Každý jsme to už zažili. Přihlásíte se na online kurz, ze kterého jste úplně nadšení. Konečně se naučíte kódovat nebo si osvojíte práci s novým designovým programem.

Možná vám, stejně jako mně, zbývá už jen poslední lekce k dokončení MOOC kurzu. Ale pořád ji odkládáte.

Možná se dokonce do kurzu přihlásíte a začnete, ale v polovině prvního videa vám přijde nový e-mail nebo zpráva na Facebooku.

Dříve, než se nadějete, vás smete tornádo zvané internet, video lekce je u konce a vy nemáte ani ponětí, o čem byla

Zní to povědomě?

Věřím, že některým ano.

Jako součást projektu, jehož cílem bylo udělat extrémně nízkonákladový ekvivalent MBA, jsem dokončil přes 25 MOOC kurzů, takže vím, jak krotit nepozornost.

Stojím taky v čele No-Pay MBA sítě, která se skládá z různorodé skupiny profesionálů vzdělávajících se v byznysu za pomocí nástrojů na internetu.

Nedávno jsem je požádal o zkompletování všech tipů, triků a vychytávek, které během online studia používali, aby udrželi pozornost.

A přišli jsme s tímto seznamem.

Technologické tipy

 1. Pokud je kurz v podobě videa, zobrazte si ho na celou plochu. Jednoduché, ale efektivní – minimalizujete rozptylování.
 2. Zavřete všechna další okna. Tohle je trošku agresivnější, ale někdy možná nezbytné.
 3. Odhlaste se z e-mailu a sociálních sítí. A když už jste přitom, ujistěte se, že vám nebudou chodit upozornění, i když jste odhlášení. To samé platí pro váš mobil.
 4. Ztlumte si zvonění na mobilu. Nebo ho dejte do jiné místnosti.

 

Time management tipy

 1. Zaznamenejte si do kalendáře, kdy se chcete věnovat studiu. A berte to jako opravdový závazek.
 2. Nastavte si upozornění v kalendáři a mobilu. Abyste nezapomněli, že jste si vyhradili čas na studium.
 3. Dělejte MOOC v práci – ale pouze se svolením šéfa. Mnoho nadřízených ocení vaši snahu se zdokonalovat. Někteří vám dokonce za certifikát z kurzu zaplatí.

 

Fyzické prostředí

 1. Používejte sluchátka, která tlumí okolní hluk. Vytěsněte vyrušující zvuky a plně se soustřeďte na momentální činnost.
 2. Poslouchejte hudbu, která vám pomáhá se soustředit. Mnoho lidí tuto metodu používá, aby se jim nezatoulala mysl.
 3. Ozdobte si studijní prostor. Ať je vám v něm příjemně a jste v něm rádi. Umístěte do svého zorného pole inspirující obrázky.
 4. Zavřete si dveře. Jednoduché, ale efektivní.
 5. Vylepte si někde v dohledu svůj cíl. Podobné číslu 10. Když budete mít svůj cíl stále před sebou, udrží vás to v chodu.
 6. Zacvičte si během MOOC kurzů. Ale pozor, jen u těch, kde stačí jen poslouchat, a ne si psát poznámky nebo něco řešit.
 7. Na chvíli se postavte, nebo se vzdalte od počítače. Pokud zrovna něco neřešíte, chvilka odloučení od počítače vám pomůže odolat pokušení otvírat další webové stránky.

 

Psychologické triky

 1. Odměňte se za splnění malých úkolů. Jedna hotová lekce = jedno zábavné kočičí video.
 2. Zaplaťte za certifikát. Podle poskytovatelů MOOC kurzů mají jedinci, kteří zaplatili za certifikát, až 10x větší pravděpodobnost dokončení kurzu.
 3. Zapisujte si své výsledky. Ať už si dáváte certifikáty na LinkedIn, do vzdělávacího portfolia, nebo si je zapisujete jen pro sebe, určitě si své úspěchy zaznamenávejte.
 4. Sdělte své úmysly veřejně. Když se zapíšete do nového kurzu, dejte si to na Facebook, Twitter a zmiňte se o tom svým kamarádům a kolegům.
 5. Dělejte MOOC kurzy jako odměnu za dokončení méně zábavných úkolů. Nepřemýšlejte o MOOC kurzech jako o dalším bodu na vašem To Do listu. Udělejte si nějaký kurz za odměnu, že jste zvládli nějaký těžký a nepříjemný úkol.
 6. Používejte „Prostě začni“ techniku. Spočívá jednoduše v tom, že pokud již uděláte nějaký první krok, je mnohem pravděpodobnější, že budete pokračovat. Co nejjednoduššího můžete udělat, abyste začali? Otevřete webovou stránku, přihlaste se, nebo si přečtěte sylabus kurzu. Nebo jednoduše spusťte první lekci. Pokud použijete tuto techniku, možná vás překvapí, že jakmile „prostě začnete“, je jednodušší „prostě pokračovat.“
 7. Příhodně se do práce oblečte. Nasadíte tak svou profesionální pracovní masku, která vám pomůže zachovat vážnou tvář, soustředění. Nebudete odbíhat od úkolů.
 8. Stanovte si malé úkoly. Pokud rozložíte aktivitu do malých úkolů, jako například zhlédnutí videa nebo vyplnění kvízu, můžete kurz dokončit i pokud mu věnujete jen pár minut denně.

 

Sociální stránka

 1. Přidejte se k nějaké studijní skupině. To je mocný a ověřený motivátor. Najděte nějakou skupinu na fóru kurzu, nebo vytvořte vlastní.
 2. Pořiďte si MOOC mentora. Některé z novějších služeb, jako například Mentive, nabízejí mentorství pro studenty některých kurzů.
 3. Najděte si parťáka na učení. Seznamte se s někým z kurzu, nebo do něj rovnou jděte s kamarádem.
 4. Najděte si zodpovědného partnera. Taky skvělá technika na udržení motivace. Vše, co potřebujete, je kamarád, nebo příbuzný, který bude ochotný s vámi probírat vaše cíle pro nadcházející týden a úspěchy za týden uplynulý.

 

Tipy od expertů na MOOC – Tyto tipy byly nejčastěji zmiňovány členy No-Pay MBA komunity.

 1. Používejte techniku Pomodoro. Podobná technice „Prostě začni“ zmíněné dříve. Pomodoro technika spočívá v nepřerušovaném soustředění se na úkol v 25minutových intervalech prokládaných přestávkami. S touto technikou je jednodušší věnovat se MOOC kurzu, protože se musíte soustředit jen 25 minut. Tato technika je do detailu popsána v nesmírně populárním MOOC kurzu Learning How to Learn.
 2. Poslouchejte vědci navrženou hudbu na podporu soustředění. Soustřeďte se hlouběji než s normální hudbou. Poslouchejte speciálně uzpůsobenou hudbu, která dostane váš mozek do stavu soustředění. Zkuste Focus@Will.
 3. Upravte si rychlost. MOOC platformy jako Coursera a edX umožňují nastavit tempo přehrávání. Upravte si řeč lektora tak, abyste dokázali dávat pozor a stíhali.
 4. Dělejte si poznámky. Tohle je zatím nejvíce doporučovaná pomůcka k udržení pozornosti. Pište si poznámky do druhého okna, do tabletu, nebo použijte papír a tužku – i v dnešním online světě učení nic nepřekoná staré dobré psaní poznámek.

 

Z anglického originálu MOOC Motivation Hacks: 30 Tips und Tricks to Keep You On Task přeložila Johana Kapošváryová. 
From English original MOOC Motivation Hacks: 30 Tips und Tricks to Keep You On Task translated byJohana Kapošváryová. 

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář