Minulý týden jsem strávil 70 hodin sledováním TED přednášek. Jsou to krátké, 18 minutové přednášky vedené inspirativními lídry v oblastech technologie, zábavy a designu (Technology, Entertainment, Design = TED). Celkově jsem zhlédl 296 přednášek. Nedávno jsem si seznam toho, na co jsem se díval, prošel, vytřídil mizerné a nudné přednášky a vytvořil seznam 100 nejlepších věcí, které jsem se naučil. Tento článek není úplně o výkonnosti, ale zaručuji vám, že se pár věcí naučíte.

Tento článek není úplně o výkonnosti, ale zaručuji vám, že se pár věcí naučíte. Tady je 100 neuvěřitelných věcí, které jsem minulý týden při 70 hodinovém sledování TED talků naučil:

1. Studie ukázaly, že to, co motivuje člověka nejvíce (v práci netovárního typu), je jakou míru autonomie, mistrovství a smyslu mu daná práce poskytne, nikoli kolik peněz díky ní vydělá.

2. Hraní videoher vás skutečně může udělat výkonnějšími.  Videohry vám dodají více fyzické, mentální, emocionální a sociální odolnosti.

3. Mnoho lidí touží po tom být výkonnější, aby se mohli cítit šťastnější. Avšak bylo prokázáno, že to je štěstí, které vede k produktivitě. Nikoli naopak.

4. Světu kolem sebe nevěnujete tolik pozornosti, kolik si myslíte. Nemůžete zároveň hledat vzpomínky a zpracovávat nová data. Zvládnete zpracovat pouze určité množství informací najednou a vaše pozornost je snadno manipulovatelná (na čemž staví kouzelníci).

5. Inovativní myšlení je často pomalý a postupný proces, nikoli okamžik náhlé inspirace podobný rozsvícení žárovky.

6. Pokud chcete, aby si vás lidé zapamatovali, dbejte na maličkosti. Většina společností (a lidí) dělá ty hlavní věci správně, takže péče o maličkosti (jako je správné nastavení uživatelského rozhraní pro vaše produkty) vás může opravdu odlišit.

7. Člověk má tři odlišná nastavení pro lásku: chtíč, romantickou lásku a závazek. Chcete-li si s vaší druhou polovičkou vytvořit intimnější vztahy, je důležité investovat do všech tří oblastí.

8. Pokud pro své zaměstnance vytvoříte prostředí, ve kterém budou moci být opravdu šťastní (tedy nejen bohatí), měli byste se dočkat zvýšených zisků.

9. Vaše kancelář je vlastně docela mizerným prostředí k práci. Když Jason Fried požádal lidi, aby odpověděli na otázku, jaké je jejich oblíbené místo pro práci, téměř nikdo neřekl „v kanceláři“.

10. Když si čas od času dáte oddych, stanete se produktivnějšími. Čas, který nevěnujete práci, vám umožňuje objevovat, přemýšlet a přicházet s lepšími nápady.

11. Největší lídři a nejúspěšnější společnosti neustále přemýšlejí, proč dělají to, co dělají, místo toho, aby to udělali bez rozmyslu.

12. Úspěch není cíl, je to dlouhá a nepřestávající cesta, která se skládá z osmi částí: nadšení, tvrdé práce, soustředění, tlaku na sebe i ostatní, vymýšlení skvělých nápadů, neustálého zlepšování, služby společnosti a vytrvalosti.

13. Klíčem vyšší výkonnosti a většímu úspěchu může být rychlejší a chytřejší selhání. A to zejména v případě tvůrčí práce.

14. Necítíme strach z možné ztráty příjmů nebo společenského postavení. Bojíme se, že budeme posuzováni a zesměšňováni. V každé vizi úspěchu bychom měli přiznat, co její definice nezahrnuje, a co bychom tím mohli opomíjet.

15. IQ není jediná věc, která určí, jestli někdo bude úspěšný nebo ne. Důležitá je také kuráž.

16. Pokud chcete dělat lepší dlouhodobá rozhodnutí, představujte si, jaký bude mít vaše rozhodnutí vliv na vaše budoucí já.

17. Jediné, co musíte udělat, abyste se mohli naučit prakticky cokoliv, je skočit do toho po hlavě a zeptat se sebe sama: „Co je to nejhorší, co se může stát?“

18. Lidé mají tendenci vyhýbat se konfliktům (je to v naší povaze). Avšak přítomnost mírné úrovně problémů může být klíčem k lepším vztahům, výzkumu a podnikání.

19. Masmédia jsou skoro mrtvá, takže cesta k uskutečnění velkých změn vede přes komunitu. Jak čas plyne, stále více a více lidí investuje svůj čas a pozornost do svých komunit (jako je třeba TED!).

20. Nejlepší způsob, jak někomu pomoci, je často sklapnout a naslouchat mu.

21. Skvělý způsob, jak zabít dvě mouchy jednou ranou jsou procházkové schůzky. Můžete přitom se přitom procházet a vést s někým rozhovor. Je to výborné cvičení a zároveň to schůzku udržuje živou.

22. Stres sám o sobě na vaše zdraví nemá vliv. Je naopak způsob, jakým o něm přemýšlíte.

Zde jsou další tři pokusy na zlepšení výkonnosti, které jsem v poslední době podstoupil: meditovat 35 hodin v průběhu 7 dnů, používat svůj chytrý telefon jen jednu hodinu denně po dobu tří měsíců, žít v úplném odloučení od společnosti po dobu 10 dnů.

Staň se lepším člověkem

420660960_f424a756f8

23., 24., 25. Omezení jsou nesmysl. Někteří lidé se rozhodnou nebýt svými omezeními zastaveni a nakonec jsou to oni, kteří dojdou k tomu, že vedou přednášky TED. Jako například Neil Harbisson. Narodil se bez schopnosti vidět barvy, a tak vymyslel zlepšovák, jenž mu umožňuje barvy slyšet. Nebo Caroline Casey, která se až do svých 17 let nedozvěděla, že je slepá. Nebo David Blaine, který přinutil své tělo a svou mysl zadržet pod vodou dech na rovných 17 minut.

26. Nestrachujte se, posílání SMS zpráv neničí vaše pochopení anglického jazyka.

27. Nejsme tak racionální, jak si myslíme, že jsme. Jeden příklad za všechny: dáváte si v McDonaldovi přemrštěné porce, i když ve skutečnosti nemáte hlad?

28. Tři klíče k úspěchu od Elona Muska: tvrdě pracujte, věnujte pozornost negativní zpětné vazbě (zejména pokud přichází od přátel) a studujte fyziku, abyste si naučili přemýšlet a odůvodňovat za pomoci prvních principů (místo za pomoci analogie).

29. Jestliže se s někým hádáte proto, abyste hádku vyhráli, děláte to ze špatných důvodů. Hádat se je třeba proto, abyste se tím učili.

30. Ať se vám to líbí nebo ne, vaše řeč těla ovlivňuje, jakým způsobem o vás ostatní lidé smýšlejí.

31. Skvělý a dobře prožitý sex naplní dvě vaše potřeby: touhu po bezpečí a potřebu překvapení.

32. Být introvert není nic špatného. Je to přesně naopak! Přestože to vypadá, že si společnost často více cení extrovertů, introverti by měli být oslavováni stejně tak.

33. Chcete-li ušetřit více peněz, zítra se zavažte, že si schováte více peněz.

34. Žití úžasného života znamená zaujmout k němu pozitivní přístup (vidět ve věcech dobro), spatřovat ve světě kolem zázrak a nakonec – být opravdový.

35., 36., 37., 38., 39., 40., 41. Neexistuje jedno jediné tajemství štěstí. Existuje však spousta malých, které vás posunou správným směrem. Žijte v současné chvíli, buďte dbalí. Utrácejte peníze spíš za jiné lidi než na sebe. Zpomalte. Udělejte si čas na to být vděčný za to, co máte, a v tom, co se vám stalo, spatřit dobro. Žijte život, který je plný významu jak krátkodobém, tak dlouhodobém horizontu. Pozměňte způsob, jakým se díváte na minulost, přítomnost a budoucnost.

42. Vaše paměť je mnohem horší, než si myslíte. Často si pamatujeme věci, které se nikdy nestaly a také si události pamatujte jinak, než se ve skutečnosti staly. Navíc mohou být vzpomínky snadno zmanipulovatelné.

Lidé

179279964_8e0675c135

43. Pokud jde o vážnou hudbu, není nikdo, kdo by neměl hudební sluch. Téměř každý může být uklidněn nebo inspirován klasickou hudbou.

44. Lidé, kteří navrhují obaly na knihy, ve skutečnosti návrhům věnují spoustu myšlenek (a umění).

45. Největším zabijákem v Americe není rakovina, je to obezita. 66% obyvatel USA je obézních, včetně mnoha dětí a dospívajících. Dále pak 1 člověk ze 4 v Americe umírá na nemoci, kterým se dá předcházet a jež souvisejí s jídlem.

46. Školy zabíjejí kreativitu a vzdělávací model, za jehož pomocí děti učíme, je výrazně zastaralý. Škola by tvořivost měla podporovat, nikoli podkopávat, jak tvrdí Ken Robinson.

47. Studenti se učí nejlépe, když učební problémy zjednodušíte do srozumitelného jazyka a přinutíte studenty zastavit se a popřemýšlet nad nimi.

48. Mezi bezpodmínečnou láskou a bezpodmínečným přijetím existuje velký rozdíl. Jen to, že jste milováni, neznamená, že jste přijímáni.

49. Lidé jsou silní. Postaví se proti vojákům. Jsou schopni ukázat soucit, i když se to zdá nemožné. Odhalí svou zranitelnost ve chvíli, kdy je to nejtěžší.

50. Opice dělají stejně hloupé chyby s penězi, jaké dělají lidé. Naše iracionalita tedy může být jen zakořeněná v naší evoluční historii.

51. Deprese (i jiná nemoc) může zasáhnout kdykoliv kohokoliv. Včetně jednoho komika, kterému v podstatě všechno vychází.

52. Severní Korea je jedním z nejhorších a nejhrůznějších míst k životu. Občané této země často zmírají hlady, jsou obětí vojenského násilí, a pokud se pokusí o útěk, jsou zastřeleni.

53. Násilí páchané na ženách není jen „ženská záležitost“. Je to také mužská záležitost, která je zakořeněna ve způsobu, jakým muži na ženy pohlížejí.

54. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak léčit chudobu v rozvojových zemích není rozdávání jídla, dobytku nebo něčeho jiného. Je to šíření mobilních telefonů.

55. Každý den jsou lidé bez domova zcela ignorováni, zneužíváni a cítí se neviditelní. Dejte na toho, jenž bezdomovcem býval.

56. Podle všech údajů ženy „systematicky podceňují své schopnosti“. A to zejména v práci. Podle Sheryl Sandbergové je pro ženy důležité sedět u stolu, učinit ze svého partnera skutečného partnera, a „neodejít dříve, než odejdou oni“ (to znamená ztrácet příležitosti kvůli rodinnému životu).

57. Některé z nejlepších designů nejen skvěle vypadají, ale vycházejí vstříc i čtyřem dalším smyslům. Měly by také skvěle cítit, znít, vonět, a dokonce chutnat.

58. I když se to tak nemusí zdát, žijeme v jedné z nejklidnějších dob existence lidstva. Tato přednáška má na důkaz fascinující statistiky.

59., 60. Dobrý design má potenciál učinit lidi neuvěřitelně šťastné. A některé z nejlepších návrhů jsou ty, které vyprávějí příběhy.

61. Trocha nebezpečí je dobrá jak pro děti, tak pro dospělé. Udělá z vás přizpůsobivějšího a všestrannějšího člověka.

62. Chcete-li pomáhat lidem v rozvojových zemích, je lepší získat hluboké pochopení hodnot lidí, kterým chcete pomáhat. Vezměte si za příklad prodavačku kondomů v Demokratické republice Kongo.

63. Může existovat i jiný způsob, jak provozovat úspěšnou a moderní ekonomiku: čínský způsob. Ať už s tím nebudete souhlasit, tenhle projev je fascinující (je přednesený z čínské perspektivy).

64. Způsob, jakým mluvíte, ovlivňuje vaši schopnost ušetřit peníze. Studie ukázaly, že mluva, která je více orientovaná na budoucnost, lidi motivuje k většímu šetření.

65. Tvrdá práce je ve společnosti někdy neoprávněně ponižována. Podle Mikea Roweho (moderátora seriálu Špinavá práce) tvrdá práce stojí za to.

66. Způsob, jakým přemýšlíme o charitě, je úplně špatně. Charity odměňujeme za to, jak málo peněz utratí. Namísto za změny, ke kterým ve společnosti pomohou.

67. „Náchylnost k přehmatům je kolébkou inovací, tvořivosti a změny“ a je to jedna z nejmocnějších vlastností, které máte.

68. 4. hodina ranní je tou nejzáhadnější hodinou dne.

69. Třicítka není nová dvacítka. Někteří lidé vidí desetiletí po svých dvacetinách jako období, které slouží jen k vyhození z kopýtka. Platí však, že se jedná o jedno z nejvíce formativních desetiletí v životě člověka.

70., 71. Dodatečná volba může člověka udělat buď šťastnějšího, nebo méně šťastného. Pokud volby na výběr potřebám člověka opravdu sedí, dodatečná volba mu může udělat radost. Ale pokud ho jen ochromují (což se stává mnohem častěji, než si myslíte), udělá člověka nešťastnějším.

 

Technologie

48405289

72. Ukazuje se, že dva plátky pizzy jsou použitelné jako překlikávač prezentací, člověk může skládat hudbu s kečupem, a banán použít jako klaviaturu piana!

73. Pokud by vaše lékařské údaje byly anonymně přístupné každému výzkumníkovi, který zkoumá nějakou hypotézu, spustila by se vlna „inovací ve zdravotnictví“.

74. S tím, jak se webové stránky stále víc snaží přizpůsobit vám svůj obsah, můžete uvíznout v digitální „filtrovací bublině“ a přestat být „vystaveni informacím, které by mohly zpochybnit nebo rozšířit váš pohled na svět“.

75. Na světě existuje videokamera, která zaznamenává bilion snímků za sekundu. Výsledky jsou neuvěřitelné.

76. Google pracuje na autě, které se řídí samo. Funguje vskutku velmi dobře.

77. Trend hodný sledování: 3D tiskárna. Schopnost tisknout 3D předměty u vás doma už není tak daleko.

78. Když vytvoříte otevřenou encyklopedii, kterou může každý upravovat, začnou se dít neuvěřitelné věci. Tady je příběh Wikipedie.

79. Na internetu je ohromná spousta videí o všelijakých kočkách či o twerkingu, avšak video může též sloužit jako neuvěřitelný nástroj na vzdělávání a celosvětové inovace.

80. Všude na internetu jste sledovaní mnohem víc, než si možná myslíte. Webové sledování není 100% zlo, ale webové stránky toho o vás určitě vědí tunu. Proto je vhodné informovat se, k čemu jsou dané informace používány.

81. Každé elektronické zařízení, jež vlastníte, je neuvěřitelně složité. Některé jejich části pocházejí ze zdrojů z celého světa. Úplná přestavba čehokoliv, co vlastníte, je téměř nemožná, jak zjistil jeden kluk.

82. Objednávku můžete na Amazon zadat docela bez rozmyslu, ale poté, co ji odešlete, se za účelem doručení spustí neuvěřitelně složitý a skrytý proces balení do krabic.

83. Počítače se stávají stále chytřejšími. A to dokonce tak rychle, že se často zdají přibližovat lidské inteligenci. Ale přestože mohou být stále rychlejší, nejsou ani tak chytré, ani tak tvořivé jako člověk.

84. Elektrické zásuvky dříve měly tvar držáků na žárovky, protože to bývala jediná věc, kterou jsme do ní zapojovali.

85., 86. Z hub je možné vyrobit plast. A to je dokonce velmi prospěšné pro životní prostředí, což je skvělé, jelikož na něj má obrovské a překvapivé následky.

87. Ze žárovky je možné bezdrátově přenášet data (i když to mezi vaším přístrojem a světlem vyžaduje přímočarost).

Země (a ještě mnohem dál)

images

88. Ryby jsou chutné, ale způsob, jakým je chováme, je neudržitelný. Nemluvě o smůle pro Nema. Ve Španělsku naštěstí vymysleli revoluční (a uchvacující) systém chovu ryb, který tento problém vyřeší.

89. Některé ryby a další mořské potvory jsou okouzlující. Chcete vědět, co tím mám na mysli? Tady je 5,5 minuty záběrů fascinujících podmořských tvorů. Uvidíte tam ryby, které mění barvy, stvoření, která se maskují, aby splynula s okolním prostředím, a ryby, které se v černotě oceánu můžou rozsvítit.

90. 80-90 % z podmořských tvorů svítí.

91. Podle mého názoru (po zhlédnutí tohoto TED talku) je chobotnice jedním z nejzajímavějších podvodních stvoření.

92. Včely tu jsou už kolem 50 miliónů let, ale v poslední době začaly hromadně zmírat. Je to kvůli „parazitickým roztočům, virovým a bakteriálním onemocněním a ohrožení pesticidy a herbicidy“.

93. Květiny umí dělat krásné triky, aby přilákaly hmyz k rozšiřování jejich pylu.

94. Let mouchy je fascinující. A podle Michaela Dickinsona je to „možná jeden z největších výkonů evoluce“.

95. Civilizaci na Zemi by mohl v jediném okamžiku zničit asteroid široký šest mil.

96. Vědecké předpovědi nejsou proti mimozemskému životu, naopak neuvěřitelně v jeho prospěch.

97. Jeden ze Saturnových měsíců má obří sopku, která místo lávy chrlí led. A to je jen jedna ze skvělých informací o této planetě.

98. V počítači si můžete spustit program, který pomáhá  univerzitě v Berkeley analyzovat radioteleskopické údaje pro mimozemšťany.

99. Věda řízená zvědavostí je schopná sama se uživit. Navíc pohání k vývoji neuvěřitelné inovace.

100. Oslavujte tajemství, které se ve světě vyskytuje. J. J. Abrams vlastní záhadnou krabici, jež nebyla otevřena po 35 let. Možnosti toho, co se dá uvnitř krabice nalézt, jsou proto neomezené a to je mnohem cennější než skutečný obsah krabice.

Z anglického originálu You Can Easily Learn 100 TED Talks Lessons In 5 Minutes Which Most People Need 70 Hours For přeložila Veronika Portešová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář