Online vzdělávání ve všech svých podobách zažívá v současnosti velký boom. A je to jedině dobře. Nové technologie umožňují studentům získávat znalosti za zlomkovou cenu tradičních metod při zachování kvality výuky.

Velkou výhodou online vzdělávání „z domova“ je možnost mnohem většího zapojení studentů do procesu jejich vzdělávání. Nevýhodou je na druhé straně nedostatek možností,  jak své tímto způsobem nabyté znalosti u zaměstnavatelů prokázat. I to se ovšem mění.

Nový diplom pro nový svět

Jedním z těch, kdo se rozhodli s tímto problémem studentům pomoci je i David Blake a jeho projekt Degreed. V současnosti je hlavním měřítkem dosažených znalostí titul, který získáte většinou mezi svým dvacátým a třicátým rokem života. Je ale takový titul dobrým ukazatelem toho, co doopravdy znáte a umíte?

Degreed přichází s alternativou. Řeší tento problém udělováním bodů jak za univerzitní tituly, tak za absolvované kurzy (offline i online), přečtené knihy a články nebo za navštívené konference. Konkrétní počet bodů je vždy otázkou serióznosti a hodnocení zdroje, ze kterého vaše vzdělání pochází. Každý typ vzdělávání, ať už to jsou kurzy, badges, konference, nebo knihy, je porovnáván s externími zdroji hodnocení, jako je například US News & World Report. Degreed pak zváží, jaký vliv má vámi přidaný materiál na vaše celkové vzdělávání a podle toho určí výsledný počet bodů.

Pokud vystudujete  například ekonomii na Harvardu, získáte za to 3 787 bodů. Pro porovnání:  kurz programování na Codecademy je za 13 bodů, přečtený článek na blogu za 0.9 bodu, knihy se podle počtu stran a kvality pohybují někde mezi 5 až 50 body.

Pokud si chcete nechat své portfolio oficiálně posvětit, máte možnost si jej za 12 dolarů nechat od Degreed ověřit a certifikovat.

 

Výhody versus nevýhody

Bylo by naivní předpokládat, že zaměstnavatelé diplomy tohoto druhu přijmou hned. Vše je teprve na začátku cesty. Ve Spojených státech, kde Degreed sídlí, probíhá poměrně intenzivní debata mezi univerzitami, zaměstnavateli a poskytovateli online vzdělání o tom, jak zajistit kvalitní a hlavně ucelenou certifikaci.

Jen pro představu uvádím zde několik výhod a nevýhod tradičního diplomu oproti tomu online.

TRADIČNÍ DIPLOM

ONLINE DIPLOM

Výhody

Výhody

Dává vám kredibilitu, a tím otevírá dveře.

Ukazuje vaši snahu a zájem.

Při jeho získávání můžete navázat spoustu cenných kontaktů.

Nízké náklady na pořízení.

Nevýhody

Nevýhody

Většinou neprokazuje konkrétní znalosti.

Není všeobecně uznávaný.

Vysoké náklady na pořízení.

Vyžaduje velkou proaktivitu.

Pokud není z uznávané školy, příliš velkou roli u zaměstnavatelů nehraje.
Má ho dnes skoro každý, a proto konkurenční výhoda z něj klesá.

 

Myšlenka na závěr

Sebeřízené online vzdělávání přináší šanci. Nic víc. Studenty, kteří si chtějí ve škole odkroutit své a poté si odnést svůj „zasloužený“ diplom k pověšení na zeď, příliš neosloví. Je spíš pro ty, kdo chtějí větší autonomii ve svém vzdělávání nebo pro ty, pro něž je klasické vzdělání z jakéhokoli důvodu nedosažitelné nebo nedostatečné.

A pokud se již sebevzděláváte ať už online, nebo jinak, proč to o sobě nedat světu znát?

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář