Pokud teprve začínáte objevovat možnosti online vzdělávání a s MOOCy (Masssive Open Online Courses) se setkáváte poprvé, platí pro vás jednoduchá rada. Začněte jen s jedním.

Tato rada patří přesně mezi ty, které se lehce řeknou a hůře udělají. Hlavním důvodem, který za tím vězí ,je jejich v současné době obrovská nabídka. MOOCy jsou na vrcholu svého boomu. Na výběr je jich opravdu spousta, jeden zajímavější než druhý. Při takovém pokušení se jeden jediný  z nich proto vybírá opravdu těžko.

Pokud tedy chcete do MOOCů skočit rovnýma nohama nebo s nimi již máte zkušenosti a chcete jen svůj učební proces zefektivnit, máme pro vás pár rad, jak na to.

Ujasněte si své proč

Hlavním klíčem k tomu zvládat pohodlně víc MOOCů najednou je mít v hlavě jasně srovnané proč daný kurz dělám.

Formát online kurzů se liší jeden od druhého stejně jako poskytovatel od poskytovatele. Žádný jednotný standard není. Vzhledem k tomu, že autory kurzů jsou často univerzity a jejich zaměstnanci, existuje zde tendence vytvářet kurzy podle klasického univerzitního modelu. MOOCy ale nejsou klasické kurzy a v současnosti se vede debata, zda současný formát je do budoucna vůbec životaschopný.

Většinou takový formát obsahuje video přednášky s vyučujícím, čtení na doma a domácí úkol na příští hodinu. V takovém prostředí mají účastníci tendenci předávat hlavní tíhu rozhodování na vyučujícího. Zapomínají pak často na to, že oni jsou ti, kdo má hlavní slovo v tom, co a kdy se budou učit.

Ujasněte si proto svůj důvod, proč se daného MOOCu účastníte. Jste jen zvědaví a chcete mít obrázek o daném tématu nebo chcete konkrétní informace k okamžitému převedení do praxe?

Zajímají vás jen video lekce k občasnému zhlédnutí při odpočinku po jídlenebo se chcete naplno zapojit do komunity a vyměňovat informace?

Má pro vás certifikát o absolvování vůbec nějakou cenu? Odpovědi na tyto otázky vytvářejí formu výstupu, který z daného MOOCu dostanete.

 

Bez systému není řád

Nebezpečí, které na vás číhá při více zahájených kurzech, je přehlcení úkoly, nerozhodnost a z ní plynoucí prokrastinace. Jak se tomu vyhnout?

  1. 1.       Přečtěte si sylabus
    Pouštět se do jednoho MOOCu za druhým na slepo je cesta určitě možná, ale plná karambolů. Většina poskytovatelů masivních online kurzů umožňuje podívat se na sylabus kurzu ještě před jeho zahájením. Využijte toho.
  2. 2.       Vytvořte si vzdělávací To-Do seznam
    Každý kurz má své vlastní požadavky a pokud jich chcete zvládnout víc najednou, je velmi snadné se v nich ztratit. Vytvořte si proto pro své vzdělávání systém, pomocí kterého si udržíte přehled. Jak má takový systém přesně vypadat záleží na vás a vašich preferencích. Hlavní je zachovat jednoduchost, abyste se k takovému systému pravidelně vraceli a nedělalo vám potíže jej používat.
    Já osobně používám vzdělávací To-Do seznam, který je vyhrazený pouze pro úkoly související s mým vzděláváním. Může vypadat třeba nějak takhle:
    <————————OBRÁZEK MÉHO VZDĚLÁVACÍHO TO-DO—————————————–>

Hlavní je mít v hlavně přehled a vědět přesně do čeho se pouštíte. Když plánujete, přemýšlejte strategicky. Můžete být sebevětší génius, ale bez plánu a alespoň základní znalosti terénu bitvu zkrátka nevyhrajete.

 

První kroky

Poskytovatelů masivních online kurzů je tolik, že se člověk může dostat snadno do rozhodovací paralýzy, kde začít. Experimentujte. Za to, že začnete a nedokončíte MOOC vám hlavu nikdo neutrhne. Open2Study například poskytuje celkem nenáročné kurzy, zatímco certifikát z Coursery občas tak úplně snadno nezískáte.

Ujasněte si, proč daný kurz děláte a jaký zážitek si z něho chcete odnést. MOOCy bohužel velká většina studentů nedodělá.

Možná je to přirozený důsledek toho, jak lidé ztrácí zájem. Může to být  to do velké míry i tím, jak se u lidí těžiště pozornosti přesouvá  od původního zájmu o téma jako celek k povinným domácím úkolům tolik připomínajícím obávané školní lavice.

Nebojte se upravit si věci po svém!

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář