Poslední rok jsem se věnoval učení mnoha různorodým dovednostem z různých oblastí. Naučil jsem se lézt po skalách, designovat iOS aplikace, psát prodejní texty a tančit hip-hop.

Po cestě jsem objevil několik nečekaných výhod, které proces učení poskytuje.

Ať už se sebevzděláváním začínáte, nebo se nakonec chcete stát odborníkem tím, že strávíte několik měsíců až rok učením se mnoha odlišným dovednostem, získáte ohromnou výhodu.

4492603375_4f1fe39f42

Photo Credit: HamburgerJung via Compfight cc

Budete mít lepší představu o tom, co chcete v životě dělat.

Náš současný vzdělávací systém předpokládá, že kolem 18. nebo 19. roku bychom měli vědět, co chceme s našimi životy dělat. Ve skutečnosti však existuje mnoho 45letých, kteří stále netuší, co chtějí.

Pro ty z nás, kteří jsme stále nenarazili na svou životní misi, je zkoušení co nejvíce různých věcí, způsob jak ji najít – problém je v tom, že většina 18 a 19letých ještě neměla čas získat tolik zkušeností.

To je cíl, který vysoká škola zdánlivě naplňuje, ale vlastně v něm selhává. Problém je v tom, že učit se o práci a skutečně ji vykonávat není to samé. Pouze zkoušením nové dovednosti nebo práce můžeme zjistit, jestli si ji budeme užívat, nebo ne. Protože, jak Dan Gilbert poukázal ve své knize Stumbling on Happiness, v předvídání věcí, které nás učiní šťastnými, jsme hrozní.

Vyzkoušením mnoha různých věcí se o sobě hodně dozvíte. Jakmile se začnete soustředit pouze na jednu z nich, dodá vám to sebedůvěru.

 

Můžete navázat spojení s více lidmi.

Vztahy jsou základ každého úspěchu. K vybudování vztahů musíte být schopni propojovat se s lidmi – což znamená mít s nimi něco společného.

Rozumíte-li více oborům, jsou vaše šance na navázání vztahu větší. Často se s někým propojíte díky něčemu, co nebude s vaší budoucí spoluprací vůbec souviset. Například s jedním ze svých přátel jsem našel něco společného díky DJingu a lásce k cestování. Nyní spolu podnikáme.

Nejenže vám schopnost navazování vztahů získá více přátel a kontaktů, ale také vám pomůže stát se přesvědčivější. Empatie je jádro copywritingu a úspěšného marketingu. Ať už podnikáte, nebo ne, všichni něco prodáváme. Může to být přesvědčení rodičů, že zanechání studií je dobrý nápad, rozptýlení hádky s přítelem nebo domluvení rande.

 

Stanete se propojovatelem.

Při příjezdu do Saigonu jsem se seznámil s podnikatelem Jeremym, který byl také podnikatel a náhodou i místní hudebník. Seznámil mě s několika zajímavými lidmi a nyní mě čeká pár příležitostí pracovat jako DJ.

Co se to zrovna stalo? Jelikož je Jeremy součástí dvou různých komunit, mohl mi poskytnout několik zajímavých kontaktů.

Na čím více komunit jste napojení, tím častěji můžete tuto cennou službu lidem poskytnout.  Když se učíte nové dovednosti, vážete se na nové lidi, takže budete mít i více přátel v různých komunitách.

Nejenom, že se naučíte novou „cool“ dovednost a potkáte jiné zajímavé lidi z oboru, ale také získáte možnost propojit tyto lidi mezi sebou.

 

Stanete se fascinující osobou.

Tady je tajemství trávení času s úspěšnými lidmi: vy sami nemusíte být úspěšní. Stačí být zajímavý.

Po pár měsících strávených vzděláváním se v jednotlivých oblastech se stanete fascinujícími. Jen málo lidí dokáže měnit témata hovoru mezi obchodováním s bitcoiny, surfováním v Indonésii, vědou o chytrých drogách a technikami jak zaručit úspěch webové prodejní stránky. Vaše dovednosti budou odlišné, ale tím budete unikátní.

Je to klišé z jednoho dobrého důvodu: vaše osobnost je průměrem pěti lidí, se kterými trávíte nejvíce času. Tím, že jste zajímaví, potvrzujete fakt, že jsou vaši přátelé úspěšní.

 

Budete se kvalitněji učit.

Rychlé a efektivní učení je dovednost. A jako všechny ostatní dovednosti, čím častěji ji budete procvičovat, tím v ní budete lepší.

Pravděpodobně už víte, že klíčem k úspěchu je neustálé učení. Ale co kdybyste se mohli učit o 50 % rychleji? Jak velký dopad by to mělo na váš život?

V sebevzdělávání existují zásady, kterým porozumíte v průběhu ovládání jednotlivých dovedností, a po jejich pochopení je v budoucnu budete moct využít i u jiných témat.

Já jsem se například naučil veslovat sledováním stovek Olympijských závodů a napodobováním techniky veslařů světové třídy. Navrhovat design jsem se naučil metodou pokusu a omylu, vše co jsem vytvořil, jsem poté porovnal s webovými stránkami, o kterých jsem věděl, že jsou dobré.

Když jsem se učil DJing, všechny tyto techniky jsem zkombinoval. Spoustu času jsem pomocí metody pokusu a omylu strávil přemýšlením jak na to a také napodobováním technik, které byly dříve úspěšné.

Znalosti se prolínají. Pokud jste se někdy pokoušeli naučit nový jazyk, možná jste se přistihli, jak říkáte: „Wow, to se řekne stejně jako ­­­___ v angličtině!“ Čím více oborů jste se již zvládli naučit, tím častěji se vám budou vytvářet tato spojení.

 

Spatříte Matrix.

Tohle je nejdůležitější důvod, proč by měli i specialisti odbočovat ze svých oborů.

Největší průlomy posledního století se staly v místě, kde se prolíná několik různých oborů, kde znalosti a nápady z jednoho odvětví byly použity k průlomu v druhém. Hodně úspěchů Applu se dá přičíst jejich zaměření na design. Ale kdyby se Jobs nezajímal o kaligrafii, možná by design nikdy neučinil klíčovou hodnotou společnosti.

Ken Wilber to pojal radikálně – zkombinoval znalosti tuctu odlišných oborů, např. taoismu, fyziky a politiky, aby vytvořil svou Teorii všeho.

Znalost souvislostí vám umožní být si vědom nastávajících změn a posunů. Tam se skrývají příležitosti.

Napsal Connor Grooms

Connor Grooms píše o tom, jak se naučit jakékoliv dovednosti za jeden měsíc na svém blogu – One Month MasterO Connorovi se můžete více dočíst zde.

Z anglického originálu The Hidden Benefits of Learning Lots of Different Skills přeložil Jan Rážek.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář