Jakýkoli náhlý pokles příjmů – například při ztrátě zaměstnání – může způsobit osobní finanční krizi. Nicméně přijetím určitých opatření se lze vyhnout dlouhodobým ekonomickým potížím.

Podniknete-li rychle po ztrátě zaměstnání určité kroky, neztratíte pevnou půdu pod nohama.

 

Pocítili jste – stejně jako skoro většina populace – dopad koronavirové krize na vlastní kůži a peněženku?

Pokud jste byli propuštěni z práce, pak to pro vás jistě po finanční stránce není lehká doba.

Nicméně přijetím určitých opatření ve dnech, týdnech a měsících, které následují po propuštění z práce, můžete ekonomické dopady na vaše osobní finance výrazně snížit.

 

Co udělat okamžitě

 

Požádejte o dávky v nezaměstnanosti

Pokud jste byli propuštěni, máte nárok na podporu v nezaměstnanosti – pořádejte o ni ideálně do 3 dnů po skončení vašeho pracovního poměru.

V případě, že si podáte žádost o dávky do 3 dnů a splníte všechny potřebné podmínky, budete ji mít přiznanou již od prvního dne po skončení vašeho pracovního poměru.

Žádost je potřeba podat osobně na úřadu práce. Navštivte webové stránky ministerstva práce a vyhledejte si všechny potřebné informace.

 

Ujistěte se, že máte dostatečné pojištění

Když ztratíte práci, přijdete také o zdravotní a sociální pojištění. I proto je nezbytné se co nejdříve zaregistrovat na úřadu práce, protože za nezaměstnané hradí pojištění stát.

Zaměstnavatel je pak povinen oznámit vaší zdravotní pojišťovně ukončení zaměstnání.

Nicméně zjistíte-li, že váš bývalý zaměstnavatel tak neučinil, jste povinni zdravotní pojišťovně nahlásit tuto informaci sami.

 

Připravte si nouzový rozpočet

Pokud jste to ještě neudělali, vytvořte si nový měsíční rozpočet.

Začněte tím, že rozdělíte peníze, které očekáváte, že v této době obdržíte, což může zahrnovat příjem vašeho partnera, podporu v nezaměstnanosti nebo odstupné.

Poté zkontrolujte vaše aktuální výdaje a rozdělte je do dvou skupin: životně důležité účty, které musíte zaplatit, jako je nájemné, potraviny a služby, a nepodstatné věci, jako jsou nejrůznější předplatné nebo členství.

Nově zrekonstruovaný rozpočet vám pomůže zjednodušit náklady a odhalit nové způsoby, jak ušetřit.

 

Co udělat do 30 dnů

 

Obvolejte vaše věřitele

Obáváte se, že kvůli ztrátě zaměstnání nebudete moci plnit vaše peněžní závazky? Pokud vás znepokojuje možná neschopnost platit nadcházející účty, promluvte si se svými věřiteli.

Mnoho bank a poskytovatelů úvěrů svým klientům poskytuje jisté úlevy, které během této doby pomohou zmírnit vaši finanční zátěž. Nejprve jim však musíte vysvětlit nastalou finanční situaci.

ztráta práce

Poté požádejte o pozastavení plateb, snížení měsíčních splátek, úroků a poplatků za půjčky apod.

O snížení cen si navíc promluvte s vašimi měsíčními poskytovateli služeb, jako jsou telekomunikační nebo energetické společnosti.

Je možné, že některé pravidelné služby lze zredukovat, sloučit nebo převést k jinému poskytovateli za výhodnější cenu.

 

Sáhněte do finanční rezervy

Pokud máte finanční rezervu, nyní je čas ji použít.

Jestliže jsou však vaše úspory vyčerpané a máte obavy kvůli možné neschopnosti pokrýt každodenní výdaje, vždy je tu možnost osobní půjčky, nicméně předem zvažte všechna související rizika.

 

Promluvte si s rodinou

Ztráta zaměstnání je děsivá – a to nejen pro vás, ale i pro vaše děti. Upřímně a přiměřeně jejich věku s nimi o ztrátě zaměstnání a o důsledcích s tím spjatých mluvte.

Zejména s nimi zaveďte rozhovor na téma, jak vás nezaměstnanost jako rodinu ovlivní.

I když se některé věci mohou změnit, otevřeně vedený rozhovor o krátkodobých a dlouhodobých prioritách výdajů vaší rodiny je skvělý způsob, jak dětem situaci vysvětlit.

 

Co udělat během několika měsíců

 

Využijte nabídky s nízkým úrokem

Se sníženým nebo žádným příjmem je snadné provádět nákupy kreditními kartami.

Pokud je to možné, vyvarujte se toho, protože dluh na kreditní kartě s vysokým úrokem se může rychle sčítat, což ohrožuje vaše kreditní skóre.

Pokud už musíte využít kreditní kartu, podívejte se na kreditní karty s nejnižší úrokovou sazbou.

Nabídky, jejichž úrokové sazby jsou nižní – i kdyby jen o několik procentních bodů, vám z dlouhodobého hlediska mohou nakonec ušetřit spoustu peněz.

 

Hledejte si novou práci

Hledání práce na plný úvazek může samo o sobě být prací na plný úvazek – sepisování životopisu a motivačních dopisů, několik kol výběrových řízení apod.

Nalezení nové pozice může trvat měsíce.

V tomto procesu pomáhá přehodnotit vaše kariérní cíle a přemýšlet o tom, zda chcete změnit profesní odvětví. Pokud ano, potřebujete se naučit nové dovednosti?

Budete také muset aktualizovat váš životopis a profil na profesionálních platformách či sociálních sítích, provést průzkum trhu a kontaktovat osoby ve vaší profesní skupině.

Dokud nezískáte místo, které je pro vás to pravé, zvažte práci na částečný úvazek, která vám pomůže překlenout toto nelehké období.

 

Zaplaťte co nejrychleji vše, co jste si v nezaměstnanosti vypůjčili

Jakmile začnete znovu vydělávat peníze, dobrým způsobem, jak se opět postavit na vlastní nohy, je držet se efektivního rozpočtu, který jste použili, když jste byli nezaměstnaní, zatímco soustavně pracujete na rehabilitaci vašich financí.

Pokud jste si vzali půjčku s vysokým úrokem, upřednostněte její splácení – a to co nejdříve. Splácení dluhu vám také pomůže obnovit kreditní skóre.

Dále, pokud jste využili vaše naspořené úspory, je žádoucí vyčerpanou částku na spořicí účet vrátit.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)