Přečtěte si nejdůležitější tipy, jak se stát spisovatelem (spisovatelkou). Co a jak je třeba dělat, co naopak nedělat a na co se zaměřit, aby vaše kniha měla úspěch.

Na člověka, který touží napsat svou vůbec první knihu nyní čeká předlouhá a nesnadná cesta. Prvním a vůbec nejtěžším krokem k započetí zajímavého románu je vymyšlení první věty.

Za tímto krokem přicházejí další nesnadné úkoly: jako jsou například stvoření názvu samotného díla, nadpis první kapitoly nebo tvorba jednotlivých postav.

Tajemstvím k vytvoření veleúspěšného příběhu je nadchnout se pro svou ideu, a neustále na ni pracovat.

Je tu mnoho dalších faktorů, jakými byste se měli, jako budoucí autor, zabývat.

Tento článek vám o nich poví více!

 

Jak se stát spisovatelem aneb 7 tipů pro budoucí autory

 

1) Inspirace je všude, stačí otevřít oči

Mít originální, dosud neobjevný nápad ke své knize je základem všeho. Tak jako u všech ostatních děl, srdcem knihy je poutavý děj se zápletkou.

Samozřejmě, že je těžké vymyslet něco, co nikdo ještě nikdy nevymyslel. Máte-li nápad, pusťte se do jeho tvorby.

Jestli dychtíte po psaní bez nápadu, raději si to promyslete a i nadále čerpejte inspiraci.

Dost často se stává, že s prací na vaší knize začnete, ale díky nedostatku inspirace, či tvůrčí krizi, ji nedokončíte.

 

Jak napsat thriller aneb Kde takovou inspiraci sebrat?

Svět, ve kterém žijeme je plný melodramatických témat, vtipných zážitků nebo smutných vzpomínek, rozhlédněte se kolem sebe a zapamatujte si každý detail.

Vzpomeňte si na svou minulost a čerpejte z ní. Zkoumejte různé aspekty mezilidských vztahů, protože jen tak můžete vdechnout svým postavám uvěřitelný život.

Kromě toho, silným zdrojem tvůrčí jiskry naleznete v emocích. Smutek či radost, vaše současná nálada je v psaném textu velmi dobře podchycena.

Vaše aktuální psychická situace se v určité části zrcadlí. Když jste smutní, dokážete nejlépe psát depresivní situace, když jste veselí, jsou veselé i vaše postavy.

Máte-li vztek, váš smyšlený svět je plný zloby a nenávisti. Každá emoce, kterou si procházíte se ukáže i ve vašem imaginárním světě.

Inspiraci ke svým příběhům naleznete také v přítomnosti vlivných lidí. Buďte v jejich blízkosti. Zajímejte se o jejich život, ptejte se jich. Budete překvapeni, co vám mohou tito lidé poskytnout.

Jednou za čas však přijde moment, kdy si budete procházet tzv. tvůrčí krizí. Nebudete mít nápady, nebudete mít chuť psát. Zamezte tomu tím, že zajistíte, abyste měli dostatečný přísun nápadů a chutě pracovat na něčem velkém, na co můžete být pyšní.

Co se týče samotného psaní, každý pisálek má svůj styl, který je unikátní. Je však pravda, že byste měli mít nějaké povědomí o příbězích a vůbec, jak psát.

Existuje nespočet naučné literatury, co vám ve vašich začátcích pomůže. Pročítejte si různé návody, tipy a triky a otevřete svou mysl novým věcem.

Čtěte si knihy od zkušených autorů a všímejte si každých detailů jejich tvorby: například popisování děje, postav, vytváření zápletek a dramatických situací, ukončení děje a podobně.

 

2) Pište každý den

Pro psaní díla, které by mohlo v budoucnu obsadit regály v knihkupectvích je třeba tvrdá práce. Piště každý den, pokud je to možné. Mějte svůj rytmus.

Když odložíte svou práci na neurčito, nejenže ztratíte tvůrčí inspiraci a zápal, ale rovněž můžete vyjít i ze cviku.

Jak napsat knihu

Pravděpodobně nebudete už chtít pokračovat v tom samém, na čem jste pracovali před několika týdny, měsíci nebo rokem. Zbytečně pak může vaše práce přijít vniveč.

Lidé, kteří mají tendenci dokončovat svou práci to mají lepší, jenže i oni nemohou napsat knihu během jednoho dne.

Nevadí, že příliš neovládáte pravopis. Nevadí, že vám jednotlivé věty příliš nesedí. Korekturu můžete udělat později, až skončíte. Nikam vám to neuteče.

Jen piště a piště, byť jen jeden odstavec denně.

Mějte svou vizi a sdílejte ji se svými potencionálními čtenáři na prázdný papír, který jen čeká, až bude zaplněn příběhem, který čtenářstvu vyrazí dech.

 

3) Multitasking není chytrý nápad

Je chvályhodné, že překypujete nápady na děje, na různé tituly a na odlišné příběhy, a že vám nevyhasla tvůrčí jiskra, že neprocházíte žádným blokem, ale není příliš moudré v tomto případě pracovat na dvou a více dílech současně.

Počítejte s tím, že to bude mít patrný efekt na obou knihách.

Jestli píšete kupříkladu o fiktivním světě, kde jsou všichni milí a přátelští a žijí spolu v naprosté harmonii a přitom ještě literaturu faktů, rozhodně čtenáře nepotěší, když se v tomto případě dočtou o něčem, co vlastně není ani pravda a jedná se pouhou fikci.

Abyste tomu předešli, stanovte si pravidlo, že nezačnete nic nového, dokud nedokončíte svůj první výtvor.

Za předpokladu, že se nadchnete pro novou myšlenku a přejete si ji hned rozvést, pokuste se ji alespoň upravit na žánr knihy, na které právě pracujete.

 

4) Pište pro radost, nikoliv pro vidinu peněz

Začínající autoři to mají těžké.

Musí vymyslet něco nového, napsat to, provést korekturu, vymyslet prolog a epilog, a najít si nakladatele, nebo zkusit své šance a vydat si své dílo na vlastní pěst.

Tak či tak, chvíli potrvá, než se někdo o knize dozví. Ano, jestli kniha bude bestseller, můžete za ní dostat slušnou finanční částku, ale nepočítejte s tím.

Mnoho lidí od svých děl očekávalo příliš, až byli nakonec zklamaní.

Správný spisovatel nikdy nepíše za vidinou peněz.

Píše, protože ho to baví a vyžívá si ve vytváření vlastního světa. Baví ho hrát si se slovy. Baví ho skládat věty. Nikdy nepíše proto, aby měl co nejvíce peněz.

Takovýto spisovatel většinou napíše něco, co je nekvalitní, nečte se to dobře a schytává to nesmírnou kritiku.

 

5) Kritika škodí, ale i pomáhá

Pamatujte – nikdy nejste sami. Vztahuje se to na osobní život, ale i na pracovní sféru. Mnohdy se stává, že přílišná kritika díla se autora hluboce dotkne.

Po přečtení, nebo vyslechnutí takového negativního názoru má autor chuť pověsit svůj psací um na hřebík, a věnovat se něčemu jinému. Důležité je nebrat si slova kritiků příliš vážně.

Jak napsat knihu a získat dobrou kritiku

Vždy se najde někdo, komu se vaše tvorba nebude líbit a bude i za každou cenu kritizovat, a hledat chyby. Nikdy se nikomu nezavděčíte.

Jedná-li se o konstruktivní kritiku, a ne o obecný „hate“, můžete se z ní vytěžit nějaké klady. Hledejte pozitiva, a snažte se vyvarovat svým chybám, o kterých jste se dočetli.

Takové názory jsou pro budoucího spisovatele nedocenitelné.

 

Jak se stát autorem aneb Kde kritiku hledat?

Míst je spousta. Pošlete, nebo přečtěte pár svých kapitol svým přátelům nebo rodině.

Na internetu existuje mnoho působišť, kde vám lidé mohou zdarma a poměrně rychle zhodnotit vaše dílo: počínaje webovými stránkami, konče skupinami na sociálních sítích.

Hledejte různé akce, kroužky a další místa, kde nejenže můžete zviditelnit svou práci, ale i sebe.

 

6) Milujte svou práci

Jak již bylo řečeno, kritici a „hateři“ mohou spisovateli pěkně zavařit. Svými negativy, co našli na vašem díle vás mohou snadno uvést do rozpaků, nebo přinutit skoncovat se snahou něco napsat.

Neberte si jejich pohledy na věc příliš k srdci. Většina těchto lidí jsou amatéři, kteří nikdy nic nevydali, a možná se ani nic nepokusili napsat.

Někdy se však v této záplavě objeví i někdo, kdo ví, o čem mluví. Tak či tak, vy máte vizi, a snažíte se jí zvěčnit. Vše, co napíšete je ojedinělé. Každý spisovatel je odlišný. Každá kapitola je jiná.

Jak se stát spisovatelem? Mějte radost z toho, co děláte a nedovolte, aby vám někdo zničil váš sen.

 

7) Šup s tím do světa!

Napsali jste knihu, provedli korekturu, jste s ní spokojený a na její obsah jste hrdý. Nyní nastává ideální čas ji vypustit do světa.

Kromě kontaktování různých nakladatelství, zasílání rukopisu a čekání na odpověď celé týdny a měsíce, ji můžete zkusit vydat vlastním nákladem.

Vydání vlastním nákladem má své výhody i nevýhody, nicméně vždy je lepší být pod „ochranou“ nějakého toho nakladatelství.

Jestli odmítáte čekat, a dychtíte své „dítě“ vypustit do světa ihned, zvažte možnosti online alternativ.

Je vícero způsobů, jak poskytnout čtenářům pohled na vaši novou knihu, byť jen v digitální podobě.

Můžete si založit blog nebo webovou stránku, kde ji budete prezentovat. Na internetu lze najít mnoho stránek, které se přímo zaměřují na autorská díla.

Jedním takovým webem je například Wattpad, kam přispívají především mladí autoři. Budete-li mít štěstí, třeba si vás někdo všimne.

Na tomto portálu není těžké sehnat nemalý počet čtenářů, záleží proto na žánru, popisu a působivé obálce.

Zdůrazňujeme, že není moudrý nápad vypouštět něco do světa bez řádné revize pravopisu, korektury a dalším detailním úpravám.

Pusťte se do propagace v momentě, kdy jste se svým dílem spokojeni, hrdý, máte pocit, že příběh dává smysl, že jednotlivé kapitoly do sebe zapadají, a jestli byste si ji, jako běžný čtenář, pořídili a četli ji.

Odpověď na otázku „Jak se stát spisovatelem?“ není jednoduchá, ale snad vám pomohou výše uvedené rady.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)