Pracovní prostředí, do něhož se nyní absolventi dostávají, se nejeví příliš slibně. Studenti se bojí vstupu na pracovní trh, který je nepotřebuje, a toho, že ztratí zásadní léta své kariéry.

Skvělé rady jsou potřeba více než kdy dříve. Ve své poslední „Influencers series“ se LinkedIn ptal více než 70 profesionálů z žebříčku Fortune 500, CEOs a mediálních ikon, co potřebují absolventi roku 2013, aby uspěli.

Někteří zde sdílí své zahajovací proslovy, zatímco ostatní uveřejňují myšlenky, které by si přáli znát předtím, než začali se svou vlastní kariérou.

Vysvětlují, jak vybudovat vlastní společnost nebo jak překonat konstantní odmítání zaměstnavateli, protože si tím sami prošli a jednoznačně uspěli.

13561580763_3c8ac4ef3b_mJim Kim, prezident Světové banky

„Jsem si jistý, že většina z vás se obává, co budoucnost přinese. Chci vám dnes jenom říct, že vaše budoucnost je nejenom nejistá, ale s velkou pravděpodobností je daleko nejistější, než si myslíte.

Nejistota znamená, že nic není předem stanoveno. Nejistota znamená, že budoucnost můžete tvarovat – pomocí síly vůle, intelektu a soucitu. Nejistota je svoboda. Tu svobodu využijte a vzleťte na jejích křídlech. A ujistěte se, že po cestě doplníte energii hroznovým cukrem.

Část zahajovacího proslovu proneseného na Northeastern University v Bostonu v květnu 2013.

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: World Bank Photo Collection via Compfight cc

 

3268392165_54a57f7aba_mRichard Branson, zakladatel Virgin Group

„Nejlepší rada, kterou mohu dát kterémukoliv absolventovi, je věnovat čas tomu, do čeho je zapálený. Jestliže byl váš titul zaměřený na určitou oblast, nedopusťte, aby to byl důvod, proč se nevydat jiným směrem. Jestliže vám vysoká škola nevyhovovala, nenechte se tím odradit.

Můžete se rozhodnout dát si pauzu a zvážit své možnosti. Já bych vás pobídl k cestování; získejte nové zážitky a čerpejte z nich, až přijde na rozhodnutí, která budou utvářet vaši budoucnost. Množství obchodních nápadů, které lidi získají při cestování, je ohromné.“

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: Edgar Neo via Compfight cc

 

6928260140_0f299d5165_mArianna Huffington, prezidentka a šéfredaktorka v Huffington Post Media Group

„Od zahajovacích řečníků se obvykle očekává, že řeknou absolventům, jak se dostat ven a vylézt na žebřík úspěchu, ale já po vás místo toho chci, abyste předefinovali úspěch. Protože svět, do něhož míříte, to nezbytně potřebuje. To, k čemu vás pobízím, není jenom obsadit místo na vrcholku světa, ale změnit ho.

Je čas na vytvoření třetího měřítka – nad penězi a mocí – tedy takového, který by byl založen na pohodě, moudrosti, schopnosti se zajímat a vracet. Peníze a moc jsou jen dvounohá stolička – můžete na nich chvíli balancovat, ale nakonec spadnete. A čím dál více lidí, velice úspěšných lidí padá. Úspěch, jak jsme si ho definovali, už není udržitelný. Není udržitelný ani pro lidské bytosti, ani pro společnosti.“

Část zahajovacího proslovu proneseného na Smith College v květnu 2013.

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: Communitech Photos via Compfight cc

 

Jeff Immelt, předseda a generální ředitel GE

„Úspěšní v 21. století budou ti, kteří se dokáží dostat před trendy, rychle se pohybovat, inovovat a spolupracovat na vytváření výsledků. Naše schopnost přispět století, ve kterém žijeme, bude spočívat pouze na naší ochotě a schopnosti dělat pět věcí: měnit, učit se, riskovat, přetrvávat a vést. Nemůžeme čekat, až se ekonomika ustálí. Nemůžeme čekat na dobu, kdy bude větší jistota. Dříve stačilo ovládnutí okamžiku, dnes si musíte vytvořit vlastní budoucnost. A to znamená změnu.“

Část zahajovacího proslovu proneseného na University of Connecticut’s Graduate School v květnu 2013.

Zdroj: LinkedIn

 

Jacki Zahner, generální ředitelka Women Moving Millions

„Ať si zvolíte jakoukoliv kariéru či jakékoliv množství zodpovědnosti, zavažte se a naučte se všechno, co potřebujete, abyste dělali svou práci skvěle. Pokud máte příležitost skočit do něčeho většího, skočte. Předtím, než to uděláte, si zjistěte, kdo bude váš šéf, a ujistěte se, že bude nakloněn vašemu budoucímu rozvoji. Buďte v kontaktu se svými hodnotami a řiďte se jimi ve své práci.

A konečně, buďte přemýšliví a sebevědomí, to vás dovede ke kariéře, o kterou jste měli usilovat, ať už je to cokoliv. Do toho všeho přidejte špetku superhrdinství: což znamená starat se a pečovat o druhé. Udržujte si co nejvyšší možný standard. Když to budete dodržovat, slibuji vám, že úspěch bude nevyhnutelný.“

Zdroj: LinkedIn

 

Scott Belsky, spoluzakladatel a vedoucí Behance, VP products – Společenství Adobe

„Jsme posedlí přítomným časem. Chceme informace v reálném čase – všechno do minuty – jen proto, že můžeme… Tím se neustále ladíme na vlnu událostí, které se dějí ostatním, a jsme si stále méně vědomi toho, co se děje nám.

Zajdu-li do krajnosti, řekl bych, že ztráta přítomnosti je v současnosti, když přijde na život, o nějž usilujeme, naší největší překážkou. Ale na druhou stranu zvládnutí této výzvy 21. století může být ta nejdůležitější věc. Vaše největší příležitost k osobnímu a profesnímu úspěchu bude schopnost vytěžit co nejvíce z přítomnosti – z okamžiku tady a teď – uprostřed světa neustálých spojení a zdrcujícího množství podnětů.“

Zdroj: LinkedIn

 

Esther Dyson, předseda v HICCup

„Vždy jsem se snažil přijímat neplacené práce. Po jedné takové ve Forbesu jsem strávil pět let učením se vstupů a výstupů Wall Street jako analytik cenných papírů. Když jsem měl pocit, že už jsem obchodování porozuměl, odešel jsem. Pro mě byly daleko zajímavější společnosti než pohyby jejich akcií. I přes nižší plat jsem se připojil k Benu Rosenovi, také bývalému analytikovi z Wall Street, který vedl zpravodaj a pořádal konference zaměřené na rozvíjející se trh s osobními počítači.

Pokud uvažujete o své vlastní kariéře, nepřemýšlejte tolik o tom, co chcete dělat, ale spíše o tom, co se můžete naučit. Například jsem měl na výběr mezi prací v knihovně Merrill Lynch a vedením jednočlenného (což znamená mě samotného) výzkumného oddělení v New Court Securities. Z toho plyne ponaučení: vždy si vybírejte více zodpovědnosti v menší firmě, než méně zodpovědnosti ve firmě větší. Budete dělat více a také se více naučíte… A pokud firma poroste, můžete s ní vyrůst i vy.“

Zdroj: LinkedIn

 

Emily Chang, moderátorka televizní show Bloomberg West

„Zní to samozřejmě, ale moje rada zní: Neusilujte o kariéru, protože si myslíte, že byste měli, nebo proto, že si myslíte, že zbohatnete. To by pouze znamenalo, že budete mít méně času najít po cestě to, co byste mohli opravdu milovat. Místo dělání toho, co si myslíte, že byste měli, si sestavte plán A z toho, co opravdu dělat chcete.

Pokud to nebude fungovat, můžete se vždy přesunout k plánu B. Avšak budete-li mít dostatečné štěstí, abyste našli něco, co milujete, je pravděpodobné, že v tom budete dobří, že tím budete vydělávat peníze. To pak povede k novým a vzrušujícím příležitostem a vy budete s největší pravděpodobností šťastnější. Podstupte velké riziko nyní. Věřte si a jděte do toho teď. S postupem času je to jen těžší.“

Zdroj: LinkdeIn

 

2323972695_44701c4584_mGuy Kawasaki, poradce v Motorola Mobility

  1. Usilujte o trvalé štěstí, nikoli o chvilkovou radost. Usilování o štěstí, ne o radost, se za pár let promítne do jedné věci: studia toho, co milujete, přestože se to nemusí vždy zamlouvat vašim rodičům.
  2. Zpochybněte známé a přijměte neznámé. Jedna z největších chyb, kterou můžete v životě udělat, je přijmout známé a bránit se neznámému. Měli byste vlastně udělat pravý opak: zpochybnit známé a chopit se neznámého.
  3. Nevstupujte do manželství příliš brzo. Neznám nikoho, kdo se oženil příliš pozdě, ale znám mnoho lidí, co se oženili příliš brzy. Když se rozhodnete vstoupit do manželství, myslete jen na to, že tu osobu musíte přijmout takovou, jaká je nyní.
  4. Hrajte, abyste vítězili, a vítězte, abyste hráli. Když neuspějete, je možné, že selžete také u těžkých úkolů. Selhání způsobuje, že ostatní ohledně vaší osoby snižují svá očekávání. Závažnost tohoto problému záleží na tom, o co se pokoušíte.

Část maturitního projevu proneseného na Palo Alto High School, 11. června 1995.

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: deneyterrio via Compfight cc

 

Geoff Yang, člen rady v Taste Made

„Život je krátký. Než se pustíte do jeho pokračování, vezměte v úvahu, jak by měl vypadat a co byste chtěli dokázat. Na chvíli místo přemýšlení o promoci, začátku kariéry a posouvání se ke zbytku svého života předstírejte, že už jste na jeho konci.

Napište svůj oslavný příběh už teď. Představte si, jak chcete, aby si vás pamatovala rodina, přátelé a kolegové. Tím se nechte formovat.“

Zdroj: LinkedIn

 

Wendy Kopp, zakladatelka Teach For America

„Dnes bych se chtěla pokusit odstranit trochu tlaku odhalením několika mýtů, které jsem objevila a tolikrát o nich slyšela. Jsem si naprosto jistá, že pokud začnete nyní a budete ignorovat všechna nepravdivá tvrzení, neexistuje problém, který byste nemohli vyřešit:

  1. První mýtus zní: změna světa je o vymýšlení nových nápadů. Larry Page a Sergey Brin se nerozhodli udělat revoluční web. Byli to jenom absolventi Stanfordu, kteří se snažili přijít na to, jak zlepšit online vyhledávání v knihovnách. Takže pokud se svým začátkem čekáte na váš moment heuréky, přestaňte. Nebo budete čekat hodně dlouho.
  2. Mýtus číslo dvě zní: pokud chci mít dopad, musím být první. Náš svět opravdu potřebuje více lidí, co následují ostatní.
  3. Poslední mýtus o změně světa zní: je lepší počkat, než budu mít více zkušeností. Svět vás potřebuje předtím, než přestanete klást naivní dotazy, a zatímco vy si dáváte čas na pochopení skutečné povahy komplexních problémů, my jim čelíme. Neodkládejte svou touhu po změně světa. Začněte hned.“

Část zahajovacího proslovu proneseného na Boston University, 19. května, 2013

Zdroj: LinkedIn

 

John Batelle, zakladatel a výkonný ředitel Federated Media Publishing

„Moje rada, jestli vám nějakou můžu dát, je jednoduchá: Držte se pocitu, který máte zrovna nyní. Očišťujte jej a opakujte ho tak často, jak můžete. Zvykněte si na něj, ale neberte ho jako samozřejmost – tak se vyvíjí svět. Pokud se každých pár let nevrhnete do dalšího projektu, startupu nebo nové výzvy ve větší společnosti, tak si vlastně neprocvičujete dovednosti, které jste všichni tak zřetelně ukázali na svých magisterských projektech.

Svět potřebuje více projektů jako je ten váš, je připraven je financovat, přijmout je a znovu a znovu vás inspirovat k jejich tvorbě.“

Zdroj: LinkedIn

 

Joel Peterson, předseda JetBlue Airways

„Jakmile opustíte svět kolejního života, přednášek a závěrečných zkoušek, věci se stanou o dost těžšími – a to rychle. Za univerzitními úhledně nakreslenými hranicemi si zvyknete na zápasení s mnohými druhy nesouhlasu, paradoxu a duality.

Tady je pár nápadů, které by vám mohly pomoci chopit se nepřátelských sil a důvěrně vás navigovat do další fáze vaší cesty.

  1. Nastavení cílů je zásadní; jejich ignorování je klíč. Nedělejte nic, na čem záleží, aniž byste si nejdříve stanovili cíl.
  2. Ovládněte pravidla; umějte je porušovat. Znejte detaily – kosmické a kvantové – o tom, jak váš obchod či obor funguje. Tato znalost vám umožní zpozorovat nejzářivější slabiny starého modelu, takže se budete moci stát osobou, která vytvoří nový.
  3. Stoupejte a „bombardujte“. Hbitost v pohybu z velkého do malého a zpět vám dovolí zůstat flexibilní a udržet strategii v jedné linii s taktikou.
  4. Buďte štědří a zaujatí svou vlastní cestou. Držte svůj zájem dlouhodobě na prvním místě a pokuste se odpustit ostatním, kteří jsou více zaujatí tím, co mohou získat hned.
  5. Věřte a očekávejte zradu. Pokud se nikdy nespálíte, možná nezapalujete dostatečné množství ohňů.

Zdroj: LinkedIn

 

Maria Shriver, autorka a aktivistka

„Jako by to, co děláme zrovna v tento okamžik, vůbec neexistovalo. Každý je zaměřený na budoucnost. Všichni spěchají, aby už byli u další věci. Já jsem v tomto modelu byla chycená opravdu dlouho, takže jsem si nikdy nemohla užívat, co jsem právě dělala. Vždy jsem si dělala starosti, co budu dělat dál.“

Část zahajovací řeči pronesené 11. května 2013 na University of Southern California’s Annenberg School.

Zdroj: LinkedIn

 

World Economic Forum on Europe 2011Michael Fertik, vlastník a výkonný ředitel Reputation.com

„Zakládání společnosti je těžké a pokaždé zahrnuje potíže a selhání. Všechny nové společnosti – technologické start-upy, restaurace, železářství – jsou po určitou dobu v neustálém riskantním stádiu. To je důvod, proč je tento průsečík odborných znalostí a nadšení nezbytný pro chod vašeho nového podniku; když jde do tuhého, je to šťáva, která je potřeba, abyste vstali a pokračovali.

Pamatujte, když to začne jít ztěžka – a to začne – budete potřebovat každou unci síly navíc, abyste byli schopni ráno vstát a využít svůj den.“

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: World Economic Forum via Compfight cc

 

Charlene Li, zakládající partner v Altimeter Group

„Silicon Valley je naplněné lidmi, kteří zpochybňují autority – to je základem toho, čemu říkáme myšlení „hackera“, kdy jste plně oddáni nalézání lepšího řešení týkajícího se v podstatě čehokoliv. Ale my v Silicon Valley nejen inovujeme – to je příliš bezpečné a otevřené, příliš pomalé.

Místo toho nejdříve vyrušujeme a pozorujeme celé ekosystémy. Zpochybnit autoritu je sen o lepší budoucnosti a já jsem ráda, že si lidé v technologiích ke zpochybnění vybírají autority opravdu velké.

Zdroj: LinkedIn

 

Dan Sanker, prezident a výkonný ředitel Case Stack Inc.

„Jestli opravdu chcete být jedním z těch, kteří jsou ‚čímkoli jen chcete být,‘ nestačí jen dělat, co máte rádi. Na světě je spousta talentovaných lidí. Ti co uspějí, budou multifunkční, spolupracující, motivovaní a neustále zvědaví.

Existuje mnoho způsobů, jak v tomto životě měřit úspěch. Považuji však za samozřejmé, že byste chtěli a měli zanechat svět lepší místem, než jak jste ho našli. Jinak byste neměli promovat na žádné univerzitě.

Ale vím, že většina z vás absolventů má během svého promočního dne v hlavě zejména praktické stránky své kariéry a financování. Na toto téma bych řekl: pracujte tvrdě. Navíc pochybuji, že by lidé umístění na nejvyšších místech seznamů příjmů trávili svůj čas listováním knih: ‚Čtyřhodinový pracovní týden‘ nebo ‚Opravdu rychlé peníze.’“

Zdroj: LinkedIn

 

Justin Rosenstein, spoluzakladatel společnosti Asana

„Jelikož jsem si prošel téměř všemi fázemi osobního rozvoje a studoval povahu člověka jako sociální bytosti, uvědomil jsem si, že paradoxně právě rozdáváním se dosahujeme hlubokého uspokojení a radosti. Nemám tím na mysli rozdávat se celý den a po celou dobu. Má to dvě fáze: nádech a výdech. Zhruba polovinu života jsem byl hedonista a druhou polovinu jsem strávil vracením všeho zpět. Snažím se dělat všechno, co je v mých silách, abych pomohl šířit lásku ve světě a pokusil se snížit utrpení, vytvářel radost a objevoval vědomí, a to ve spolupráci se všemi vnímavými bytostmi.

Podívejte se na všechny možné způsoby, kterými byste mohli, pokud byste měli velmi cílevědomou vizi, pracovat s týmem lidí nebo alespoň sami na sobě, abyste měli různé nástroje, techniky a taktiky, které vám umožní pracovat výkonněji a efektivněji a pomohou vám dosáhnout těchto vizí.“

Zdroj: LinkedIn

 

John Steinberg, prezident a provozní ředitel BuzzFeed

„Jediná profesní rada, kterou jsem dostal a ukázala se být užitečná, byla o zacházení s lidmi, jejich fungování a chování. Vlastně mi ji nikdo nedal ve formě rady – jen jsem to vypozoroval u svých mentorů.

Například jsem se naučil, že pokud jednou stanovím nabídku nebo cenu, musím ji dodržet nehledě na to, jestli jsem změnil názor. Mé slovo je můj závazek. Naučil jsem se, že bez vlastní reputace nemáte v podnikání v podstatě nic. Navíc musíte být k lidem upřímný a bezprostřední, i když je vám to nepříjemné. Později jsem to slyšel popisovat Billa Campbella jako ‚milé a přímé‘ chování. Mám seznam podobných věcí, které jsem se naučil od svých mentorů. Jsem jim navždy zavázán.“

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: jurvetson via Compfight cc

 

6734391415_6bbcd700ac_mT. Boone Pickens, zakladatel a výkonný ředitel BP Capital a TBP Investments Management

„Když byl můj vnuk, Alexander Cordia, studentem ročníku 2007, tak jsem zrovna pronášel zahajovací proslov absolventskému ročníku v St. Stephen’s a St. Agnes School v Alexandrii ve Virginii. ‚Než půjdeme na oběd, chci vám navrhnout tvrdou a provokativní nabídku,‘ řekl jsem. ‚Doufám, že si uvědomujete, jaký máte nyní život, máte nejlepší pozici z rodiny. Vyměnil bych za ni vše, co mám.‘ 

Své letadlo Gulfstream. Svůj ranč o rozloze 68 000 arů. Rád bych vše dal komukoliv z vás za to, abych mohl sedět tam, kde vy teď. Má to však jeden háček – pokud tento obchod uzavřeme, budete mít 79 let a mně bude opět 18.

Nakonec nabídku nikdo nepřijal. Všichni si uvědomili, že žádné bohatství je nemůže přesvědčit, aby si vyměnili místo s mužem, kterému za chvíli bude 80 let. Pravda je, že to byl špatný obchod… pro ně. Já bych za další pokus v 18 letech vyměnil vše.“

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: jurvetson via Compfight cc

 

Adam Lashinsky, vedoucí editor ve Fortune Magazine

„Když čtete profesní životopisy úspěšných lidí, mějte na paměti, že jsou napsány tak, aby vás oklamaly. Když přemítáte o jednom triumfu za druhým, můžete si myslet, že jeden úspěch jednoduše přešel v další. Život takhle nefunguje. Skoro pokaždé to jsou tři kroky vpřed a jeden zpátky – pokud máte štěstí. Nenechte se tím odradit.

Buďte informovaní. Můj první šéf mi poradil, abych nechodil do práce bez toho, aniž bych si přečetl The Washington Post. Byla to dobrá rada. Vystupte ze své komfortní zóny. ‚Jste mladí pouze jednou‘ je pravdivějším tvrzením než ‚mládí je vyplýtváno na mladých.‘ Neplýtvejte jím! Dělejte věci, které nebudete mít příležitost dělat, až budete starší, usedlejší a budete mít více zodpovědnosti, než si nyní dokážete představit.“

Zdroj: LinkedIn

 

2385156771_1c04145f2e_mCraig Newmark, zakladatel společnosti Craiglist

„Pokud můžete, držte se malých firem, které nemají více než 150 zaměstnanců. Při této velikosti existuje silná tendence pracovníků usilovat o povýšení než si pouze udělat svou práci.

Existují výjimky jako Google, kde tvrdě pracují na vytváření nového druhu kultury velké společnosti, ale to je opravdu jen výjimka. Velká nebo malá firma, všude máte za svou kariéru zodpovědnost – velkou část toho určuje, jak jste vnímáni. Opravdu máte osobní značku a v malé míře jste i mediální věc. To znamená hodně práce na Facebooku, Twitteru a mezinárodních sociálních sítích. Váš šéf by vám mohl pomoci, nebo také ne.“

Zdroj: LinkedIn, Photo Credit: TechPolicy via Compfight cc

 

Ilya Pozin, zakladatel společnosti Ciplex

„Pouze fakt, že máte univerzitní diplom, vás nezaměstná. Od této myšlenky se musíte oprostit. Ve skutečnosti se většina zaměstnavatelů nezajímá o vaše GPA (průměr známek – pozn. překl.) nebo o to, kam jste chodili na univerzitu. Získání zaměstnání na základní úrovni dnes vyžaduje zkušenosti a dobře vyladěné znalosti, ne GPA 4.0. Pravděpodobně to nechcete jakožto čerství absolventi slyšet, ale taková je pravda.

Takže skutečná otázka k zamyšlení pro absolventy zní: co můžete přidat navíc, co stojí za to, aby vás přijali? Tady je pro ty, kteří se stávají pracovní silou, pár nápadů:

  1. Váš diplom není zlatá vstupenka.
  2. Všechno je o zkušenostech.
  3. Vášeň vám pomůže uspět
  4. Společnosti přijmou člověka, u něhož je jisté, že způsobí nejpozitivnější dopad.
  5. Udělejte krok navíc.“

Zdroj: LinkedIn

 

Adam Bryant, přední publicista v The New York Times

„Jeden výkonný ředitel (jehož jsem zpovídal) podle mě nejlépe uhodil hřebíček na hlavičku – tedy zahrnul množství chytrých rad do jednoho zapamatovatelného výrazu – byl to Joseph Plumeri, výkonný ředitel Willis Group Holdings. V roce 2009 jsem s ním dělal rozhovor (nyní je nevýkonný předseda).

Jeho rada? Hrajte v ruchu. Ano, je to opak nelítostného varování, které jsme všichni slyšeli od našich rodičů, když jsme byli menší. Nechám to Plumeriho vysvětlit ve výňatku z našeho rozhovoru:

Všechno, co jsem udělal, jsem udělal proto, že jsem vyšel ven a hrál v ruchu a něco se stalo. Znamená to, že pokud se přinutíte jít ven, uvidíte lidi, uděláte pár věcí a zapojíte se, tak se něco odehraje.“

Zdroj: LinkedIn

Napsala Vivian Giang a Max Nisen. Z anglického originálu 24 Leaders Give Their Best Advice To New Graduates přeložil Jan Rážek.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář