Původní článek napsal Oliver Emberton.

Original English text written by Oliver Emberton.

Smysluplné úspěchy budou svět kolem vás pravděpodobně více vytáčet. Hubnete? “Měl bys být spokojený se svým tělem!” Zachraňujete děti v Africe? “Měl by ses starat o svou vlastní zemi!” Léčíte rakovinu? “Co ti trvalo tak dlouho?”

Fixed-world-poverty1-1024x632

Ať děláte, co děláte, vždy budete někoho vytáčet. Ale vytočit někoho může být dobrá věc. Ukážu vám, jaká je výhoda toho být čas od času hajzl.

 

Pravidlo č. 1: Existují důležitější věci než pocity ostatních

Jeden z důvodů, proč si úspěšní lidé mohou čas od času dovolit chovat se jako hajzlové, je, že se naučili, že existují mnohem důležitější věci na světě než to, jak se cítí ostatní lidé.

More-important-things1-1024x631

Je to nepříjemná pravda. Jsme vychováváni k tomu, abychom byli milí. A z dobrého důvodu. Příjemné vystupování je bezpečné. Vynikající ve statu quo. Milí lidé jsou si vědomi toho, co by mohlo naštvat ostatní, a takovým věcem se vyhýbají.

Což je ubíjející, pokud chcete vykonat cokoli, co by mělo nějaký význam.

Jestli je vaším posláním vést, tvořit, zlepšit svět, podléhání starostem o emoce ostatních vás bude paralyzovat a nakonec vás zabije. Lídři, kteří neumí udělat těžké rozhodnutí, nemůžou vést.

Umělci, kteří nikdy nikoho neurazí, stejně tak nikdy nikoho nepotěší. To neznamená, že když se budete chovat jako hajzl, stanete se úspěšným.

Ale neochota být jím alespoň občas je jedna z jistých cest jak neuspět.

 

Pravidlo 2: Nenávist je vedlejším účinkem vlivu

Jak vaše činnosti budou působit na více lidí, tím méně lidí vás bude chápat:

Growing-impact-1024x653

Představte si rozhovor s podobným významem:

Whispers-1-1024x632

I jednoduchá zpráva, když se šíří, je interpretována jako:

Whispers-21-1024x632

A úplně deformována:

Whispers-31-1024x376

Tohle se děje, přestože lidé čtou úplně stejná slova na obrazovce. Prostě to děláme ve své hlavě. Jediná věc, kterou tenhle proces potřebuje, je dostatek lidí.

Pokud máte jakýmkoli způsobem dopad na dostatek lidí, budete tragicky nepochopeni takovou rychlostí, jakou dokáže teenager naklapat jeden tweet.

Můžete tomu předejít tak, že nebudete dělat nic důležitého. Jestli vaše největší rozhodnutí v životě představuje výběr pozadí na obrazovce monitoru, žádný problém.

Ale jestli chcete napsat bestseller o tom jak ukončit bídu nebo změnit svět, v každém případě se budete muset potýkat s tím, že budete vytáčet lidi úplně omylem.

 

Pravidlo 3: To, že je někdo uražený, neznamená, že má pravdu.

Vraťte se v myšlenkách k nějaké události v čase, kdy jste byli naštvaní – řekněme třeba zaseknutí v dopravní zácpě. Jak moc jste projevovali svou inteligenci, když jste byli naštvaní?

Road-rage-1024x792

Zlost je emocionální odpověď a jedna z okázale hloupých. Skoro nikdy není přiměřená, a ani není nevyhnutelně spravedlivá. Je to pomíjivý impuls.

Jako když si myslíte, že nějaký neznámý člověk je hezký nebo když dáváte přednost jedné barvě před druhou.

A stejně jako jakýkoli jiný impuls, obvyklý podnět pro zlost je nějaká asociace. Někteří lidé nenávidí Apple, jiní Google. Někteří lidí jsou pravicoví, jiní levicoví.

Řekněte něco hezkého o jedné skupině a zapálíte primitivní vztek u té druhé ještě dřív, než bude mít čas na to, aby se zastavila a přemýšlela. Smutné je, že tak myslí skoro každý, pokud se opravdu nesnaží.

Což nás vede ke klíčovému závěru: Podřizovat se zlobě ostatních lidí znamená ustupovat té nejhloupější části jejich přirozenosti. Chovejte se jako hajzlové a ignorujte ty, kteří jsou, hm, hajzlové.

Jediný způsob, jak se vyhnout tomu, že někoho budete štvát, je nedělat nic důležitého. Což vám nenechává jinou možnost než si vybrat: Kde na škále se zastavíte?

Pissed-off-people-equals-impact-squared2-1024x738

Většina z nás se bojí rozčilení emocí ostatních. Když někoho rozčílíte, jste nuceni se ospravedlňovat. Toužíme potom vyhrát nad našimi kritiky.

Hledáme souhlas a uznání ostatních. A jen jediná kritika uprostřed stovky komplimentů se vypaluje do našich mozků jako cigareta.

A to je ve skutečnosti dobré znamení. To znamená, že doopravdy hajzl nejste. Jen se nebojte tak jednat, když vám na něčem bude záležet.

Z anglického originálu If you’re not pissing someone off, you probably aren’t doing anything important.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář