Zdá se, že přečíst více knih je cílem mnoha lidí. Proto jsem si řekl, že se krátce podělím o svůj pohled na věc.

 

Proč číst knížky?

Na úvod bych rád zdůraznil, že nevěřím tomu, že by čtení knih bylo nutně lepší, než pročítání blogů, poslouchání rozhlasových pořadů nebo sledování televize a filmů.

Všechny tyto prostředky mají potenciál být buď obohacující nebo plytké, a proto si nepolepšíte jen tím, že budete sledovat textová média.

Knihy ale mívají různé přednosti, které je u ostatních prostředků obtížné okopírovat. Pro začátek – bývají dlouhé.

Filmy, články a pořady v rádiu vám většinou jsou schopny nabídnout jen krátké shrnutí knížky. Svou hloubkou i rozsahem vyhrávají knihy jak u literatury faktů, tak fikce.

Se čtením knih také lidé nejvíce zápolí. Trpělivosti, která je potřebná k tomu přečíst knihu, se v dnešním světě neustálých rozptýlení a zábavy nedostává.

Pochopitelně, pouze kvůli obtížnosti nestojí za to, se do něčeho pouštět. Ale pokud knihy stojí za přečtení, a mají kvality, které se u jiných médií těžko hledají, pak si to možná zaslouží větší snahu číst více.

I kdyby jen proto, že ať už mají sociální média a televize jakékoli ctnosti, zdá se, že lidé nemají žádný problém je sledovat.

kniha

 

Jak přečíst více knih

1. Mějte více dobrých knížek

Dřív jsem se cítil provinile, že jsem měl okolo sebe nepřečtené knížky. Když jsem si koupil knihu, a nepřečetl ji, byla to škoda peněz. Opravdu bych měl nejprve přečíst knihy, které mám, dřvíe než si koupím nové.

Takový přístup je ale kontraproduktivní. Nejlepším způsobem, jak přečíst více knih, je mít spoustu dobrých knih ke čtení. A nejjednoduším způsobem přestat číst, je zaseknout se na knize, kterou jste si nezamilovali. Protože její čtení je obtížné, budete se čtení vyhýbat, a pomalu si odvyknete číst. (zvyk se začně vytrácet)

Mým řešením je mít doma vždy nejméně 5-10 nepřečtených knih. (Pozn. Dříve jsem to takto půjčoval knihy z knihovny, když jsem chtěl ušetřit, proto tahle strategie nemusí být nákladnější.)

 

2. Nevadí, že nedočtete všechny knihy

Rád dočtu knihu. Je hezké cítit se, jako že jste zíkali úplný obrázek a zážitek, jaký autor zamýšlel.

Ale necítím se pod tlakem dočíst knihu. Ten se totiž promítá do méně příjemného zážitku z četby. Pokud je to dovedeno do krajnosti, ze čtení se rychle může stát úkol, kterému budete věnovat jen nezbytné množství času.

Kromě mé hromádky nepřečtených knih mám také desítky těch, které jsem začal, a nikdy nedočetl. A to nevadí. Už jen přečíst část knihy je lepší, než nepřečíst z ní nic. Také jsem se mnohokrát ke knize vrátil a dočetl ji po tom, co ležela měsíce na poličce.

 

3. Vždy u sebe mějte knihu

Někteří lidé se mě ptají, jestli mám raději e-booky nebo papírové knihy. Pravdou je, že obojí – pro rozdílné účely.

Pro posezení a čtení doma mám raději papírové knihy. Je na tom něco uspokojivého – držet papírovou knihu, listovat skrze stránky a uložit ji na poličku, když ji dočtete. Ten zážitek se neomezuje pouze na obsah na jejich stránkách.

Nicméně, pokud cestuji nebo jsem mimo domov, dávám přednost digitálním knížkám. Měl jsem Kindle, ale nerad jsem ho s sebou nosil. Teď používám aplikaci Kindle na svém iPhone a mám uložených několik e-booků pro delší dojíždění nebo cesty letadlem. Takže teď nikdy nemám důvod si nečíst.

 

4. Čím více budete číst, tím více si budete čtení užívat

Co když vůbec nemáte rádi čtení? Co když se zdá, že nejste schopni dočíst žádnou z knížek, které jste rozečetli, protože po třiceti stránkách začnete přemýšlet, jestli by nešlo prostě počkat, až natočí filmovou verzi?

Mě se zdá, že čtení není snadná dovednost a není pro většinu lidí automatická. Sedět a číst si delší dobu není tak úplně jako dívat se na film nebo poslouchat rádio. I plně gramotného člověka může to malinké úsilí, které je nezbytné ke čtení, unavit dřív, než dočte celou knihu.

Nicméně myslím, že je zde řešení. Pokud budete číst více, zlepšíte se. A to nejen v samotném procesu čtení, ale také ve schopnosti nenechat se rozptýlit a sedět po delší časové úseky. A jak se budete zlepšovat, čtení vás bude více a více bavit.

 

5. Vyhledejte chytré lidi, přečtěte si jejich čtenářský seznam

Většina knih není příliš kvalitní. Bohužel platí, že knihu nelze soudit pouze podle obalu.

Platí to zejména o naučné literatuře, kde si nechcete pouze přečíst něco intelektuálně zajímavého, ale také doufáte, že to bude pravda.

Mým řešením je sledovat lidi, kteří jsou bystřejší než já (skrze blogy, twitter atd.) a přidávat si knihy, které zmiňují, do mého seznamu na Amazonu. Pokud knihu vyloženě nepranýřují nebo neodmítají její teze, je vysoká šance, že se touto cestou dostanete ke kvalitním knihám.

Poznámka stranou: pro ty zvědavé, které zajímá, kdo spadá do kategorie „lidí bystřejších než já, kteří občas doporučí některou knihu“: Tyler CowenScott Alexander,Cal NewportDavid ChapmanBen Casnocha and Robin Hanson.

 

6. Mějte jak ambiciózní, tak zábavné knížky

Za ambiciózní považují ty jsou hluboké, intelektuální knihy, u kterých jste na sebe pyšní, že jste je přečetli. Když jsem byl na vysoké škole, dostal jsem přesně proto knihu Infinite Jest. Dočetl jsem ji, a bylo to podnětné a inspirující. Ale bylo to také vyčerpávající, a nutilo mě to nahlížet do slovníku více, než kterákoli jiná anglická kniha, kterou jsem dříve četl.

Myslím, že je dobré, číst ambiciózní knížky. Ale pokud budete číst pouze je (anebo ještě hůř – pokud se budete nutit je dočíst dříve než se pustíte do nějaké zábavnější), připravíte se o jakoukoli potenciální radost z jejich čtení.

Takže vždycky mějte také „zábavné“ knížky – nenáročné lehké čtení, při kterém se budete cítit dobře, jako doplněk k závažnějším bichlím. Tímhle způsobem budete moci přecházet mezi oběma styly podle toho, jestli budete mít zrovna náladu na výzvu nebo relax, a nebudete se muset vzdát zvyku číst.

 

7. Udělejte si čas na čtení

Většina návrhů, které jsem uvedl, zahrnovala zmírňování napětí a cestu k vynikajícímu zvyku čtení si. Ale nic nepředčí to mít nepřerušované chvíle času, kdy se do čtení můžete pustit.

Bohužel je pravda, že pokud v současnosti příliš nečtete, možná budete mít pocit, že taková časová okna nemáte. A možná v tom máte pravdu. Po práci se možná cítíte příliš unavení na to, abyste se pustili do čtení a raději se podíváte na televizi, nebo budete projíždět Facebook.

Ale pokud čtete, možná si všímáte, že si najdete čas, abyste si tu a tam něco přečetli. Během ranní jízdy do práce. Chvíli během obědové pauzy. Delší mezipřistání. Před spaním.

Snažím se říct jednoduše to, že čtení – stejně jako cvičení – je obtížné zařadit do programu násilně, ale je to jednoduché, jakmile si na to jednou zvyknete. To znamená, že jestliže jste doteď pravidelně četli, bude velmi snadné v tom pokračovat. Ale zároveň, pokud v současnosti nečtete vůbec, budete muset zpočátku investovat trochu času.

Když jsem poprvé začal číst spoustu knih před víc než deseti lety, napsal jsem o tom na svůj blog. Hlavní strategií, kterou jsem použil, bylo dočasně omezit ostatní média (v té době hlavně televizi) a vynahradit si to čtením. Zpočátku to bylo trochu nepříjemné, ale fungovalo to. Vytvořil jsem si návyk číst hodně, a dodnes si ho držím s poměrně malým úsilím.

Původní článek „How to read more books“ napsala Scott H. Young, přeložila Nikola Motanová.
Original English text „How to read more books“ written by Scott H. Young, translated by Nikola Motanová.

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář