Jak vyzrát na podzimní únavu? Léto je u konce, ubylo slunečních paprsků, dny se zkracují. Přivítejme podzim. Pro mnoho lidí je podzim nejkrásnějším obdobím v roce.

Stromy se zbarvují různými barvami od žluté až po červenou. Ne každý však nachází v tomto ročním období zalíbení. Podzimní počasí může způsobit úbytek energie.

Podzimní únava může zasáhnout některé lidi velmi silně.

V tomto článku si vysvětlíme, co je to podzimní únava, jaké jsou její příznaky, co ji způsobuje a jak proti ní můžete bojovat.

Co je podzimní únava?

S podzimní únavou se pojí symptomy jako horší nálada, úbytek energie a únava.

Pod lékařským termínem nalezneme podzimní únavu označenou jako ,,Sezónní afektivní porucha“ (SAD). Jedná se o stav mysli, který je narušen změnou ročních období.

Lehká únava může přejít až do deprese. Důvodem je nedostatek světla.

Jaké jsou příznaky podzimní únavy?

Mezi nejčastější příznaky podzimní únavy lze zařadit:

  • špatnou náladu
  • úzkost
  • ztrátu sebevědomí
  • podrážděnost
  • negativní samomluvu
  • sociální odtažitost
  • úbytek energie
  • menší aktivitu
  • horší ranní vstávání
  • zvýšená chuť na jídlo
  • mozkovou mlhu (zkreslené vnímání, poruchy soustředění, potíže s pamětí, zpomalení mentálních procesů, chaotické jednání, zapomínání).

Tyto příznaky by jste neměli podceňovat. Lehké podráždění může přejít až v depresi, která může narušit vaše každodenní fungování.

Jaké jsou příčiny podzimní únavy?

Podzimní únavu způsobují změny, které nastávají, když léto přechází v podzim. Tyto změny mohou mít vliv na vaše tělo tak, že přestane být v rovnováze.

Mezi tyto změny lze zařadit:

Změna denního světla

Množství světla má vliv na to, jak tělo reaguje a přizpůsobuje se okolnímu světu, a to několika způsoby.

Vnitřní hodiny těla

Když začne být tma a naše oči nevidí žádné světlo, tak naše tělo začne vytvářet hormon melatonin, který způsobuje pocit ospalosti a únavy.

Denní světlo tlumí produkci melatoninu. V důsledku toho máme v létě více energie než v zimě.

Denní světlo a vitamin D

Vitamin D se tvoří, pokud na naše tělo dopadá sluneční záření. Vitamin D se začne tvořit, když UVB paprsky projdou přes kůži.

Existují dva druhy slunečních paprsků a to UVB a UVA. UVB paprsky jsou zdravé a UVA paprsky jsou škodlivé. Opalovací krém blokuje jak UVB paprsky, tak UVA paprsky.

Nedostatek vitaminu D může mít špatné dopady na vaše zdraví, a to v podobě úzkosti, zánětu, slabosti, oslabeného imunitního systému, chronické únavy, problémů se spánkem, deprese, osteoporózou.

Z výše uvedeného tedy vyplývá, že je důležité při změně ročního období z léta na podzim, zvýšit příjem vitaminu D.

Hormon serotonin

Serotonin je hormon, který je zodpovědný za naše štěstí. Právě změny ročního období mohou způsobit jeho nedostatek. Snížená hladina serotoninu může vést až k depresi.

Změny chování

V letní sezóně máme spoustu aktivit, kterým se můžeme věnovat – cestovat, pobývat v přírodě, sportovat venku, setkávat se s přáteli, uspořádat piknik nebo venkovní oslavu.

Všechny tyto aktivity nás udržují v dobré náladě. Při změně ročního období a při úbytku denní světla spoustu z těchto aktivit musíme omezit nebo se jich vzdát.

podzimní únava příznaky

V důsledku těchto faktorů naše nálada poklesne a může se u nás projevit podzimní únava.

Změny ve způsobu stravování

V letním období je na trhu výběr z větší nabídky ovoce a zeleniny. V zimním období se tato nabídka zúží. V chladném počasí  máme tendenci mít větší chuť na jídlo.

Většinou lidé vyhledávají jídla sytá, hustá a kalorická. Z kalorických jídel se můžeme cítit nafouklí a unavení. To se může následně projevit i na naši horší náladě.

Jak předcházet a bojovat s příznaky podzimní únavy?

Zdá se, že podzimní únavě se vyhne jen málo kdo. V malé či větší míře dopadá na každého.

Pojďme se podívat, jakými ,,zbraněmi“ můžeme proti podzimní únavě bojovat.

Jídlo

Vytvořte si jídelníček, ve kterém bude zastoupena zdravá a vyvážená strava. Váš organismus bude lépe chráněn před nemocemi.

Vitamíny

V zimní sezónně, kdy není v nabídce tolik čerstvého ovoce, je obzvláště důležité doplnit vitamíny.

Některé potraviny, které jsou dostupné v zimní sezónně, vám pomohou doplnit některé vitamíny. Mezi tyto potraviny můžeme zařadit hrušky, jablka, dýně, červenou řepu.

Zdravé tuky

Zahrňte do svého jídelníčku potraviny, ve kterých jsou obsaženy zdravé tuky důležité pro tvorbu hormonů a váš kardiovaskulární systém.

Potraviny jako avokádo, ořechy, vejce, ryby, olivový olej obsahují velké množství zdravé mastné kyseliny, která vaše tělo udrží v dobré kondici.

Zdravé sacharidy

Zařaďte do svého jídelníčku zdravé sacharidy, a naopak omezte potraviny s rafinovanými sacharidy. Zdrojem komplexních sacharidů jsou fazole, brambory, čočka.

Zpříjemněte si podzimní večer polévkou z těchto ingrediencí.

Fyzická aktivita

Zařaďte do svého denního programu cvičení. Cvičením zvýšíte hladinu serotoninu (hormonu štěstí) ve vašem těle.

Fyzickou aktivitou podporujete svůj imunitní a kardiovaskulární systém.

Nenechte se odradit pochmurným počasím ani deštěm, oblečte si sportovní oblečení a vyrazte si zaběhat. Kdy jindy zajít do posilovny než ve špatném počasí.

Fyzická aktivita vám zaručeně prospěje.

Duševní aktivita

Nezapomínejte ani na své duševní zdraví. Existuje řada relaxačních technik, které vám pomohou cítit se lépe.

To, jak se díváme na některé věci záleží jen na nás, svůj úhel pohledu můžete změnit.

Mezi relaxační techniky s prokázanými pozitivními účinky patří meditace, všímavost, jóga.

Štítky