Kdy jste si naposledy přečetli knížku nebo nějaký podstatný článek? Čtete každý den většinou jen tweety, statusy na Facebooku nebo návod na přípravu vaší ovesné kaše?

Pokud jste jedním z lidí, kteří nemají ve zvyku pravidelně číst, možná o dost přicházíte: čtení má mnoho přínosů a pár z nich je sepsáno níže.

 

Proč číst? 10 přínosů čtení.

 

  1. Mentální stimulace

Studie ukazují, že mentální stimulace může zpomalit (nebo možná i předejít) Alzheimerově nemoci a demenci, protože udržuje mozek aktivní a zabraňuje ztrátě jeho energie.

Jako každý jiný sval v těle potřebuje mozek procvičovat, aby zůstal silný a zdravý. Skládání puzzle a hraní her jako třeba šachy mají na kognitivní stimulaci také dobrý vliv.

 

  1. Snížení stresu

Nehledě na to, kolik zažíváte stresu v práci, ve svém osobním životě nebo v mnoha dalších životních situacích, vše zmizí při čtení skvělého příběhu, který vás vtáhne.

Dobře napsaný román vás přenese do jiného světa, zatímco zajímavý článek vás rozptýlí a pomůže vám soustředit se na přítomnost. To vám pomůže se uvolnit a dostat ze sebe napětí.

 

  1. Znalosti

Všechno, co čtete, vám přináší nové informace a nikdy nevíte, kdy se budou hodit. Čím více víte, tím lépe jste vybaveni na případné výzvy, které vás potkají.

Navíc je zde podnět k zamyšlení: pokud se kdykoliv ocitnete v potížích, pamatujte si, že i když můžete ztratit všechno – práci, majetek, peníze nebo dokonce zdraví – nikdy nemůžete přijít o znalosti.

 

  1. Rozšíření slovní zásoby

Tohle jde ruku v ruce s předcházejícím bodem: čím víc čtete, tím více slovům jste vystaveni a ty se pak nakonec stanou součástí vaší slovní zásoby, kterou běžně používáte.

Umět dobře formulovat a mluvit na úrovni se může hodit v každé profesi. Když víte, že si můžete věřit při rozhovorech s nadřízeným, může vám to hodně zvednout sebevědomí.

Dokonce vám to může pomoci v kariéře, protože lidé, kteří jsou sečtělí, umí dobře mluvit a mají znalosti z různých oborů, většinou povýší dříve (a častěji) než lidé s malou slovní zásobou, nedostatkem znalostí literatury, vědeckých pokroků a světových událostí.

Čtení knih je také zásadní při učení nových jazyků. Jako nerodilí mluvčí uvidíte slova použitá v kontextu, což zlepší vaši schopnost mluvit a psát v daném jazyce.

 

  1. Zlepšení paměti

Při čtení knihy si musíte zapamatovat širokou škálu postav, jejich příběhy, ambice, historii a jemné rozdíly mezi nimi, stejně tak jako hlavní linii příběhu a různé vedlejší příběhy, které bývají propletené v každé knize.

To je docela dost na zapamatování, ale naše mozky jsou skvělé a umějí si to vše zapamatovat relativně snadno.

Ještě úžasnější je, že každá nová vzpomínka vytvoří novou synapsi (nervový spoj v mozku) a posílí ty existující, což pak pomáhá při vyvolání krátkodobé paměti a stabilizaci nálad.

To je dost dobrý, ne?

 

  1. Lepší analytické myšlení

Četli jste už někdy román se záhadnou zápletkou, kterou jste rozluštili dříve, než kniha skončila?

Pokud ano, byli jste schopní zapojit kritické a analytické myšlení tím, že jste si zapamatovali všechny detaily a poskládali si je tak, že jste určili, “kdo to udělal”.

Ta samá schopnost analyzovat detaily se hodí i při hodnocení zápletky. Když je třeba určit, jestli byl příběh dobře napsaný, postavy se správně rozvíjely a jestli příběh držel pohromadě atd.

Pokud byste se někdy měli bavit o té knize s ostatními, budete umět jasně vyjádřit svůj názor, protože jste o ní přemýšleli z různých úhlů pohledu.

 

  1. Zlepšení soustředění

V našem světě poblázněném internetem je naše pozornost přitahována tisíce různými podněty najednou a my se je snažíme zachytit každý den všechny.

V jednom pětiminutovém úseku rozdělí průměrný člověk svůj čas mezi práci na zadaném úkolu, kontrolu e-mailu, chatování s pár lidmi (přes gchat, skype atd.), kontrolu Twitteru, svého smartphonu a interakci se spolupracovníky.

Tohle chování podobné poruchám pozornosti zvyšuje stres a snižuje naši produktivitu.

Při čtení knihy je všechna vaše pozornost zaměřená na příběh – zbytek světa prostě zmizí a vy se můžete ponořit do každého drobného detailu.

Zkuste si číst 15–20 minut před prací (např. při dojíždění veřejnou dopravou) a budete překvapení, jak moc budete soustředění, až dorazíte do kanceláře.

 

  1. Zlepšení psaní

Ruku v ruce s rozšířením vaší slovní zásoby má dobře napsané dílo významný vliv na schopnost psát a sledovat spád, plynulost a styl psaní jiných autorů, což ovlivní i vaši vlastní práci.

Stejně jako se navzájem ovlivňují hudebníci a malíři používají techniky vytvořené předešlými mistry, stejně tak se spisovatelé učí, jak vytvořit dobrou prózu tím, že čtou díla ostatních.

 

  1. Klid

Kromě uvolnění, které je součástí čtení dobrých knih, vám možná jejich téma přinese velkou dávku vnitřního klidu.

Čtení duchovních textů může snížit krevní tlak a způsobit nesmírný klid, zatímco čtení knih o seberozvoji pomáhá lidem trpícím poruchami nálady a mírnými mentálními chorobami.

 

  1. Zábava zadarmo

Mnoho z nás rádo kupuje knihy, abychom si v nich mohli dělat poznámky a založit si stránky, které budeme v budoucnu potřebovat využít. To může být drahé.

Pokud se chcete pobavit a neutratit při tom tolik, můžete navštívit místní knihovnu a vychutnat si nesčetnou zásobu knih, které tam jsou zadarmo.

V knihovnách najdete knihy na jakékoliv téma, a protože obměňují své zásoby a kupují nové knihy, nikdy vám nedojde inspirace ke čtení.

Pokud žijete v místě, kde není knihovna, anebo nejste mobilní a nemůžete se do nějaké snadno dostat, má mnoho knihoven knihy ve formátu PDF nebo ePub, takže si je můžete přečíst na své čtečce, iPadu nebo počítači.

Existuje tolik online zdrojů, kde si můžete stáhnout e-booky zadarmo. Takže běžte a ulovte si něco dalšího ke čtení!

Existuje žánr pro jakoukoliv gramotnou osobu na planetě a jestli máte rádi klasickou literaturu, poezii, časopisy o módě, biografie, náboženské texty, knihy pro mladé, knihy o seberozvoji nebo romantické romány, vždy najdete něco, co zaujme vaši zvědavost a představivost.

Tak se na chvíli vzdalte od počítače, otevřete knihu a dopřejte si chvíli inspirace pro svou duši.

Proč nezkusit po celý rok přečíst každý týden jednu knihu? „Jak přečíst 52 knih za 52 týdnů a ušetřit 21 000$?“

Z anglického originálu „10 Benefits of Reading: Why You Should Read Every Day“ od autorky Lany Winter-Hébert přeložila Zlata Straková.
From the English original „10 Benefits of Reading: Why You Should Read Every Day“ written by Lana Winter-Hébert translated by Zlata Straková.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář