Nedávno jsem měl možnost bavit se s kamarádem, který dělá neuvěřitelné věci se svou kariérou a byznysem. Nabídl se, že si se mnou sedne a projde moje momentální záležitosti a pomůže mi posunout věci na další level.

14073319276_2f250602f2

Photo Credit: capitphil via Compfight cc

Nakonec jsme se bavili asi přes hodinu a naše povídání skončilo konkrétním plánem na dalších 12 měsíců, který změní mé myšlení a strategii.

Je těžké říct, jaký vliv bude mít tahle konverzace, ale jsem optimista – naposledy, když jsem s ním vedl vážný rozhovor, dovedlo mě to k vytvoření Learning on Steriods, což zachránilo můj byznys, a navíc jsem se stal spisovatelem na plný úvazek.

Tento člověk je neuvěřitelně zaneprázdněný a za svůj čas si účtuje hodně. Většina lidí, které znám, by zabíjela pro takové personalizované rady, ale pravděpodobně je nedostanou.

Na mentorech záleží, protože většina vědomostí se těžko zapisuje

Měl jsem štěstí. Tato osoba mě vedla v klíčových aspektech mého byznysu, ale měl jsem i plno jiných mentorů, kteří mi poskytli neuvěřitelné rady. Tito lidé jsou špičky v tom, co dělají. Kdybych za všechno měl platit, asi by mě to stálo tisíce dolarů za hodinu. Ale já rady dostávám zadarmo.

Mentorství je nesmírně důležité a může vám ušetřit roky učení. Jsem sice velký fanoušek sebevzdělávání, ale většina znalostí není dostupná v knížkách nebo na školách.

Jsou drženy v tichosti mezi lidmi se zkušenostmi. Týká se to jak byznysu, tak i vědy, umění nebo sportu. Je prostě složité zapsat takové množství zkušeností.

 

Proč je těžké se dostat k mentorům

Mentorství je bohužel méně dosažitelné než knížky nebo školy. Ty však většinou nejsou zdarma, musíte za ně platit. Většina mentorů ani nepožaduje peníze. Aby vám věnovali svůj čas, musíte se jim líbit. Musí vám chtít pomoct a musí chtít vidět váš úspěch.

Denně dostávám desítky emailů od lidí, kteří po mě chtějí radu. Většinou ale bohužel nemůžu strávit více než 10-15 sekund nad jednou osobou. Někdy i méně. Nejen, že dávání rad zabere čas, může být taky velice emocionálně vyčerpávající – obzvláště, když je příjemce rady anonymní a nereaguje zpět.

Znamená to, že nemám rád mentoring? Vůbec ne. Rád pomáhám lidem uspět – ať už jde o založení blogu nebo naučení se nové věci. Je to obrovská zkušenost vidět někoho používat vaše rady a růst. Nepotřebuji z toho mít soukromý prospěch, abych si to užil. Samotná pomoc někomu je skutečně obohacující.

Myslím, že tohle je věc, kterou si hodně lidí plete. Většina potenciálních mentorů nehledá své mentees a vyřazuje většinu lidí, kteří chtějí jejich čas a energii. To však neznamená, že abyste získali jejich čas, musíte nabídnout něco prospěšného na oplátku. Nehledám mentees, kteří pro mě budou dělat lacinou práci, a ani žádný z mých mentorů nechtěl nic takového po mně.

V každém případě, pokud máte něco cenného, co můžete nabídnout svým potenciálním mentorům – udělejte to. Pokud jste prvotřídní umělec a chcete jim pomoct něco navrhnout, jděte do toho.

Pokud jste fantastický programátor a můžete jim vytvořit rychlý widget, udělejte to. Ale bylo by zavádějící tvrdit, že takový druh transakčního vztahu je něco víc než jen podání pomocné ruky.

Opravdovou odměnou pro mentory je vidět váš růst.

 

Proč lidé chybují, když hledají mentory

Jsou tři hlavní důvody, proč lidé chybují při hledání mentorů

  1. Žádají příliš času a energie
  2. Jsou poražení, ne vítězové
  3. Hledají sociální propojení, ne opravdové rady

Každá z těchto věcí je zabiják. Pokud je dokážete eliminovat, bude mnohem snazší dostat se k potenciálním mentorům i přesto, že nemáte skrytý talent, který by jim byl prospěšný.

Každá z těchto věcí je zabiják. Pokud je dokážete eliminovat, bude mnohem snazší dostat se k potenciálním mentorům i přesto, že nemáte skrytý talent, který by jim byl prospěšný.

  • Příliš mnoho času a energie

Je hodně typů vztahů mezi mentory a jejich žáky. S některými lidmi mluvím skoro každý týden, někdy i několik hodin. S jinými si jen čas od času píšu stručné emaily. Neexistuje žádný výchozí vzor.

Když hledáte svého potenciálního mentora, musíte vzít v úvahu jeho čas. Je nerealistické a neslušné myslet si, že se vám bude dostávat koučingu každý týden.

Podle mě to, co hledá nejvíce mentorů, je poměr rada-akce. To znamená, že se opravdu budete řídit jejich radami a věnujete jim tolik času, jako oni věnovali vám.

Pokud byste mě žádali o radu, jak se naučit s počítači, odpověděl bych vám jednou větou. Odkázal bych vás na můj článek zde, který pojednává o MIT výzvách. Pokud byste je všechny splnili, byl bych mnohem ochotnější vám věnovat nějaký čas třeba na Skypu a poradit vám s dalšími kroky.

Pokud byste mě žádali o radu, jak vybudovat populární blog a já vám řekl, že nejdříve máte napsat 100 článků a vy byste to udělali a vrátili byste se za mnou, zaujalo by mě to a chtěl bych se vámi zabývat.

Mentor, kterého jsem zmínil na začátku, mi věnoval hodinu. Rady, které jsem získal, budu pravděpodobně zpracovávat ještě několik stovek hodin sám. Vím to, protože jiná dvaceti minutová konverzace dopadla podobně. Chce se mi nadále věnovat, protože ví, že se jeho radami zabývám a že i malé množství jeho času má za následek velkou snahu z mé strany.

Porovnejme to s většinou žádostí o radu. Lidé chtějí poradit, jak se mají naučit na zkoušku, aniž by se obtěžovali podívat se na jakýkoliv z mých ostatních článků nebo na nějakou knihu na toto téma. Lidé chtějí vybudovat blog, ale nečetli první odkazy, které vyskočí, když hledáte na Googlu. Tohle je vyčerpávající a takoví lidé nikdy nenajdou vysoce kvalitní mentory.

Poznámka: Říkat, že respektujete něčí čas a energii, není to samé jako to doopravdy respektovat. Jen proto, že začnete svůj obludný autobiografický email s žádostí o radu frází „chápu, že jste zaneprázdněn“ neznamená, že to opravdu chápete a respektujete.

  • Jste poražený, ne vítěz

Tohle je těžké, ale pravdivé. Mentoři mají rádi žáky, kteří jsou snaživí, něco dělají a mají výsledky. Nemají rádi lidi, kteří si moc stěžují, vyžadují nad sebou tvrdou ruku a nedokáží jednat.

Být vítězem neznamená jen být chytrý, nedělat chyby, nebo dokonce mít enormní záznam úspěchů (i když tohle pomáhá). Je to o tom, že převezmete zodpovědnost za své vlastní cíle. Při rozhodování nejste na nikom, včetně mentorů, závislí.

To, že vám mentor nabídne pomoc, je z části díky vašim ambicím a potenciálu. I když zrovna nejste v pozici, že by od vás mohli něco čekat na oplátku, poznají, že se jednou zlepšíte a už jim budete mít co nabídnout. Vždycky jsem nejvíce toužil koučovat lidi, kteří by pravděpodobně uspěli i bez mé pomoci.

Není to fér. Ti, kteří potřebují pomoc nejvíce, jsou v tomto případě lidé, kteří ji pravděpodobně nedostanou. Učitelé zbožňují výborné studenty a ne ty, kteří potřebují pomoc.

Ale jakmile si tohle uvědomíte, můžete to použít jako svou výhodu. Vždycky se prezentujte jako někdo, kdo je zároveň velmi pokorný k přijímání rad, ale vytrvalý a agresivní v jejich uplatňování.

I když nemáte záznam, který by lidem dokazoval vaše schopnosti, pořád můžete uplatnit některé malé rady, které vůči vám nějaký mentor utrousil.

  • Hledáte sociální propojení, ne skutečné rady

Pamatuju si, když jsme s Calem Newportem začali s jedním kurzem. Řekli jsme lidem, aby vyhledali někoho, koho ve své kariéře respektují, a pokusili se s ním udělat rozhovor. Cílem bylo extrahovat některé myšlenky, které by jim pomohly zlepšit jejich dovednosti.

Představovali jsme si mladé softwarové vývojáře, kteří zpovídají někoho s dvaceti lety zkušeností. Výsledek byl ale jiný. Lidé chtěli soukromé sezení s Timem Ferrissem, ačkoliv sami nebyli ani spisovatelé.

Je super chtít spolupracovat se slavnými lidmi, ale nepleťte si žádost o radu s ničím jiným, než co to je: marný pokus o spojení s někým důležitým. Tim Ferris vám nemůže nabídnout lepší radu, jak být dobrým manažerem, než někdo, kdo má desítky let zkušeností. A co hůř, je totálně nedostupný.

Z žádosti o radu musí být vidět upřímnost: že vám opravu záleží na radách, které vám mentoři dávají a že vám primárně nejde o status a slávu.

Jak poznat, že jde o upřímnou žádost o radu?

Zeptejte se sami sebe na 3 otázky:

  • Je tohle nejlépe dosažitelná osoba se znalostmi, které potřebuji? Někdy budete muset spolupracovat s těmi nejlepšími, aby se vám dostalo toho, co chcete. Ale často tomu tak není. Než si zasloužíte mluvit se svými idoly, bude jednodušší promluvit si s někým dosažitelnějším.
  • Už jsem pročetl veškeré veřejné rady na toto téma? Rada na míru je super, ale je to ztráta času, pokud jste neprozkoumali všechno, co daný člověk dosud publikoval. Je známkou marnosti, pokud nejste ochotni si udělat jednoduchý průzkum, ale toužíte po mentorství.
  • Hledám neurčitou pomoc nebo konkrétní radu? Někdy ty nejlepší rady, které vám mentoři nabídnou, nebudou konkrétní tipy. Ale změní vaše myšlení. To je v pořádku. Ale pokud do toho chcete jít bez jasné vize o tom, co vám vlastně můžou nabídnout, je to ztráta času.

Sociální propojení jsou důležitá a někdy můžou být užitečnější než samotné rady. Nicméně, pravidla hry jsou zde jiná a mentorům vadí, když předstíráte, že máte zájem o radu, a přitom vám jde jen o nového kamaráda, který má ve společnosti vysoký status.

Poznámka: Lidé notoricky klamou sami sebe. Tvrdí, že touží po radě, i když vlastně chtějí jen kontakty.

Pokud bych vzal svou emailovou schránku, počet těch, kteří chtějí jen kontakty, několikanásobně převyšuje počet těch, kteří stojí o opravdovou radu. Většina z těchto lidí si však není vědoma toho, že se tak chová. Prvním krokem je tedy být upřímný sám k sobě.

 

Nejlepší mentoři jsou kamarádi, ne „mentoři“

Nikdo, kdo bude vaším mentorem, se tak nebude nazývat nebo reagovat na takové oslovení. Jsou to jen přátelé nebo kolegové, kteří vám čas od času dají nějakou radu. Upozorňovat na povahu vztahu je často zbytečné a může být na škodu.

Dobří mentoři jsou kamarádi, které občas poprosíte o radu. I když je to jen jednostranná pomoc, jednejte s nimi jako s přáteli: ne jako s předmětem společenského postavení. Pokud jste v hledání mentorů dobří, ani o nich nebudete přemýšlet jako o mentorech a oni o vás nebudou přemýšlet jako o svých mentees.

Napsal Scott H. Young. Z anglického originálu Why You Need Mentors (and Why You Don’t Have Them Yet) přeložila Johana Kapošváryová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

No Responses

Vložit komentář