Jak zvýšit finanční gramotnost dítěte? Jsme zodpovědní rodiče, a tak si při výchově dětí klademe řadu otázek.

Na některé existují snadné odpovědi – každý přece umí svého potomka naučit třeba základům osobní hygieny a slušného chování.

Jak ale zajistit, aby mělo dítě dostatečnou finanční gramotnost?

Co můžete jako rodiče udělat, aby se naučilo chápat hodnotu peněz?

Co vlastně je a není pro dítě vhodné, když jde o kapesné, finanční dary nebo vlastní bankovní účet?

Odpovědi a inspiraci najdete v následujících odstavcích.

 

10 způsobů, jak zvýšit finanční gramotnost vašeho dítěte

 

1) Hry s finanční tématikou

Děti se nejlépe učí nenásilnou formou. Dobře známá je stolní hra Monopoly, další alternativou je deskovka Cashflow, ale i ryze české Dostihy a sázky mají ekonomický rozměr.

Jak zvýšit finanční gramotnost? Hrajte deskovou hru Monopoly

Vzdělávací účel splní každá hra, kde je dítě limitováno množstvím herních peněz, které si dokáže vydělat.

Počítačovým hrám se ale raději vyhýbejte, obvykle je v nich hodnota prostředků hodně zkreslená. Nechcete přece, aby si vaši potomci zbytečně dělali naivní představy.

 

2) Nakupování s dětmi

Vyrážíte na nákup a s sebou máte malé dítě, které bude chtít do nákupního košíku přidat všechno, co se mu zalíbí. Děti jednají impulzivně a nechávají se ovládat emocemi.

To je zcela v pořádku, do určitého věku je to přirozené.

Jakmile ale začne dítě chápat princip „něco za něco“ (například „když si uklidíš hračky, pustíme si pohádku“), může se začít učit i hodnotě peněz.

Na každý nákup mu dejte jeho vlastní rozpočet. Že ještě neumí počítat? Nevadí.

I když ještě neumí čísla, rychle pochopí, že za stříbrnou pětikorunu si koupí jen žvýkačku, zatímco za zlatou dvacetikorunu dostane i celou čokoládu.

A až se naučí počítat, můžete postupně jeho podíl na celém nákupu zvyšovat.

Poručil si váš potomek k nedělnímu obědu kuřecí řízky? Tak ať za „své peníze“ koupí maso, mouku, vejce, strouhanku a brambory.

Postupně se tak naučí, že peněžní prostředky nejsou nekonečné. A také pro něj bude normální, že na finančním chodu domácnosti se podílejí všichni její členové.

 

3) Pravidelné kapesné

Čas na pravidelné kapesné přichází v době, kdy už dítě umí počítat a chápe, kolik peněz vlastně dostává. Jen tak má možnost si představit, co může s kapesným udělat, když ho hned neutratí.

My dospělí jsme zvyklí dostat výplatu na účet obvykle každý měsíc. Pro malé děti je ale takový časový horizont velmi dlouhý.

Nedokážou si udržet tak dlouhodobé cíle a prostředky si správně rozvrhnout.

Jak často tedy dávat kapesné? Nejlépe na týdenní bázi a po menších částkách.

Předškolním dětem dávejte peníze v hotovosti, školákům můžete založit účet.

 

TIP: Jaký je nejlepší účet pro studenty?

 

4) Odměny za domácí práce a dobré známky

Většina z nás musí nejprve odvést svoji práci, než se dočkáme výplaty. A jako motivace k lepším výkonům nám slouží bonusové složky mzdy.

Znáte to – pochvala od vedoucího sice potěší, ale finanční prémie není k zahození.

U dětí to funguje stejně.

Podpora finanční gramotnosti dětí pomoci prodeje limonádu

Vždyť už ve velmi raném věku s nimi svým způsobem obchodujeme, uplácíme a odměňujeme je něčím, co pro ně má hodnotu (příkladem může být třeba takový Mikuláš, který přinese pytel sladkostí výměnou za dobré chování).

Když už vaše dítě začíná chápat hodnotu peněz, využijte toho a motivujte ho.

Až si bude chtít koupit něco dražšího, spočítejte spolu, kolik toho musí doma udělat nebo kolik jedniček musí donést ze školy, aby mu na to vydělané peníze stačily.

Neumí ještě počítat? Nevadí.

Používejte zatím jen snadno rozlišitelné mince, jako jsou dvacetikoruny a pětikoruny, a jejich potřebné množství znázorněte třeba prázdnými políčky nakreslenými na papíře.

 

5) Finanční dary, peníze v obálce

V dospělosti není nic zvláštního, když se místo dárků objeví pod vánočním stromečkem obálky s penězi. Nebo jako příspěvek k narozeninám, aby si obdarovaný koupil to, co si bude skutečně přát.

Při výběru dárků pro děti ale tuhle variantu většina rodičů zavrhuje. Je to velká škoda.

Samozřejmě, že malé děti by si měly užít nějaké to narozeninové či vánoční překvapení a rozbalit si krabici s hračkou, po které toužily.

Zkuste ale mezi dárky přidat i obálku s menším finančním obnosem, třeba se stokorunovou bankovkou. Pomozte dítěti vymyslet, co by si chtělo koupit, a kolik mu na splnění přání ještě chybí.

Naučí se odložit si peníze stranou a našetřit si zbytek.

 

6) Dětský bankovní účet

Založení účtu je dnes možné prakticky hned po narození. Tedy jakmile pomyslně zaschne inkoust na rodném listu dítěte.

Účet v bance zakládá zákonný zástupce, zpravidla rodič v rodném listě uvedený. Dětský účet je obvykle bez poplatků za vedení.

Kdy založit dítěti vlastní účet? Nejlépe, až se začne samo aktivně zajímat o své peníze, ať už si bude chtít šetřit na vysněnou hračku, nebo bude chtít utrácet kapesné za hry.

Udělejte si slavnostní výlet do banky, schůzku s bankéřem si nejlépe předem domluvte. Díky tomu se dítě naučí, že jednání s bankou je příjemné a hlavně přínosné.

V dospělosti pak nebude mít zábrany aktivně řešit svoji finanční situaci a vyhledat pomoc a radu odborného poradce.

 

7) Spoření od narození

Finanční produkt, který má smysl zakládat svému potomkovi co nejdříve, je spoření. Možností, jak spořit, existuje široká paleta.

Ať už zvolíte obyčejný spořící účet, stavební spoření nebo třeba investice, finanční gramotnost podpoříte vždy. Když dítě uvidí, kolik má naspořeno, uvědomí si, jak mu našetřené peníze přibývají.

S přibývajícím věkem bude přemýšlet, co se za takovou sumu dá pořídit a jak dlouho bude trvat, než bude mít naspořeno dost na splnění svých cílů.

Také se díky tomu naučí vytvářet si v průběhu života finanční rezervu.

TIP PRO ZODPOVĚDNÉ RODIČE
Založte svému dítěti nejvýhodnější investiční účet na trhu od Portu.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

 

8) Mobilní bankovní aplikace

Žijeme v době, kdy děti umí zacházet s chytrým telefonem ještě dřív, než se naučí pořádně psát.

Proč toho tedy nevyužít k výchově a vzdělávání?

Jakmile jste dítěti založili jeho první účet, nechte mu nainstalovat do mobilu internetové bankovnictví.

Díky tomu každý den uvidí, jak mu peníze přibývají díky šetření, nebo naopak mizí při utrácení.

 

9) Platební karty

Kvůli zákonným omezením nemůže dítě libovolně posílat finanční prostředky ze svého účtu. Jediný způsob, jakým může s penězi nakládat, je prostřednictvím platební karty.

To přináší rodičům značné výhody. V první řadě můžete jako zákonný zástupce stanovit limity na kartě.

Platební karta pro dítě

Jedná se o maximální částky, které půjde kartou zaplatit. Limit můžete zvolit zvlášť pro platby v kamenných obchodech, pro výběry hotovosti z bankomatů a pro platby online.

U starších dětí, kterým se na účtu mohou sejít větší částky, využijte i nastavení maximálního měsíčního obratu.

Díky pravidelnému výpisu plateb (a nebo v mobilní aplikaci) jasně uvidíte, kdy a kde dítě peníze utratilo.

Většina bankovních aplikací dnes navíc umí rozdělit jednotlivé platby kartou do kategorií, jako jsou potraviny, oblečení, zábava atd., takže si dítě může samo udělat představu, za co utrácí nejvíc.

A také kde může něco ušetřit.

 

10) Bezhotovostní svět

Jako rodiče se dnes musíte umět přizpůsobit době, pro kterou vychováváte své děti. I když jsme my všichni v mládí dostávali téměř vše ve „hmotné“ formě, dnes je tomu jinak.

Místo počítačové hry na CD v hezké krabičce kupujeme už jen instalační kódy online, papírové knihy nahrazujeme e-booky, do emailových schránek nám chodí elektronické předplatné oblíbeného časopisu.

Výplatu nebereme „na ruku“, ale objevuje se jako příchozí platba na účtu. A i když máme své nostalgické vzpomínky, musíme si uvědomit přínosy bezhotovostního platebního styku.

Je rychlejší, přehlednější, a hlavně bezpečnější. A o bezpečnost jde při zacházení s penězi především.

Naučte vaše děti, jak funguje hodnota nehmatatelných peněz na bankovním účtu. Vysvětlete jim, jak se chovat bezpečně při platbách na internetu.

Ukažte, jaké možnosti mají díky chytrým mobilním aplikacím. To vše už je dnes součást základní finanční gramotnosti.

Když dáváte peníze jako dárek k narozeninám či Vánocům, nebo jako odměnu za dobré vysvědčení, jsou bankovky v obálce určitě lepší volbou.

Nic vám ale nebrání tyto peníze jít spolu s dítětem vložit na jeho účet, aby byly uložené bezpečně. Pravidelné menší částky, jako je kapesné, pak posílejte na účet přímo.

Můžete si také nastavit trvalý příkaz ze svého účtu. Pak vás alespoň nezaskočí, že jste zapomněli dítěti kapesné dát a nemáte u sebe zrovna hotovost.

 

Jak zvýšit finanční gramotnost vašeho dítěte aneb co na závěr

Nebojte se využít různé prostředky, kterými můžete vaše dítě naučit, jak fungují peníze. Jak s nimi správně hospodařit, jak bezpečně utrácet a jak efektivně šetřit.

Jsou to schopnosti, které bude v životě potřebovat stejně, jako umět číst a psát.

Jen s dobrou úrovní finanční gramotnosti se pak v dospělosti vyhne nevýhodným půjčkám, udrží si dostatečnou peněžní rezervu a nenechá se okrást vynalézavými podvodníky.

Umět peníze nejen vydělat, ale i se o ně správně postarat, je základem pro spokojený život.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Získejte peněžní bonusy za založení účtu a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE)