Navštívila jsem několik maturitních večírků a bavila jsem se se studenty a jejich kamarády. Někteří přesně věděli, co chtějí dále dělat, jiní si nebyli jistí, kterým směrem se vydat. Když jsem se zeptala, jestli mají nějaké zkušenosti v oboru, na který se chtějí zaměřit, většina přiznala, že nemá téměř žádné.

Je jednoduché se vymlouvat.

„Nemám žádný základ, abych si našel práci ve svém oboru.“

„V mém oboru nabízejí stáže až v posledním ročníku na vysoké.“

„Jak bych vůbec věděl, kde začít?“

Skutečnost: Neexistuje žádný důvod, který by vám bránil v tom, abyste získávali zkušenosti už teď.

 

Najděte si svůj obor

Napište seznam, nakreslete myšlenkovou mapu nebo vytvořte koláž věcí, díky kterým jste se cítili nejvíce živí, povzbuzení, sebevědomí a které vás nabíjely energií. Zapřemýšlejte nad všemi aspekty svého života včetně koníčků, nejen nad prací a školou. Můžou to být velké věci, nebo jen maličkosti, díky nimž jste se cítili šťastní a ani jste nevnímali běžící čas.

Dobře. Teď přijďte na to, proč jste se v těchto okamžicích cítili tak úžasně. Jaké dovednosti jste použili? Co všechny tyto okamžiky spojuje? Co je ve světě potřeba udělat, kde by se tyto schopnosti daly využít?

Popřemýšlejte nad tím, co je na světě špatně. Na čem vám záleží tak moc, že s tím chcete něco udělat? Podívejte se kdo, kde a jak na takovýchto problémech pracuje.

Jak byste se mohli zapojit vy se svými dovednostmi? Co byste mohli dělat, abyste zkombinovali to, na čem vám záleží, s tím, co děláte rádi?

 

Začněte se učit

Jakmile si ujasníte, o jaký obor se zajímáte, naučte se o něm co nejvíce. Nečekejte, až se objeví nějaká příležitost, abyste se rozhodli, jestli hledáte právě to.

Většina škol nabízí stáže až v posledním ročníku, kdy už něco o dané problematice víte.

Měli byste se začít starat o to, jak vypadá práce, o kterou se zajímáte:

 1. Sledujte lidi ze stejného oboru na Twitteru.
 2. Čtěte odborné blogy.
 3. Poznačte si, které autory a zdroje odborníci doporučují, komentujte, ptejte se.
 4. Povídejte si s lidmi z oboru, jen málo z nich odmítne pozvání na kávu.

Interakce vám pomůže vstřebat hodně zkušeností z druhé ruky a také udělat si obrázek o tom, jak vypadá kariéra právě v této oblasti.

O jaké oblasti se chcete dozvídat stále víc a víc? Které oblasti vás absolutně nezajímají? Máte pocit, že vás tento obor přitahuje? Výborně! Pokud ne, výborně!

Teď máte více informací, se kterými můžete pracovat. V každém případě se snažte rozpoznat, co vás táhne nahoru a co zase dolů. Když tyto věci identifikujete, budete mít více informací, které vám pomůžou najít obor, do kterého se budete hodit, nebo nějaký příbuzný obor, který vás může zajímat.

 

Zkoušejte různé věci

Učení je kritický první krok, ale čím dřív začnete sbírat reálné zkušenosti, tím dříve budete mít zpětnou vazbu a informace, které vám mohou pomoct.

 1. Poproste někoho, kdo vám pomáhal ve fázi učení, jestli s ním můžete strávit den v práci.
 2. Zkuste dělat nějakou dobrovolnickou činnost, jen abyste si vyzkoušeli, jaké to je pracovat každý den. Nabízení práce zdarma je mocná tajná zbraň. Otevírá dveře.
 3. Zeptejte se na stáž (i když není žádná konkrétní pozice nabízena). Placená nebo neplacená, je to velice cenná zkušenost.

Zašpinit si ruce za to stojí. Jakmile máte zkušenosti z první ruky, můžete dělat více rozvážných rozhodnutí. Zatímco se to může zdát kontraproduktivní, získávání zkušeností v něčem, co považujete za nezajímavé nebo frustrující, může vést k novým dovednostem a kontaktům.

Nenechte období maturit, aby se proměnilo v období plné nerozhodnosti. Možná si myslíte, že je to poslední možnost, kdy se můžete flákat, ale nesmíte usnout na vavřínech. Stanovte si nějaké cíle a zavažte se k plánu, že budete zkoušet nové věci, abyste nabyli nejcennější nástroj ze všech: zkušenost.

Připravit ke startu, pozor, teď!

Napsala Lisa Nalboneová. Z anglického originálu Advice for HS Graduates: Get Started Now přeložila Johana Kapošváryová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Comments (2)

 1. Zuzana Varga
  Posted on 30.7.2014
  • Vera Vogeler
   Posted on 22.8.2014
 2. Pingback: Nejpopulárnější články Mimo školu
  Posted on 13.7.2016

Vložit komentář