Josh se začal učit programovat ze zoufalství poté, co dostal kopanec od koně a zlomil si dva prsty. Čím víc se o programování dozvídal, tím víc této super-hrdinské dovednosti propadal.

Začal si psát blog a sdílet svůj příběh s celým světem. Nedávno se dvěma dalšími vývojáři vytvořil software „BFK“. Spuštění  jejich prvního produktu je očekáváno za 30 dní!

2404978535_abd347c8b0 (1)

Každému člověku někdo někdy řekl, že by si měl psát blog. Většina lidí ho stále ještě nemá. Mě přesvědčila před sedmi měsíci má žena.

Řekla mi, že bych měl o své „cestě za programováním“ začít psát. Bylo to v době, kdy jsem s učením teprve začínal. Jsem rád, že jsem poslechl.

Naučit se něco nového může být těžké, náročné a vyloženě frustrující.

Když se dívám zpět, přijde mi, že blogování je jedním z nejlepších nástrojů, které vám při učení se něčemu novému pomohou.

Tady jsou důvody proč:

1. Udržíte si pocit odpovědnosti.

Když jsem poprvé začal s psaním blogu, bylo bolestně jasné, že si potřebuji vytvořit nějaký řád, s jehož pomocí bych mohl studovat. Potřeboval jsem se ke svému času chovat strategicky. A protože jsem o svém učení chtěl psát blog, cítil jsem, že se nemůžu vymlouvat, a stal jsem se tak disciplinovanějším při plánování každodenního studia.

Zpočátku jsem se rozhodl přispívat na blog každý den. Když jsem si po měsíci uvědomil, že jsem blogování začal brát spíš jako nádeničinu místo možnosti tvořivého vyjádření o tom, co jsem se naučil, časový řád jsem pozměnil na psaní třikrát týdně. Pravděpodobně na tuto obtíž taky narazíte. Ale  to je v pořádku.

2. Vysvětlovat to, co se učíte, vám zajistí lepší pochopení.

Vzpomínám si, že jsem byl často vystresovaný a frustrovaný z toho, že jsem nebyl schopný plně pochopit novou myšlenku nebo koncept. Když jsem se o tom pak snažil psát, zůstával jsem netečně civět na monitor a snažil se přijít na to, jak vysvětlit, co a proč jsem se naučil.

Psaní o svém učení mi mnohokrát pomohlo zjistit, s čím jsem vlastně bojoval. Pravidelné rozjímání o tom, co jsem se naučil, také výrazně zvýšilo rychlost, s jakou jsem si rozšiřoval svou znalostní základnu.

3. Získáte spojení s podobně smýšlejícími lidmi.

Po dvou měsících „cesty“ jsem začal dostávat připomínky a e-maily od čtenářů. Obraceli se na mě s otázkami týkajícími se konkrétních problémů či zádrhelů s programováním. Tím, že jsem ostatním lidem pomáhal, jak jsem jen mohl, a snažil se je o problematice nějakým způsobem poučit,  jsem byl najednou schopen učit se úplně jiným způsobem.

Po čtyřech měsících jsem začal pracovat na takovém malém projektu na dálku s jedním vývojářem. Když jsme si navzájem začali psát e-maily o tom, jaké jsou naše představy, dokázal jsem už odlišovat od sebe jednotlivé myšlenky a dát konceptům v mysli pevné základy. Událo se to takovým způsobem, o jakém bych se z žádné učebnice nedověděl.

4. Získáte důkladnou zpětnou vazbu.

Šedesát dní od začátku blogování jsem začal dostávat e-maily od lidí z celého světa. Od Indie až po Španělsko. Poskytovali mi například zpětnou vazbu o vzhledu internetových stránek, které jsem vytvořil. 95 % ohlasů bylo pozitivních. Všechny otázky a názory, které jsem obdržel, mě přinutily přemýšlet a pak se podělit o nové nápady.

To vedlo k dalšímu feedbacku od ostatních čtenářů, což mi pomohlo přemýšlet o programování takovým způsobem, který by mě bez neustálé zpětné vazby vůbec nenapadl. Žádným měřením nelze vyjádřit, o kolik rychleji mi to umožnilo se učit.

5. Je to osvědčený způsob, jak získat práci.

Blogovat jsem začal 23. října 2012. Po třech měsících neustálého psaní, jsem začal dostávat e-maily od lidí, kteří mi psali o možných pracovních příležitostech. A v den, kdy jsem se skutečně vydal na svůj lov pracovních pozic, jsem dostal hned dvě nabídky na juniorské pozice.  To je jen jedním z dalších důvodů, proč je psaní blogu pro hackademiky důležité. Tímhle způsobem je možné prokázat dovednosti plynoucí z vlastního učení a získat z toho výsledky (v tomto případě zaměstnání).

*****
Doufám, že těchto pět důvodů stačí k tomu, abych vás ponoukl k psaní vlastního blogu již dnes. Nemusíte psát každý den. Dokonce ani třikrát týdně. Hlavní je, aby to bylo pravidelně. Pravidelné psaní – i kdyby jen jednou týdně – vám pomůže se soustředěním a vytrváním na trati.

Z anglického originálu 5 Reasons You Should Blog About Your Learning přeložila Veronika Portešová. 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář