K tomu, abychom se rozvíjeli a zdokonalovali, nebyl nikdy vhodnější čas, než právě teď, a jen málo zdrojů je tak nápomocných jako právě přednášky na TEDu.

Proto vám přinášíme 9 výjimečných TED talků, dříve zveřejněných na stránce Lifehacker.

Shrnutí k vybraným videím berte pouze jako rychlé úvody do tématu, nemohou se vyrovnat samotným projevům.

Snad si tedy najdete aspoň 20 minut, které byste mohli investovat do každého z videí (nebo se vraťte a zhlédněte zbytek později).

 

9. Vaše řeč těla ovlivňuje, kdo jste

Změňte postoj svého těla, změníte svůj život. Amy Cuddy vysvětluje, jak i pouhé napodobování řeči těla, např. postoj moci, může snížit stres a zvýšit vaše sebevědomí.

Zaujmout dominantní pozici – to je pouze maličkost, která ale může znamenat velký rozdíl, pokud jste ve velmi stresové situaci, jako je pracovní pohovor nebo vyjednávání o zvýšení platu.

 

8. Síla zranitelnosti

Všichni se někdy cítíme zranitelní a bojíme se nejistoty, ale tyto situace nás mohou vést k růstu.

Výzkum Dr. Brene Brown o lidských souvislostech ukázal, že šťastnější lidé mají tendenci přijímat neznámo a zároveň se díky zranitelnosti cítí lepší a krásnější.

 

7. Matematika Lásky

Stále hledáte toho pravého?

Matematička Hannah Fry vám naservíruje několik matematicky podložených tipů na to, jak najít dokonalého partnera, včetně tohoto: nepoužívat svou perfektní fotku pro online seznamku.

 

6. Proč se všichni musíme učit emoční první pomoc

Psycholog Guy Winch ve svém TED talku poukazuje, že příliš mnoho z nás se nestará o své citové a duševní zdraví s takovým zápalem, s jakým pečujeme o svá těla (a děláme věci jako čistění zubů).

Samota, vina, a další psychologické „rány“ mohou být ještě nebezpečnější, než fyzická traumata. Zkuste přemýšlet o emočních zraněních, jako by to byla ta fyzická.

 

5. Jsem synem teroristy. Povím vám, jak jsem si vybral mír.

„Držet v sobě zášť dá hodně práce.“ To je poselství dojemného TED talku Zaka Ebrahima a jeho příběhu o volbě jiné cesty, než jakou bylo násilí a fanatismus, ve kterých byl vychován.

Přestože jeho příběh je o velmi konkrétních tématech: terorismu a šikaně, Ebrahim se dělí o několik významných myšlenek: Své zkušenosti můžete využít k tomu, abyste rozvinuli svou empatii.

Poznávání lidí na různých životních cestách může vlastně obohatit váš vlastní život, a ať už jsou vaše rodinné prostředí či jeho ideologie jakékoli, vy můžete být jiní.

 

4. Jak mluvit, aby vás lidé chtěli poslouchat

Každý chce být slyšen, když mluví. A ne jen slyšen, ale poslouchán.

Součástí toho je, že bychom se všichni měli naučit lépe naslouchat, ale druhou částí je, že bychom mohli změnit, jak s ostatními komunikujeme.

Zvukový konzultant Julian Treasure nabízí pro vyjadřování metodu HAIL (pozn. překl. Počáteční písmena anglických slov), která pomůže posluchačům věřit tomu, co říkáte, a dávat pozor: upřímnost, autenticita, integrita a láska.

 

3. Jak dělat těžká rozhodnutí

Nemůžete procházet životem, aniž byste nemuseli dělat těžká rozhodnutí.

Filozofka Ruth Change nám pomáhá dělat životní rozhodnutí tak, že se podíváte do svého nitra – je to příležitost určit, kým chcete být.

 

2. Můžete pěstovat nové mozkové buňky. Takto.

Kdo by nechtěl více aktivních mozkových buněk? Neuroložka Sanrine Thuret upozorňuje na tři věci, které můžete dělat, aby vám vznikaly nové mozkové buňky skrze neurogenezi: učení, sex a běh.

Za nás to zní dobře.

 

1. Moje inspirace z mrtvice

Když výzkumnice mozku Jill Bolte Taylor popisuje, jak funguje mozek a co zažila po silné mrtvici, je to jeden z nejemotivnějších TED projevů, které si můžete pustit.

Je o sebeuvědomování si, o zkušenosti blízké smrti a také o tom, a to je nejdůležitější, že jsme bytosti plné energie spojené s energií všude kolem nás – včetně sebe navzájem.

Ať už doceníte tuto duchovní hodnotu nebo ne, poselství Dr. Taylorové, že „máme moc si vybrat, okamžik za okamžikem, kým chceme v tomto světě být“ je silné.

Původní článek napsala Melanie Pinola

Original text written by Melanie Pinola

Z anglického originálu Top 10 TED Talks That Could Change Your Life přeložila Nikola Motanová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář