2310969291_10a0933517_z

Nezáleží na tom, jaký obor studujete, existují lekce, které vás naučí jenom škola života. Na stále více konkurenčním trhu práce společnosti hledají absolventy, kteří se učili nejenom z učebnic, ale i ze světa kolem sebe.

Pokud budete procvičovat těchto 10 životně důležitých dovedností, na život mimo univerzitu budete skvěle připraveni.

 

1)    Jak účelně „networkovat“

O networkingu má spousta lidí předsudky: myšlenka získávání kontaktů s jednoznačným cílem jejich budoucího využití je určitě zvláštní způsob chápání přátelství.

Je také nesprávné takto networking vnímat!  Budování sítě kontaktů neznamená pouhé vytváření vztahů, které vám budou profesně sloužit.

Networking je především o hledání svého kmene – lidí, kteří formují nové výzvy a inspirují vás – a vytváření oboustranně výhodného vztahu.

Naučte se sami: Vyzkoušejte si networking jeden na jednoho se starším studentem, profesorem a dalšími lidmi z oboru.

Nebojte se jim poslat e-mail, nezapomínejte, že oni sami byli před pár lety ve stejné pozici jako vy!

A pamatujte, že role spojovatele – být schopný propojit dva známé – je stejně důležitá jako získávání kontaktů pro vás samotné.

 

2)    Jak se starat o bankovní účet

Může v roce 2015 existovat důležitější dovednost, než správa peněz? Školy toho překvapivě v přípravě studentů na jejich finanční budoucnost mnoho neudělaly.

Jelikož univerzity studentům neposkytují hodiny osobních financí, vypouštějí své absolventy do světa nepřipravené na realitu dospělého života.

Naučte se sami: Buďte jeden z mála dvacátníků, kteří znají klady i zápory svého bankovního účtu, své úvěrové skóre a investice.

Vytvořte si účet na Mint.com a navrhněte si vlastní reálný rozpočet. Uspořte 10 % z každé výplaty a poohlédněte se po bezplatném MOOC kurzu zaměřeném na osobní finance.

Seznamte se s užitečnými blogy jako 20somethingfinanceThe Billfold a The Financial Diet, které vám ušetří peníze.

 

3)    Jak si vybudovat svou vlastní kariéru

Většina univerzit byla založena v době, kdy absolventi usilovali o jednu stabilní pozici na celý život. Dnes jen hrstka absolventů zůstane ve stejném zaměstnání déle než pár let!

Trend pracovní síly se změnil a univerzity, které se tento trend snaží dohnat, jsou stále trochu pozadu.

V dnešní době jsou na vzestupu „kombinovaná povolání“ jako spisovatel/ podnikatel, zdravotní sestra/ konzultant, investor/ režisér.

Vymýšlení pracovní činnosti, kterou byste provozovali vy sami, spojování několika vašich vášní do jednoho povolání a získávání potřebných zkušeností k vytvoření vaší jedinečné cesty – tyto dovednosti se v posluchárně nenaučíte.

Naučte se sami: Najděte si čas k určení činností, které vás uvádějí do stavu „flow.“

Zapište si předmět mimo váš obor a kreativně se zamýšlejte nad cestami, kterými byste si mohli vydělávat na živobytí.

A určitě si pročtěte UnCollege, blog s více tipy pro nalezení vašeho zapálení a vytváření jedinečného, mimořádného života.

 

4)    Kdy věřit svému úsudku

Schopnost věřit vlastním instinktům je jedna z nejobtížněji naučitelných dovedností a jedna z nejvzácnějších k nalezení.

Můžete absolvovat osm semestrů v různých vědních oborech, aniž byste jedenkrát museli otestovat váš úsudek.

Teprve když přijde na velká životní rozhodnutí – o kterou práci usilovat, do kterého města se přestěhovat, s kterým partnerem založit rodinu – bezchybné porozumění vašim instinktům může být k nezaplacení.

Naučte se sami: Staňte se člověkem, který nepochybuje o svých rozhodnutích.

Musíte se rozhodnout, v jaké restauraci si zarezervujete stůl? Jděte podle instinktu.

Nevíte, který předmět si zapsat? Zkuste ten, ze něhož máte ten „správný pocit.“

A určitě si dávejte pozor na situace, které vám navozují zvláštní pocit – věřte svému úsudku a jednejte okamžitě.

 

5)    Jak se vyhnout syndromu vyhoření

Univerzita může být období, kdy jste nuceni upracovat se k smrti. Nenechte se vlákat do této pasti!

Období po vašem 20. roku života je důležité pro nastavení přirozených hranic, poznávání, co vaše tělo a mysl dokáže zvládnout, a pro udržení rozvoje vašeho fyzického a mentálního zdraví.

Pamatujte – pokud vyhoříte nyní, v budoucnu již nebudete schopni být produktivní. Může se to jevit jako paradox, ale vědět, jak ustoupit a pořádně si odpočinout, je stejně důležité jako umět se vzchopit a tvrdě pracovat.

Naučte se sami: Zkuste každý den 10 minut meditovat. Využijte poradenské možnosti vaší univerzity.

Nastavte si přesnou hodinu, kdy budete kontrolovat vaši e-mailovou schránku a pokuste se omezit dobu, po kterou se ráno a večer koukáte na monitor (televize, mobil, počítač, etc.).

Řekněte si o den volna – profesoři a zaměstnavatelé vás budou respektovat, protože znáte své hranice.

 

6)    Jak se odrazit zpět do sedla aneb Umění selhat s grácií

Škola je místo, které nás připravuje na úspěch, ale během našich mladých let bychom se měli připravit na přesný opak – neúspěch.

Nejúspěšnější lidé jsou ti, kteří umí selhat s grácií a poté se bez větších problémů dostat zpět, svěží, připraveni na další výzvy.

Naučte se sami: Přečtěte si biografii lidí, které obdivujete, a udělejte si poznámky o tom, jak se oni vyrovnali s neúspěchem.

Pokaždé si vzpomeňte na váš konečný cíl a naučte se tolik neřešit drobná selhání.

 

7)    Jak být dobrým partnerem

Tady se setkáváme s něčím, co pravděpodobně nikdy neuvidíte ve školním sylabu – Vztahy 101.

Přesto hledání správného životního partnera a učení se, jak být podporující, komunikativní a milující partner, jsou dvě dovednosti, které bez pochyby ovlivní vaše budoucí štěstí.

75 let trvající psychologická studie sepsaná na Harvardu, které se zúčastnilo 268 absolventů mužského pohlaví, ukazuje, že rodinný vztah a silná milující propojení jsou nejdůležitější indikátory celkové životní spokojenosti. Proč toto neučíme ve škole?

Naučte se sami: Pamatujte, že čas strávený ve vztahu během dvacátých let života není čas vyhozený, přestože tyto vztahy pravděpodobně skončí.

Každé přátelství a vztah, který si vytvoříte, vám může napovědět, jak nalézt správnou rovnováhu v partnerství na celý život.

Zapište si vlastnosti, které hledáte u svého partnera, a soustřeďte se na kvality, které sami můžete nabídnout.

Ujistěte se, že si každý týden vyhradíte čas na váš vztah – nedovolte, abyste se stali uzavřeným a jednostranným člověkem.

 

8)    Jak dobře komunikovat a vyjednávat

Komunikace není pouze o tom být dobrým partnerem. Pomůže vám také být dobrým podnikatelem, přítelem a budoucím leaderem.

Stejně důležité jako znalost komunikace je umění vyjednávat o tom, co chcete. Osvojení si umění vyjednávání může z dlouhodobého hlediska znamenat stovky tisíc dolarů.

Navíc to není jedna z těch super-schopností, jejichž zdokonalování může trvat roky.

Naučte se sami: Začněte s méně náročným vyjednáváním.

Pokouší se vám majitel bytu zvýšit nájemné? Požádejte ho o kompromis a shodněte se na zvýšení nájmu o polovinu původní částky.

Stále vám na brigádě platí minimální mzdu? Zjistěte si, jestli vám mohou vaši hodinovou sazbu zvýšit aspoň o pár korun.

Naučte se odhadnout vaši hodnotu, abyste si byli schopni vyjednat přiměřený nástupní plat, až se dostanete do „reálného světa.“

 

9)    Jak se starat o domácnost

Zdá se to jako samozřejmost, ale byli byste překvapeni, kolik absolventů vysoké školy nemá tušení, jak si uvařit jednoduché jídlo, udržet domácnost čistou, platit účty a spravovat rozpočet!

Nacházíme se v 21. století a není pravděpodobné, že se o vás budou rodiče po dostudování starat.

Dříve školy učily studentky „domácí ekonomiku,“ ale v dnešní době mohou především menzy a pokojové služby připravit studenty o základní a nezbytné poznatky ze správy domácnosti.

Naučte se sami: Nespoléhejte se na uklízecí aplikace a donášky jídla!

Naučte se vařit základní cenově dostupná jídla a zkoukněte například blogy Apartment Therapy a Lifehack, kde najdete tipy na udržení čisté domácnosti.

 

10)    Důležitost cestování

Opouštění vaší komfortní zóny a poznávání jiných částí světa je důležitá část dospívání.

Studenti, kteří stráví rok mimo školu cestováním, konstatují, že je tato zkušenost tvaruje více než samotná univerzita.

Nejste si jisti, jestli si luxus cestování můžete dovolit? Zkuste dobrovolnické práce, učení v zahraničí nebo se podívejte na naše programy jako WWOOFing.

A pokud máte možnost naučit se nový jazyk, udělejte to!

Naučte se sami: Zkuste si naplánovat jeden výlet každých 6 měsíců, ať už pojedete za hranice státu, nebo jen města.

Použijte webové stránky jako Student Universe k nalezení cenově dostupných nabídek a zkuste zjistit, jaké jsou podmínky vaší univerzity k udělení cestovních grantů.

Zvažte strávení roku mimo školu. Podle rozhovoru s Dale Stephensem, zakladatelem UnCollege Gap year, mají studenti, kteří strávili rok mimo školu, lepší studijní výsledky i průměrný bodový zisk než ti, kteří si zvolili zůstat ve škole.

O autorovi: Jennifer Schaffer je spisovatelka a editorka žijící v New Yorku. Jednou si zlomila kotník, když cestovala sama v Lotyšsku, ale přežila to. Mezi její velké lásky patří literatura, špagety a útulky pro psy.

Z anglického originálu The 10 Crucial Skills They Won’t Teach You At School (And How To Learn Them Anyway) přeložil Jan Rážek.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář