Původní článek napsala Jessica Alexander.

Original English text written by Jessica Alexander.

Dánsko se pravidelně umisťuje mezi nejšťastnějšími státy na světě. Příčina by se mohla nacházet v myšlence tzv. “hygge“.

Po čtyřicet let v řadě Dánsko bylo zvoleno jedním z nejšťastnějších států na světě.

Během debaty primárek Demokratické strany tento měsíc Bernie Sanders řekl: “Měli bychom se inspirovat u států, jako je Dánsko, pokud bychom chtěli, aby Spojené státy byly šťastnějším místem.”

Komentář, který rozpoutal divokou debatu ohledně veřejných politik Dánska.

Jaké je tajemství emočního úspěchu této malé severní evropské země?

V naší nové knize The Danish Way of Parenting: A Guide To Raising The Happiest Kids in the World, (Dánský způsob vychovávání – průvodce výchovou nejšťastnějších dětí na světě – pozn. překl.) zkoumám tuto otázku jako spoluautorka s dánskou psychoterapeutkou Iben Sandahlovou.

Nejméně část odpovědi se ukrývá v dánském “hygge” – vyslovovaném “hůga”.

Slovo se datuje do 19. století. Je odvozeno z germánského slova hyggja, což znamená myslet nebo cítit se spokojeně.

Neexistují žádné konkrétní překlady hygge, ale jsou některé pokusy jako ‘útulnost’ nebo ‘atmosféra domova’. Tato slova však nedokáží zahrnout celé spektrum toho, co znamená.

Hygge je v podstatě společný čas bez dramat. Znamená to cítit se příjemně neboli “at hygge sig”, ale víc než to, znamená to uvědomovat si, že útulný čas je posvátný a zacházet s ním tak.

Protože Dánové vidí hygge jako takový základní aspekt dobrého života, pracují všichni společně, aby se uskutečnil. Hygge je “náš čas”, nikoli “můj čas”.

Hygge je považováno za tak mocný faktor dánského štěstí, že některé univerzity ve Spojeném království a Spojených státech o něm začaly nabízet kurzy.

Mnoho lidí si myslí, že je to o zapalování svíček, přípravě dobrého jídla a vytváření hezké atmosféry. Ale to je pouze povrchní aspekt hygge. Pravda je, že hygge má mnohem hlubší význam.

 

Takže co přesně je tedy hygge?

Zkuste si představit rodinné setkání bez jakéhokoli dramatu. Neexistují žádné rozdělující diskuse o politice, o rodině, o neposlušných dětech tety Jenny.

Žádné posměšné komentáře, stěžování si, těžká negativita. Každý pomáhá, takže žádný člověk nemusí dělat všechnu práci. Nikdo se nevychloubá, na nikoho neútočí, s nikým nesoutěží.

Je to veselá, harmonická interakce zaměřená na vychutnávání si přítomného momentu, jídla a společnosti. Ve zkratce je to skrýš před vnějším světem.

Pro někoho to zní jako normální rodinné setkání. Pro většinu z nás to tak však není.


5273802129_6fe16450f6_b

Photo Credit: Niels Linneberg via Compfight cc

Tato nevyslovená pravidla hygge jsou přesně tím, čím je to tak unikátní. Americký antropolog, který studoval dánskou hygge byl překvapen nenuceným proudem hyggelig interakcí a tím, jak se nikdo nesnaží dostat do centra dění.

Je to moment v čase, kde každý člověk odkládá svou masku, nechává potíže za dveřmi, aby mohl ocenit sílu přítomnosti s ostatními.

Existuje spousta výzkumů, které podporují tvrzení, jak důležité jsou společenské vztahy pro dobré žití. Pocit sounáležitosti s ostatními dává smysl a důvod každému z našich životů.

Společenské vazby mohou prodloužit délku života, zmírňovat stres a dokonce podpořit imunitní systém.

Tím, že věnujeme konkrétní čas “hygge”, můžeme vytvořit bezpečný prostor pro rodiny a přátele, abychom mohli být spolu bez stresu.

Nicméně aby toho bylo možné dosáhnout, vyžaduje to, aby na tom chtěli pracovat všichni společně.

Badatelé také přicházejí na to, že v tom hraje důležitou roli dánský egalitarismus.

Například, Roberta Biswas-Diener a jeho kolegové ve své studii z roku 2009 přišli na to, že zatímco bohatí Američané a Dánové jsou šťastní podobně, Dánové s nízkými příjmy jsou mnohem, mnohem šťastnější než jejich americké protějšky.

To je v souladu se zjištěními, že vysoká úroveň rovnosti se převádí do šťastnější společnosti. Podle antropologů je egalitarismus také nepřekvapivě základní hodnotou hygge.

Tímto způsobem se pravidla vedení soukromého života možná převádí do veřejného prospěchu citovaného Berniem Sandersem.

 

Zde je pět pravidel hygge.

Některé z nich byste mohli chtít uplatnit ve svém vlastním životě.

  1. Přijďte takoví, jací jste. Buďte sami sebou. Vaším skutečným já. Nechejte na chvíli ostražitost stranou. Nikdo v hygge turf na vás nebude útočit a vy nebudete útočit nazpět. Jestliže si umožníme přestat si něco navzájem dokazovat, všichni se můžeme spojit trochu skutečnějším způsobem. Soutěžení, chvástání a předstírání neumožňuje vytváření vazeb, ale spíš nenápadná rozdělení.
  1. Zapomeňte na spory. Jestliže témata, s nimiž přicházíte, jsou příliš seriózní, rozdělující nebo kontroverzní, pravděpodobně nejsou hyggeligt. Hygge je o harmonickém přílivu a odlivu veselého hovoru. Zaměření na okamžik a bytí v okamžiku. V každodenním životě máme spoustu času na to, abychom se hádali, debatovali a byli přítomni rozličným dramatům, ale hygge je o vychutnání jídla, společnosti. Nikoli být uvězněn ve věcech, které nás od toho odvádějí. A co víc, stěžování si, těžká negativita, souzení a hádání nejsou v prostoru hygge dovoleny.
  1. Přemýšlejte o sobě jako o týmovém hráči. Každý ví, s čím může přispět bez toho, aniž by se ho na to někdo ptal. To činí celý týmový proud lepší a nikdo se nezasekne tak, že by musel udělat všechnu práci. Když všichni pracují, připravují, obsluhují, nalévají a povídají si, hygge rozkvétá. Ale každý musí pochopit, že je toho týmu součástí.
  1. Dívejte se na hygge jako skrýš před vnějším světem. Čas hygge je o poskytování časově omezeného úkrytu od společenského šplhání, networkingu, soutěžení a materialismu. Je to místo, kde si každý může odpočinout, otevřít své srdce bez soudů, ať se v jeho životě děje, co se děje. Ať se dějí dobré nebo špatné věci, toto místo je posvátné, a problémy mohou být zanechány venku. Je to speciální, jelikož to rodinám a přátelům umožňuje vzájemně se propojit, aniž by se kdokoli musel obávat soudů.
  1. Pamatujte na to, že je časově omezené. Vytvářet hygge může být pro ostatní národy výzvou. Nikdo nezabírá místo ve středu, nikdo se nechvástá, nikdo si nestěžuje, nikdo není příliš negativní a všichni se snaží žít v přítomnosti, aniž by se hádali? To může být obtížné pro mnoho rodin! Ale může se to ohromně vyplatit. Je to neuvěřitelný pocit, když můžete sdílet momenty bez dramat s těmi, na kterých vám záleží. Když si uvědomíte, že je to pouze na večeři nebo na oběd nebo na jinou časově omezenou dobu, je mnohem jednodušší opravdu se snažit a onen okamžik si vychutnat.

Vaše problémy na vás budou čekat hned za dveřmi hygge, až budete odcházet. Ale na malou chvilku, v zájmu něčeho většího, mohou počkat venku.

Z anglického originálu The Secret to Danish Happinesspřeložila Veronika Portešová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář