Original text written by Oliver Emberton.

Původní článek napsal Oliver Emberton.

Příliš mnoho z nás věří v kouzlo „nadšení.“ „Kdybych jen mohl nalézt svoji vášeň,“ naříkáme si. „Kdybych se pro něco dokázal zapálit, byl bych konečně šťastný.“

Nadšení existuje a je ohromně silné. Ale téměř vše, co si lidé myslí ohledně jeho nalézání, je špatně.

Unicorn-12

Pravidlo č. 1: Nadšení pramení z úspěchu

Všechny naše emoce existují z nějakého dobrého důvodu. Cítíme hlad, abychom nehladověli. Cítíme se být plní, abychom nepraskli. A cítíme zanícení, abychom se ujistili, že se soustředíme na věci, které nás nejvíce odměňují.

Představte si, že jste začali chodit na kurzy tance. Přijde vám to jednoduché. Uvědomíte si, že se zlepšujete rychleji než ostatní. Ten nárůst vzrušení, který cítíte, je vaše nadšení a toto nadšení vás nutí opakovat danou činnost, zlepšuje vaše dovednosti a zvyšuje vaši sílu.

Passion-cycle-11

Nepřítelem zanícení je frustrace. Pokud s nějakou činností soustavně bojujete, nikdy do ní nebudete zapálení. Začnete se jí kompletně vyhýbat, díky čemuž se nikdy nezlepšíte.

Passion-cycle-21

Většina lidí to chápe opačně. Domnívá se, že nejdříve objevíme naši vášeň a posléze v něčem vynikneme. Ve skutečnosti nejprve musíte být dobří v hledání. Nadšení pramení z úspěchu.

 

Pravidlo č. 2: Dětství je období, kdy vášeň umírá

Teoreticky dětství poskytuje skvělou možnost vyzkoušet si velké množství činností, nalézt váš talent a s ním i vaše zapálení.

Ale na chvíli se zamyslete, jak špatně je systém nastavený proti vám. Řekněme, že ve škole si vyzkoušíte 20 předmětů, kde vás porovnávají s ostatními, tisíci dětmi. To nejsou dobré vyhlídky.

Podle definice je většina dětí průměrných.  A je vcelku jedno, do jaké míry zlepšíme vzdělávání, protože lidé se pro nalezení vášně potřebují cítit výjimečně, a zlepšení vzdělávání pouze zvýší hladinu průměrnosti.

Teacher2

Řekněme, že jste jeden z těch šťastnějších a jste ve vaší třídě nejlepší v matematice. Vzdělávací systém bude zvyšovat obtížnost až do bodu (např. vysoká škola), kdy již výjimečný nebudete. I když objektivně můžete být opravdu schopní, začnete se cítit pouze průměrní a vaše vášeň začne upadat.

A to byl příklad, kdy máte štěstí. Co kdybyste byli zanícení do umění? Již od raných let je vaše vášeň ohrožována jejími sociálními následky. „Je těžké vydělat si na živobytí malováním,“ říkají vaši rodiče. „Tvému sourozenci inženýrovi se daří moc dobře. Proč nemůžeš být víc jako on?“ A tak vaši vysněnou činnost odložíte na druhou kolej a necháte ji vadnout.

V populaci čítající miliardy lidí je samozřejmé, že všichni nemůžou být mimořádně dobří a zdatní v akademických oborech. Co když jste výjimeční v psaní projevů, kreativním tanci nebo vytváření recenzí na videohry na Youtube? Žádná z těchto dovedností není dokonce ani v sylabu.

Takže hodně lidí vyroste téměř bez vášně pro cokoli.

 

Pravidlo č. 3: Nadšení můžeme vytvořit

Mohlo by vám pomoci, že ani většina úspěšných lidí nevyčetla své zanícení z knížek na poličce.

Careers-on-a-shelf2

Ve skutečnosti velké množství úspěšných lidí opustilo tradiční model vzdělávání. Ne proto, že by byli hloupí,ale protože našli jiné obory, ve kterých byli zdatnější, a ty se ve škole nevyučovaly.

Vytvořili si vlastní vášeň.

Pouze malé procento lidí může očekávat, že vynikne v úzkém spektru předmětů, s nimiž jsme v dětství seznámeni. A naši konkurenci tvoří v podstatě „všichni lidé, kteří chodili do školy,“ což také nepomáhá našim šancím.

Ale pokud se zaměříte mimo tuto oblast, naleznete nižší konkurenci a větší možnosti. Tímto způsobem si můžete zvýšit pravděpodobnost nalezení své vášně.

 

Možnost 1: Vytvořte něco nového

Něco nového vytváříte, abyste pro danou věc mohli být zanícení.

Můžete navrhnout nový design polštářů, napsat příběhy o Batmanovi nebo vytvořit účet na Twitteru, kde budete komentovat fakta o politicích.

Nové věci se relativně nedají srovnávat. Pokud vytváříte něco nového, máte daleko větší šanci stát se výjimečným.

Nyní je důležité podotknout, že tato možnost neobchází Pravilo č. 1: Nadšení přichází z úspěchu. Když váš účet na Twitteru bude po roce sledovat 5 lidí, pravděpodobně vás to moc nenadchne. Pokud byste jich měli 5 miliónů, je to úplně jiný příběh. Musíte nalézt úspěch, abyste živili své nadšení.

Passion-cycle-1-short

Každopádně jste drasticky zvýšili vaše šance, protože máte ohromně limitovanou konkurenci. Pouze hrstka lidí se pokusí zkusit něco nového. A vy můžete být jedním z nich hned od začátku.

Podobný vzor můžete vidět u nejvýznamnějších lidí historie. Student Mark by se nikdy nestal nejlepším programátorem na světě, kdyby nezačal experimentovat a vytvářet populární webové stránky. Nikdy by nezjistil, že v tom je neobvykle dobrý. I když existovali lepší programátoři, než byl on, obvykle se jen báli něco podobného zkusit. A tak se stalo, že jedním z jeho experimentů byl Facebook.

 

Možnost 2: Zaveďte nový trend

Čím starší a zavedenější oblast je, tím těžší je prosadit se v ní. Miliony lidí před vámi se o to pokoušeli. A čím nižší je šance na vyniknutí, tím nižší je i šance na nalezení vášně.

Ale každou chvíli se v těchto oblastech vytváří nová hranice, místo, kde jsou všichni ostatní beznadějně ztraceni, a dokonce i skromné dovednosti mohou být ohromující.

Emoticon-master

Řekněme, že jste teenager, který začal vytvářet videa na Youtube v roce 2005. Získal jste skromnou skupinu stoupenců a váš rostoucí úspěch vás vzrušuje. Když si „dospělý“ svět uvědomil, že má-li člověk na Youtube 4 miliardy zhlédnutí každý den, tak to o něčem vypovídá, stáváte se mistry nového a neocenitelného řemesla.

Není to iluze. Existuje ohromné množství vysoce talentovaných „Youtuberů“ a většina z nich začala stejně – dříve než všichni ostatní.  To samé platí u blogerů, raperů a tvůrců videoher.

Pokud najdete oblast, která se rychle rozvíjí, a získáte potřebné dovednosti, bude pro vás neúměrně jednodušší v této oblasti uspět. Především kvůli nedostatku konkurence. A hned máte svou vášeň.

 

Možnost 3: Propojení průměrností

Problém vzdělávání je, že bylo a stále je navržené pro zužování vašich schopností. Obvykle nalezne vaši jednu nejlepší schopnost a vylepšuje ji tak dlouho, dokud to jde.

Education-progression

Podle definice většina z nás nemůže být nejlepší v jedné oblasti. Ale můžeme být nadprůměrní v jejich kombinacích.

Řekněme, že jste průměrný umělec s přiměřeným smyslem pro humor. Nejspíš byste nedosáhli na diplom z umění a nemůžete studovat předmět humor. Ale můžete se stát uznávaným kreslířem komiksů.

Nebo si vezměte průměrného studenta byznysu se schopností programovat a částečnou prodejní dovedností. Taková osoba se překvapivě dobře hodí na pozici šéfa těch, kteří jsou lepší než on v jakékoli z těchto oblastí.

Nejúspěšnější lidé se téměř nikdy nevyznačují jedinou schopností. Jsou směsí několika dovedností, často ani ne výjimečných, ale učinili jejich spojení výjimečným. Steve Jobs nebyl nejlepší inženýr, prodejce, konstruktér ani podnikatel. Ale byl dostatečně dobrý ve všech těchto dovednostech, spojil je dohromady a vytvořil něco mnohem většího.

Toto je výsledný návod k nalezení vaší vášně – spojte schopnosti v něco cennějšího. Pamatujte, nadšení přichází z úspěchu. Pokud vám nová kombinace přinese lepší výsledky, mohla by to být právě vaše vášeň.

 

Proč na nadšení záleží

Nadšení je lákavé. Jelikož vášeň pochází z pocitu, že jste v něčem neobvykle dobří, být do něčeho nadšený je velmi upřímný způsob sdělení: „Mimochodem, jsem úžasný.“

Awesome1

Nadšením přesvědčíte lidi, aby vás následovali. Přesvědčíte je, aby ve vám věřili. Ale co je nejdůležitější, nadšením přesvědčíte sebe samotné. Nadšení je emoce, která vás donutí chovat se bláznivě a upracovat se k smrti, protože váš mozek věří, že by to mohlo otřást vaším světem. To je (stejně jako láska) pocit, za který stojí bojovat.

A stejně jako láska i naše zanícenost je příliš důležitá, než abychom ji nechali milosti osudu. Pokud jste stále nenašli svou vášeň, vytvářejte nové věci, určujte nové trendy a vytvářejte nové kombinace. Ale nikdy nepřestávejte hledat.

Z anglického originálu How to Find Your Passion přeložil Jan Rážek.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář