Titul by byl…co teď?

Obyčejná otázka, na kterou si však mnozí neumí odpovědět. Zvláště pak mladí lidé při řešení otázky „co po škole“.

Samozřejmě se najdou jedinci, kteří mají od malička jasnou vizi a jdou si za svým cílem. Chtějí být například právníky, doktory nebo umělci.

Takoví lidé mají jistou výhodu, neboť ví, čeho chtějí dosáhnout, a tak je pro ně mnohem jednodušší činit kroky, které je k jejich vysněnému cíli (ať už jde o povolání, sport, vzdělávání) přiblíží.

Mohou chodit na různé kurzy, číst knížky nebo se ve svém vysněném oboru zdokonalovat jinak.

Ale co když netušíte, co chcete dělat a nemáte nejmenší ponětí, co vás baví? Nezoufejte! V takovémto případě je nejlepší zkoušet, zkoušet a zkoušet.

Na internetu existuje nepřeberné množství možností, jak se něco naučit.

KDE ČERPAT INSPIRACI

science-1182713_1280

 1. KATALOG ZDROJŮ

Na našem webu na stránce katalogu zdrojů najdete odkazy na všelijaké online vzdělávací zdroje – ať už se chcete naučit jazyk, programování či nějaké soft skills, stoprocentně tam něco najdete. K dispozici jsou zdroje jak v angličtině, tak v češtině.

 • Jako příklad anglického zdroje může posloužit společnost Coursera, která nabízí MOOC (massive online open course) kurzy světových univerzit (z nejznámějších například Princeton, Standford, Yale a mnoho dalších) zcela zdarma.
 • Českým zdrojem nabízejícím vedle placených kurzů i kurzy zcela zdarma je Seduo.cz. Některé kurzy vám zaberou jenom hodinu – a tu si přece najde úplně každý. Chcete-li se zlepšit v prezentování, komunikaci s lidmi, obchodním myšlení nebo třeba v networkingu, vzhůru do práce!

V našem katalogu najdete celkem 84 zdrojů, takže – dejte se do toho. Stačí jen chtít a začít.

 1. TED

Ted.com určitě znáte a pokud ne, měli byste se s ním seznámit, jelikož je to ideální místo, kde můžete načerpat inspiraci, motivaci nebo si zlepšit angličtinu. Kromě samotných videí nabízí TED také různé tematické playlisty.

Nedávno jsem na jeden takový playlist narazila, jmenuje se příznačně „Promoce…co teď?“ – velice doporučuji zhlédnout všech pět videí, která vám dohromady zaberou jen něco málo přes hodinu.

Z videí mi utkvělo v hlavě pár myšlenek, které stojí za to si uvědomit.

 • Svůj život můžete ovlivnit jedině vy sami, a tudíž pokud jste nešťastní, jedině vy to můžete změnit. Přestaňte si stěžovat, zvedněte zadek a začněte něco dělat. Máte to ve svých vlastních rukou.
 • Dělejte něco i pro ostatní, i kdyby to byla jen maličkost (například pomozte paní v Kauflandu najít tu správnou zeleninu na váze). Pomáhání ostatním vás naplní nečekanou radostí a uspokojením.
 • Nebuďte závistiví a zbytečně se nesrovnávejte s ostatními. Je váš sourozenec nebo váš kamarád lepší než vy? Vezměte to jako motivaci, ale nesnažte se nutně dělat totéž – jeďte si to svoje.
 • Zkuste něco nového. Kdo nic nezkusí, nic nezíská. Podle velmi známého úsloví – více litujeme věcí, které jsme nikdy nedělali, než těch, které jsme udělali – je jasné, že byste měli zkoušet nové věci. A že se možná všechno nepovede? Nevadí, to je přece život. Tak se přece učíte. Kdo nic nezkazí, nepoučí se, a tedy se nic nenaučí. Poučte se ze svých chyb a buďte příště chytřejší.

 

CO MŮŽU DĚLAT, ABYCH BYL LEPŠÍ

Chcete se odlišit od ostatních? Dělejte něco navíc. Je to opravdu jen a jen na vás. Představa, že vám úspěch a zkušenosti spadnou do klína, je lichá. Nečekejte na nějaké znamení, začněte hned a buďte proaktivní, ať už to znamená, že čtete tento článek, děláte úkoly do školy, nebo děláte něco smysluplného – důležité je, že něco děláte.

Zahraničí – studna příležitostí a zážitků
Máte možnost vyjet do zahraničí studovat, za prací, nebo na stáž?

Výborně! Jeďte!

Bude to pro vás obrovská zkušenost a naučíte se plno nových věcí (třeba se o sebe sami postarat), vyzkoušíte si, jaké je to být bez svých přátel a najdete si plno nových skvělých přátel.

Ne vždy to bude jednoduché, ale i to vám přece hodně dá. Naučíte se být trpěliví, řešit problémy a spoléhat sami na sebe: i když máte kolem sebe báječné lidi, spoléhejte se na sebe.

Protože „Faber suae quisque fortunae“.

road-163518_1280

Řešíte, že nemáte co napsat do životopisu? Taky nezoufejte! Najděte si stáž, udělejte si online (katalog zdrojů) nebo offline kurz, zkuste dobrovolnictví, pomáhejte při organizování nějaké akce, sami něco zorganizujte – prostě a jednoduše, nebojte se a vyhledávejte příležitosti a chopte se jich. I když se to může zdát těžké, alespoň to zkuste.

Vystupte ze své komfortní zóny. Ať už jde o to, že půjdete na nějakou zajímavou přednášku, přečtete si článek v angličtině, uděláte si online kurz, půjdete na konferenci, pomůžete kamarádům s projektem – všechno se počítá! Inspirací vám může být taky náš e-book Průvodce začínajícího mimoškoláka, kde můžete načerpat soustu nových myšlenek, nápadů a motivace.

 

board-928392_1280

Začněte ještě dnes, máte na to!

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

No Responses

 1. Pingback: Recenze: aplikace Psaní hravě | Mimoškolu.cz
  Posted on 14.4.2016

Vložit komentář