Pamatujete, jak jste pod lavicí tajně šprtali slovíčka? Snili jste o tom, že věda pokročí a jednou si je nahrajete na čip v hlavě? Tak tam jsme se ještě nedostali.

Říkáte, že většinu svých znalostí angličtiny máte stejně z her nebo filmů?

Nejste jediní!

Na častou metodu učení se jazyka sledováním filmů zareagovala firma Archimedes Inspiration, která se specializuje na výuku prostřednictvím příběhů, a uvedla na trh aplikaci pro iPad nazvanou Mooveez ( z angl. movies = filmy).

V tomto článku naleznete uživatelskou recenzi této aplikace.

 

Jak začít?

Aplikaci Mooveez pro iPad získáte zdarma v App Storu. Když ji spustíte, uvidíte filmy, které si můžete stáhnout a učit se z nich. Bezplatně máte k dispozici návod k aplikaci a minutové ukázky ke všem dostupným filmům.

V nabídce převládají notoricky známá díla, takže asi budete mít hned jasno, kterým začnete. Pokud váháte, napoví vám štítek sdělující jak náročný jazyk je ve filmu použit – od lehkého ve Sněhurce s Julií Roberts po těžký v Pulp Fiction.

Poté si film můžete stáhnout za poplatek, který se pohybuje kolem 18 euro.

Mooveez obrazovka

Mooveez titulky zdroj: http://www.archimedes.cz/en/mooveez-app-74.html

Jak probíhá výuka?

Filmy jsou rozdělené do lekcí po přibližně šestiminutových úsecích. Můžete buď sledovat film na celé obrazovce, nebo jen na půlce, přičemž zbytek prostoru je věnován titulkům běžícím v angličtině i češtině.

Film můžete kdykoliv zastavit, poslechnout si znovu danou repliku a dokonce si ji uložit k procvičování, tedy vytvořit tzv. flashcard.

(Možná  jste si dříve psali fráze na kartičky a pak je donekonečna otáčeli – tohle je jejich moderní verze.)

V průběhu lekce nebo po jejím skončení můžete sledování filmu pozastavit a věnovat se právě procvičování frází pomocí kartiček. Na konci každé lekce vás čekají kontrolní cvičení.

Náplní cvičení bývá porozumění ději, slovní zásoba, gramatika a psaní podle diktátu.

Cvičení jsou krátká, čili celá lekce hbitému žákovi zabere třeba 15 minut – záleží, jak si budete dávat na čas s kartičkami a kolikrát si budete repliky přehrávat.

Mooveez flashcards
Mooveez flashcards zdroj: http://www.archimedes.cz/en/mooveez-app-74.html

Pro koho je aplikace vhodná?

Aplikace se tváří, že udělá radost úplně všem lidem. Nějaká drobná omezení však přece jenom jsou. Oceníte právě vy všechny výhody?

  • Vybavení

Autoři neuvádí žádná omezení ať už věková či znalostní. Hlavní podmínkou však je mít k dispozici iPad a umět ho ovládat (aplikace zatím není pro žádné jiné zařízení k dispozici, na verzi pro Android a iPhone se pracuje).

Pro stažení filmů je zapotřebí mít k dispozici internet, samotná výuka už probíhá offline. Navíc je třeba mít alespoň 1GB volné paměti na uložení filmu.

 

  • Věk

Aplikace je dle autorů vhodná i pro děti, což dosvědčuje například nabídka pohádky Kozí příběh. Pro plné využití aplikace by však mělo dítě umět dobře číst, což mě přivádí k dalšímu bodu.

Aplikace hodně pracuje s psaným textem, často rychle se měnícím, čili asi nebude to pravé ořechové pro pomalejší čtenáře.

 

  • Úroveň angličtiny

Ani co se týče úrovně neuvádí autoři žádná omezení. Osobně si nedovedu představit užitek pro úplného začátečníka. Doporučovala bych minimálně zájemcům s úrovní A2/B1 společného evropského rámce.

Výhodou je, že tato aplikace nepřinese užitek pouze studentům na nižší až střední úrovni jako řada podobných produktů, ale je velmi dobře využitelná i pro lidi s vysokou úrovní C1/C2.

Pro nerodilého mluvčího je totiž téměř vždy prostor pro rozšiřování slovní zásoby, znalosti reálií a orientace v kulturních jevech dané jazykové oblasti. A právě to aplikace nabízí.

 

Hodnocení

Co můžete očekávat, co vás nadchne a co by se dalo vylepšit?

  • Ovládání

Aplikace je propracovaná a zjednodušuje učení se jazyka pomocí filmů. Ovládání není těžké, a pokud někdo tápe, může využít názorný video návod.

Pro netrénovaného člověka je obtížné sledovat zároveň obraz, zvuk a titulky ve dvou jazycích, proto je třeba počítat s nutností film často zastavovat a znova přehrávat.

K tomu však nejsou žádná tlačítka, vše se ovládá dotykovými gesty.

Uživatelé Applu jsou na takové ovládání pravděpodobně zvyklí, pro méně zkušené to však může představovat komplikaci a z toho pramenící frustraci.

Ve výsledku záleží hlavně na vaší zdatnosti.

  • Jazyk

Z kvality titulků jsem byla nadšená. Fráze jsou opravdu pěkně přeloženy, vyhýbají se anglicismům, ale přitom co nejlépe vystihují originální sdělení.

Tady překladatelé odvedli skutečně dobrou práci. Velmi kladně také hodnotím kulturní vysvětlivky, které se zobrazují v pop-up okně.

Tyto vysvětlivky se zobrazují u slov, která patří mezi reálie daného jazyka, například různá označení pro imigranty do USA.

Vysvětlivky nabízí stručný přehled původu slova, jeho význam a možnosti použití. Přesně tohle je ta přidaná hodnota oproti normálnímu sledování televize.

Na druhou stranu už si nejsem tak jistá, zda člověk pochopí slovní zásobu.

Učení se jednotlivých slov bez kontextu je určitě špatně, ale učení se ucelených slovních spojení bez vysvětlení jednotlivých slov mi také nepřijde ideální.

Dobré by bylo to nějak propojit a přidat třeba ke každé lekci slovníček. Také gramatiku lze bez předchozí znalosti těžko pochopit.

Ve výuce není žádné vysvětlení, člověk se gramatiku učí pouhým vyplňováním cvičení, může tedy občas tápat. Kdyby lekce obsahovala alespoň malé vysvětlení gramatiky, bylo by to určitě lepší.

Chybějící gramatické okénko se dá prozatím nahradit výbornou knihou English Grammar in Use od Raymonda Murphyho.

Svůj účel, dle mého, aplikace výborně naplní jako doplněk skupinové či individuální výuky nebo jako způsob, jak si znalost jazyka udržet a tolik ho nezapomínat.

Příjemně mě překvapilo, že aplikace nabízí filmy i v dalších jazycích kromě angličtiny. Pro více informací o aktuální nabídce doporučuji navštívit její webové stránky.

  • Cena

Za v přepočtu 450 Kč dostanete kvalitní výukovou pomůcku v podobě jednoho filmu rozděleného do lekcí s titulky v obou jazycích a doplňkovými cvičeními.

To si troufnu nazvat několikahodinovou zábavou. Vzhledem k autorským právům mi to přijde jako férová cena.

Pozitivní je, že víte, do čeho jdete, jelikož můžete předem zhlédnout plně funkční ukázky filmů. Navíc zakoupení jednoho filmu nezavazuje k dalším výdajům.

Shrnutí

Vůči aplikaci nemám žádné závažné výhrady. Celkově se mi líbila a sama ji využiji k rozšíření slovní zásoby a anglofonního kulturního přehledu.

Také se mi jeví jako dobrá metoda procvičování pro lidi, kteří nemají tolik kontaktu s cizím jazykem. Jako dobrý nápad mi přijde např. možnost zakoupení dárkového certifikátu.

Pokud váháte, za zkoušku nic nedáte, stáhněte si ukázku a uvidíte sami.

Hlavní nevýhodou je dostupnost pouze pro iPad, která se snad brzy rozšíří, protože by byla škoda ochudit fanoušky androidu o tolik anglických slov.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář