudíte se zhoršeným akné. Převlékejte!
 17. Když se stěhujete do nového domu nebo bytu, vždy si nejprve zařiďte ložnici — a ustelte postel. Když jste po celodenním zařizování vyčerpaní, můžete hned padnout do peřin. Není nic horšího, než muset ještě rozestýlat postel, než si do ní úplně vyčerpaní lehnete.
 18. Lifehack pro osoby ve vztahu. Nezačínejte omluvu slovy „Omlouvám se, jestli…“ – Vyjadřujete tím, že v současné době nelitujete svých činů a omluva vyznívá sarkasticky. Raději mlčte, vzdalte se a přijďte spor dořešit, až získáte odstup.
 19. LIFEHACK ROKU! Nepřijímejte kritiku od někoho, od koho byste si nenechali poradit! Roky poslouchání negativních názorů negativních lidí vás buď doživotně ovlivní (a ne v tom pozitivním), nebo vás naučí nedělat si nic z názorů těch, jejichž rada pro vás nemá žádnou hodnotu.
 20. Pokud vám nové boty připadají příliš těsné, zde je způsob, jak je roztáhnout. Naplňte každou botu mokrým novinovým papírem tak těsně, jak jen můžete. Nechte listy papíru zaschnout a poté je odstraňte.
 21. Chipsy nejsou jen chutná svačina. Tuk, olej a chemikálie v bramborových (nebo jiných) lupíncích z nich dělají perfektní materiál pro zakládání ohně.
 22. Použijte vysavač k nalezení drobných předmětů, které jste ztratili, jako jsou náušnice nebo kontaktní čočky. Stačí zakrýt konec vysavače punčochou a můžete začít hledat. Čas od času zkontrolujte, zda tam již hledaný předmět není.
 23. Jak efektivně sledovat svůj denní příjem vody? Nakreslete fixem čáru na láhev s vodou a poté zapište čas vedle označené úrovně. Označení poslouží jako vizuální připomenutí, abyste pili vodu, a pomůže vám dosáhnout denního příjmu.
 24. Tip na čištění dva v jednom! Naneste na zamazané zrcadlo trochu krému na holení a setřete ho papírovým ručníkem nebo hadříkem. Nejenže zbavíte zrcadlo šmouh a otisků prstů, ale také zabráníte jeho zamlžování během sprchování. Tento trik se hodí i na čištění brýlí a skel auta.