Určitě jste někdy věřili tomu, že čím víc peněz budete mít, tím budete šťastnější.

Alespoň já jsem to tak měl.

Existuje dokonce studie, která ukazuje negativní vztah mezi množstvím peněz a stupněm štěstí, ale data a čísla raději nechme stranou. Matika mi stejně nikdy nešla, možná proto ji nemám rád. Obecně máme rádi spíše to, co nám jde, ne?

O co se ale jedná: Kdybych se naučil mít data a čísla rád, mohl jsem na svém podnikání v digitálním marketingu vydělávat desetkrát víc peněz.

„Přemýšlel jsem…, Proč se tak bráníš reklamě?“, zeptal se mě můj kamarád Victor. „V reklamě jsou přece peníze. Hodinová mzda je sice super, ale online reklama ti umožní dostávat měsíční příjem, a ještě k tomu provizi, což v podstatě znamená, že si můžeš vydělat, kolik chceš. Můžeš se tak dostat z 5 000 dolarů na 50 000 dolarů za projekt.

Victor měl pravdu. Mohl bych vydělávat mnohem více peněz, ale byl bych šťastnější? Pochybuji.

Pro freelancery nejsou známkou úspěchu peníze. Je to štěstí. Když víte, že můžete dělat, co chcete, kdykoliv, jakkoliv, kdekoliv, s kýmkoliv a jak moc chcete. Když něco děláte, dokud vás to baví, a jakmile vás to bavit přestane, nebudete to dělat. Protože si můžete vybrat.

Takže ano, nevydělávám stovky tisíc jako mí kamarádi, kteří se také věnují online marketingu. ALE díky tomu, že můžu pracovat odkudkoliv, kde je wifi (i od bazénu v Thajsku), žiji a cestuji, kde chci a kdy chci.

Svůj diář mám absolutně ve svých rukou, což například znamená, že nepracuji v pátek, nezvedám telefony a nescházím se před 11. (Nejsem úplně ranní ptáče).

Své klienty si vybírám podle toho, jestli si můžou dovolit mou sazbu (nedávno jsem ji zvýšil ze 100 na 120 dolarů za hodinu) a jestli jsou ochotni pracovat za mých podmínek. Nedělám na projektech, které se mi nelíbí, protože se nepotřebuji zoufale honit za penězi – od svých zákazníků dostávám velmi dobře zaplaceno.

Jo, a jen tak mimochodem, relativně řečeno vydělávám celkem dobré peníze.

Do zaslíbené země štěstí jsem se ale nedostal přes noc. Trvalo roky, než jsem se naučil, jak dělat věci správně. Dlouho jsem se za penězi honil. Upřímně to málem dopadlo tak, že můj byznys zkrachoval a dva měsíce jsem byl v depresi, což vedlo k ukončení mého dvouletého vztahu. (Jsem zase single. Haha, dělám si srandu. Ale jo, jsem single.)

Trnitou cestou jsem došel k tomu, co je potřeba ke štěstí.

Všechno začíná u vlastního sebeuvědomění: říct si jaké jsou mé vášně (co mám rád), má trápení (co nemám rád), silné stránky (v čem jsem dobrý) a slabé stránky (co mi nejde).

Cesta ke štěstí má dva aspekty. Zaprvé k sobě musíte být naprosto upřímní. Je těžké podívat se na sebe do pomyslného zrcadla a přiznat si, že vám něco nejde. Ale čím upřímnější k sobě budete, tím více štěstí vás nakonec potká.

Zadruhé, zdvojnásobte své vášně a silné stránky a najděte mezi nimi synergii. Ale pouze mezi nimi. Jinými slovy, ignorujte svá trápení a své slabé stránky. Nesnažte se je zlepšit nebo s nimi bojovat. Prostě se jimi nezabývejte, nenabízejte služby, u kterých musíte dělat věci, které nemáte rádi nebo vám nejdou.

V mém případě šlo výhradně o nabízení strategie digitálního marketingu a consulltingu na vysoké úrovni (moje vášeň a silná stránka) a dále jsem nenabízel propojení na sociální média a vytváření obsahu (mé nedostatky, protože jsou pro mě nudné a otupující). I když mohu tyto dennodenní úkoly delegovat jiným freelancerům (což jsem již dříve udělal), neumím moc vést lidi (moje slabá stránka).

Přestal jsem tyto aktivity outsourcovat a nikdy jsem nebyl šťastnější. I bez těch peněz navíc, které bych tím mohl získat.

Bylo lehké se dopracovat až sem? Vůbec ne.
Ale myslím si, že nic, co stojí za to, není jednoduché.

 

Anglický originál Why I’m Happier Leaving Thousands of Dollars on the Table napsal Josh Hoffman, přeložila Johana Kapošváryová.
English original Why I’m Happier Leaving Thousands of Dollars on the Table written by Josh Hoffman, translated by Johana Kapošváryová. 

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE) 

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)