Stihli jste letos přečíst všechno, co jste chtěli? Chcete číst více, ale zdá se vám, že na to nemáte čas? Zde je 15 způsobů, které vám letos pomůžou číst více.

 1. Určete si důvod

  Než začnete, zeptejte se sami sebe, proč chcete číst. Většina lidí čte ze dvou hlavních důvodů – pro potěšení nebo za účelem získání znalostí.Když budete mít jasno, co se důvodu týče, pomůže vám to nejen eliminovat knihy, které nepotřebujete číst, ale také vám to připomene, proč je zrovna ona kniha pro vás důležitá. To vás motivuje k pokračování a dočtení knížky rychleji.

 1. Čtěte jen to, co vás zajímá

  Ať už čtete beletrii či populárně-naučnou literaturu, je důležité, abyste si to, co čtete, užívali. Vaši přátelé vám můžou doporučit knížku, kterou zbožňují, ale zrovna vám nemusí sedět.Nečtete jenom proto, abyste četli. Čtení by nemělo být dalším úkolem na vašem „to do“ listu, který byste si odškrtli. Pokud budete číst knihy, o kterých si myslíte, že byste je číst měli, nebo si říkáte, že pro vás můžou být dobré, ale doopravdy vás nezajímají, jen tím zpomalíte celý proces čtení.Místo toho vyhledávejte knihy, které vzbuzují váš zájem a zvědavost. Uvidíte, že budete takové knížky číst rychleji.

 1. Klidně přeskakujte stránky

  Při čtení pro své osobní potěšení a získání znalostí si řídíte vše sami. Nemusíte se cítit provinile, že jste přeskočili nějaké stránky. Nemusíte číst všechny. Nepočítá se to jako podvádění!
  Vlastně je to produktivnější. Přesunete se přes nudné nebo irelevantní pasáže rychleji. Neztrácíte čas čtením něčeho, co vám je k ničemu.

 1. Nečtěte knihy, které si neužíváte

  Možná jste si vybrali knihu, která vás z určitého důvodu zaujala, ale jakmile jste ji začali číst, nebavila vás. To se může stát.  Jakmile si tohle uvědomíte, vzdejte to. Pamatujte, čtení by nemělo být úkolem.Pokud nedočtete nějakou knihu, ještě to z vás nedělá zbabělce. Budete mít aspoň více času na jiné knihy, které si užijete.

 1. Stanovte si cíl

  Stanovení takového cíle vám pomůže zjistit, jak moc toho musíte za týden nebo za den přečíst. Pro příklad, tento rok je mým cílem přečíst 100 knih. Takže za předpokladu, že rok má 52 týdnů, musím přečíst každý týden alespoň dvě knihy. Tím, že jsem si stanovil cíl, dokážu lépe alokovat čas na čtení a taky se lépe rozhoduji, jaké informace z jednotlivých knih potřebuji.Místo toho abyste jen doufali, že v knize najdete něco, co je pro vás užitečné, raději se připravte a knihu prozkoumejte. Pomůže vám to zaměřit se na specifikou část knihy a během čtení vybírat užitečné informace.

 1. Stanovte si deadline pro dočtení každé knihy

  Předtím, než začnete knihu číst, si stanovte, kdy ji chcete dočíst.Přišel jsem na to, že mám tendenci rychleji číst knihy vypůjčené z knihovny než ty, které si koupím. U těch totiž není datum, do kdy je musím vrátit – nepotřebuji je vracet. Takže je můžu číst, jak dlouho chci.Pokud si nestanovíte deadline, necítíte naléhavost. A když něco není naléhavé, máte tendence k prokrastinování a knihy vám leží na polici nedotčené a nepřečtené, tudíž stanovení si deadline je důležité.pocket-watch-598039_1280

 1. Udělejte ze čtení denní rituál

  Pokud je pro vás čtení opravdu důležité, nezáleží na tom, jak zaneprázdnění jste, čas na čtení si najdete.
  Pokud se ze čtení stane váš denní rituál, odpadá každodenní potíž při hledání času na čtení. Stanovením určitého času na čtení zmírníte prokrastinaci. Také ostatní pak ví, kdy čtete, tudíž ví, kdy vás nemají rušit.

 1. Dopředu si připravte svůj seznam knih

  Abyste udrželi setrvačnost čtení, mějte vždy nachystanou další knihu. Nečekejte, než dočtete všechny knihy. Pokud si další knihu budete vybírat až potom, zbytečně tím plýtváte časem.
  Místo toho si připravte dopředu seznam knih, které chcete přečíst. Přidejte knihy doporučené od kamarádů a rodiny. Zajděte do knihkupectví a podívejte se, co vás zaujme. Také na stránkách bloggerů můžete najít seznamy navrhovaných knih k přečtení.

 1. Využijte volný čas

  Ráno předtím než začnete pracovat nebo večer, když uleháte do postele, jsou nejlepší časy na čtení. Neruší vás totiž okolní vlivy. Pokud chcete maximalizovat čas, který strávíte čtením, berte si knihu všude s sebou. Během dne jsou chvíle, kdy máte volno, nebo čekáte ve frontě. Využijte tento čas.

 1. Najděte si tiché místo

  Čtení vyžaduje soustředění a koncentraci. Pokud možno, najděte si ke čtení tiché místo.
  Čtení v klidném prostředí zvyšuje porozumění. Nejste rušeni okolními zvuky. Nemusíte znova číst předchozí stránky a odstavce abyste si uvědomili, co jste vlastně zrovna přečetli.
  Takže si vyberte dobré prostředí. Vypněte telefon nebo ho alespoň odložte na stranu. Zavřete si dveře, pokud je to potřeba. Za hodinu, kdy se soustředíte, přečtete více než za 3 hodiny nesoustředěného čtení.

 1. Zkuste pochytit nějaký kontext

  Někdy se dokážete vcítit do autorova světa lépe, když se podíváte na trailer, přečtete si nějaké komentáře nebo obsah. Nestrávíte tolik času nad pochycováním kontextu na začátku čtení.

 1. Čtete pro důvod, ne pro slova

  Už se vám stalo, že jste jen četli slova, ale nepochytili jste, co se kniha snaží říct?
  Číst knihu slovo po slově není efektivní. Některá slova jako ten, ta, to nepřidávají žádnou hodnotu k tomu, co čtete. Vás mozek je chytřejší, než si myslíte. Na základě vašich znalostí a zkušeností si dokáže z pouze pár důležitých slov domyslet, co chtěl autor říct a porozumět tomu.Navíc, čtení slova po slově je nudné, pokud tedy nečtete, abyste ocenili autorovo použití jazyka. Nechte vaše oči skenovat stránku a vybrat si slova, která budou dávat smysl.

 1. Čtení mezi řádky

  Čtení mezi řádky je zvláště užitečné pro čtenáře populárně naučné literatury. Místo toho abyste přečetli knihu na jeden dech do detailů, čtěte knihu ve více krocích.Takže například prvním krokem může být prolistování knihy, přečtení obsahu a některých podnadpisů, abyste si nejdříve udělali obrázek. Dalším krokem může být vybrání specifické sekce knihy, kterou chcete prostudovat do detailu, a zaměření se na ni.Než začnete jednotlivé kroky, rozhodněte se, jestli potřebujete číst detailně. Někdy jste schopní porozumět informacím i bez toho aniž byste museli číst uváděné příklady. Jindy se vás nemusí daná informace ani týkat. Takže vždycky nemusíte všechno číst do detailů.

 1. Během čtení mějte otevřenou mysl

  Nekritizujte autora během čtení, snižuje to pochopení toho, co čtete. S autorem můžete nesouhlasit, až knihu dočtete.
  Zaměřování se na gramatické chyby a překlepy zpomaluje čtení. Ačkoliv neustálé opakování gramatické chyby může čtení ovlivnit, malé gramatické chyby a překlepy ovlivňují pochopení jen zřídka.
  Znova si položte otázku, proč danou knihu čtete. Pro potěšení, a abyste se něco dozvěděli, nebo abyste knihu kritizovali a kontrolovali?

 1. Čtěte více knih najednou

  Zní to kontraproduktivně, ale pokud zrovna děláte nějaký průzkum nebo se chcete rychle dozvědět co nejvíce o nějakém tématu, funguje to dobře. Když jsem psal svou knihu, Fearless passion (Odvážná vášeň), četl jsem najednou několik knih o vášni. V některých byly podobné informace. Nakonec jsem si vybral jednu, která jasně vysvětlovala to, co jsem potřeboval, a zbytek jsem přeskočil. Tím, že budete mít rozečteno více knih, získáte více pohledů na dané téma.I když čtete beletrii, můžete číst najednou knihy ze stejné řady. Uchováte si informace o ději a postavách.

 

Z anglického originálu 15 ways to help you read more.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář