Antokyany jsou sekundární antioxidanty patřící do velké rodiny polyfenolů.

Tyto představují obrannou strategii rostlin před poškozením UV zářením, patogeny, plísněmi a sežráním býložravci vytvořením sekundárních metabolitů.

A právě tyto látky jsou i pro lidskou populaci významným obranným potenciálem v prevenci civilizačních nemocí a boji s nimi.

Tak jako rostlinám umožňují přežít v určitých podmínkách, stejným mechanismem pomáhají lidské populaci, pokud tyto látky pravidelně konzumuje.

Antokyany patří do polyfenolické skupiny zvané flavonoidy a vyskytují se v ovoci a zelenině, které mají tmavě rudou, červenou, světle až sytě fialovou barvu.

Velký obsah těchto látek vykazuje například červené zelí, lilek, červená cibule, červené a fialové hrozny, maliny, jahody, ostružiny, třešně, višně, švestky a další odrůdy slivoní, brusinky, červený a černý rybíz.

Sekundární antioxidanty představují významnou ochranu před tzv. oxidačním stresem, odstraňují již vzniklé volné radikály a zabraňují tvorbě nových, tím chrání lidský organismus před poškozením buněčných membrán a brání rakovinnému bujení.

V dnešní době, kdy neustále dochází k nárůstu civilizačních onemocnění vlivem působení různého spektra faktorů jako je stres, znečištěné životní prostředí a kontaminované potraviny, je každodenní konzumace potravin obsahujících tyto látky ochranou před těmito škodlivinami.

Potraviny s nejvýznamnějším obsahem antokyanů

Červené zelí

Je to velmi zdravá a chutná zelenina s vysokým obsahem vlákniny, skupiny vitamínů B, C, E, fosforu, hořčíku, fluoru a vápníku.

Červené zelí s obsahem antokyanů

Největším přínosem je vysoký obsah antokyanů a sulforafanů, látek obsahujících síru, které zbavují organismus nežádoucích patogenů a toxinů.

Vzájemné působení těchto látek, vitamínů i minerálů představuje ochranu před rakovinou prsu, prostaty, tlustého střeva a močového měchýře.

Třešně a višně

Patří mezi nejpůvodnější ovoce, které je velmi oblíbené pro svou lahodnou a sladkou chuť.

Kromě antokyanů obsahuje také draslík, vápník, křemík, jód, železo a vitamíny B, C a E, dále organické kyseliny a rozpustnou vlákninu pektin.

Díky nim pomáhá snižovat cholesterol v krvi a tím brání vzniku aterosklerózy, podporuje trávení a čistí krev.

Přes svou sladkost patří k potravinám s nízkým glykemickým indexem, slinivka při jejich konzumaci nevytváří velké množství inzulínu.

Lesní ovoce

Velký obsah antokyanů mají lesní plody – jahody, maliny, ostružiny, borůvky, brusinky.

antokyany obsahují jahody

Mimo celého spektra vitamínů, minerálů a tříslovin obsahují kyselinu ellagovou, která je také významným antioxidantem.

Patří mezi deriváty kyseliny benzoové a vykazuje velké antioxidační, regenerační a protizánětlivé účinky.

Borůvky navíc působí příznivě na zrak, neboť chrání oční sítnici.

Fialové hrozny

Hroznové víno s tmavě fialovým až temně rudým zabarvením je velmi zdravé ovoce.

Kombinace antioxidantů včetně resveratrolu, vitamínů a minerálů pomáhá chránit lidský organismus před aterosklerózou, infarktem, celkově udržuje kardiovaskulární systém v dobré kondici, ochraňuje před škodlivým působením volných radikálů a jeví se nadějnou v boji s Alzheimerovou chorobou.

Hroznové víno je lehce stravitelné a je bohatým zdrojem hroznového cukru, který zajišťuje přísun energie.

Švestky, slívy, mirabelky a rengoldy

Toto ovoce je bohaté na vlákninu, obsahuje vitamíny skupiny B a vitamíny C a E, dále draslík, hořčík, fosfor a vápník, dále na třísloviny a organické kyseliny.

Mimo antioxidačního působení jsou doporučovány při vysokém krevním tlaku a ledvinových chorobách, čistí střeva i klouby.

Antokyany a jejich vliv na naše zdraví

Závěrem lze říci, že antokyany představují i do budoucna nadějný potenciál v prevenci nejrůznějších chorob a jejich antioxidační působení je ještě násobeno synergickým působením s ostatními látkami, které jsou v zelenině a ovoci obsaženy.

Ideální je jich konzumace v syrovém stavu, popřípadě mražené, tepelnou úpravou jsou prospěšné látky v nich obsažené znehodnoceny.

Štítky