Jistě jste již všimli, že hromadné online kurzy (MOOC) jsou nyní v rámci online vzdělávání velmi populární. Zpráva Horizon Report 2013 od The New Media Consortium považuje MOOC za technologický trend roku.
Koncept MOOC se rychle vyvíjí z podoby, v jaké jej vyvinuli pánové George Siemens a Stephen Downes. V současnosti instituce jako je Coursera, UDacity nebo edX převzaly vedení v této oblasti a nabízejí širokou škálu kurzů otevřených pro studenty z celého světa.
Pozadu nechtějí zůstat ani univerzity jako je Stanford nebo Open University, které naskočily do rozjetého vlaku se svými vlastními hromadnými online kurzy.
Tyto kurzy se nyní objevují všude po světě. Německo přichází se svými OPCO11 a OPCO12 (Trendy v e-vzdělávání), následovanými COER13 (Veřejné vzdělávací zdroje) nebo MMC (Tvůrce MOOC kurzů). Sám jsem se účastnil několika MOOC kurzů v němčině i angličtině a studoval šest let online na Open University. Rád bych se zde proto s vámi podělil o své zkušenosti.
Možná jste slyšeli o velké zátěži, nízkém počtu absolventů nebo o náročnosti a nepřehlednosti prostředí MOOC kurzů. Možná si nejste jistí, čím vy sami máte přispět a jestli by vůbec někoho váš příspěvek zajímal. Případně vás mohou odstrašit jazykové bariéry.
Tyto faktory určitě hrají roli, existuje zde ovšem i celá řada benefitů, o které by bylo škoda přijít. Pokud se budete držet následujících rad, měli byste být schopni úspěšně dokončit váš MOOC kurz a vyhnout se chybám, které potkaly mne.
Než začnete MOOC kurz
Výběr kurzu
Při výběru MOOC kurzu se jednoduše řiďte vašimi zájmy. Coursera, Udacity nebo edX jako jedni z hlavních poskytovatelů nabízejí široký výběr kurzů a jsou proto dobrým místem, kde začít. Pokud preferujete více alternativní zdroje, zkuste MobiMOOC nebo OldsMOOC (tyto kurzy jsou určeny pro pedagogy s cílem naučit je implementaci vzdělávacích technologií). Hlavně nedělejte ze začátku stejnou chybu jako já a nezkoušejte zvládnout víc kurzů najednou. Dokud nejste dobře seznámeni s prostředím MOOC kurzů a jejich náročností, hrozí vám velmi reálně nebezpečí zahlcení a v takovém případě nedokončíte nejspíš žádný z nich.
Zvažte svůj čas a motivaci
Znát své cíle je klíčové. Zeptejte se sami sebe, proč jste si vybrali zrovna tento kurz? Je to ze zvědavosti nebo kvůli seznámení se s novými lidmi? Zapřemýšlejte nad tím, jak získané znalosti a dovednosti použijete. Poslouží vám při vašem současném studiu, ve vašem zaměstnání nebo chcete s jejich pomocí začít svůj vlastní projekt?
Je také dobré počítat s tím, že MOOC kurzy často trvají minimálně několik týdnů, někdy až čtvrt roku a zaberou dost času. Abyste byli schopni přežít a vzkvétat v prostředí MOOC kurzů, měli byste podle mých zkušeností být schopni investovat průměrně alespoň hodinu denně na čtení materiálů, komunikaci a spolupráci s ostatními, psaním svého blogu a tak dále.
Tím vás nechci nijak odstrašit od účasti na těchto kurzech. Právě naopak. Účastnit se alespoň jednoho MOOC kurzu a zkusit se vzdělávat tímto způsobem mohu jenom doporučit. Jediné co bych dodal je, abyste si skutečně našli čas na zvážení vaší motivace a časových možností, než učiníte jakékoli rozhodnutí.
Po skončení MOOC kurzu
Zdárný konec
Zapřemítejte nad průběhem kurzu. Co všechno jste se naučili? Co jste mohli udělat jinak? Splnili jste si cíle, se kterými jste do kurzu šli? Máte nějaké připomínky ke kurzu nebo podněty ke zlepšení?
Jakmile s přemítáním skončíte, pogratulujte si k dokončení a odměňte se za vaši tvrdou práci. Poté můžete případně začít přemýšlet nad tím, který MOOC kurz bude na řadě jako další.
Udržujte vztahy
Zkuste zůstat v kontaktu s lidmi, se kterými jste se seznámili v průběhu kurzu. Navazovat nové vztahy s lidmi je klíčové. Nikdy nevíte, co se z takové spolupráce vyvine. Navíc je to fajn mít přátele po celém světě.
Neměli byste samozřejmě opomenout najít způsob, jak převést získané znalosti do praxe předtím, než je zapomenete nebo než zastarají.
Tak ať se vám v prostředí MOOC kurzů daří!
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)
No Responses