Cordyceps – houba, která je po staletí součástí tradiční čínské medicíny, a my ji skoro neznáme! Jaké jsou její účinky, v čem vám pomůže a je opravdu zázračná? Čtěte zde.

Housenice čínská, které se říká spíše cordyceps, je již několik stovek let řazena k „zázrakům“ tradiční čínské medicíny.

Má blahodárné účinky na lidské zdraví a dokáže si poradit s celou řadou více i méně závažných chorob.

Jak je možné, že stále uniká naší plné pozornosti?

Pravděpodobně se soustředíme na klasičtější doplňky stravy, což je ale veliká škoda. Housenice posiluje zdraví a navíc se za jejím vznikem skrývá fascinující příběh.

cordyceps jako léčivá houba

Cordyceps sinensis je houba parazitující na larvách hmyzu (= housenkách). Tím se vysvětluje její český botanický název.

Není snadné ji získat, poněvadž roste jen v Tibetu, Nepálu a Bhútánu, a to v nadmořské výšce okolo 3000 m. n. m.

Sběrači ve vysokohorských oblastech Číny musí podnikat životu nebezpečné výšlapy, aby mohli houbu posbírat.

Zajímavost: Cordyceps parazituje na housenkách můry Hepialus armoricanus. V teplém počasí roznese spory, ty proniknou do housenčího těla a začnou se vyvíjet. Houba krade larvě živiny a postupně nahrazuje její tělní komponenty vlastním myceliem. V zimě se notně oslabená housenka zahrabe do země, kde uhyne. Z jejího mumifikovaného těla na jaře vyroste čerstvá plodnice houby cordyceps.

Z jednoho housenčího tělíčka vyroste miniaturní plodnice, která občas nedosáhne ani délky bezpečnostní zápalky.

Většinou je dlouhá asi 4 cm (občas se zadaří a plodnice má i 10 cm, ale je to spíše výjimka).

Výrobci potravinových doplňků tedy stále častěji volí možnost pěstovat houbu v laboratorních podmínkách, aby mohli uspokojit značnou poptávku.

Tip: Doplňky stravy s housenicí čínskou se předepisují jak na prevenci a léčbu nejrůznějších chorob, tak např. pro sportovce k posílení imunitního systému. Umí být stimulantem i adaptogenem, tedy látkou pozitivně ovlivňující imunitu, výdrž a vytrvalost.

Kromě jiného snižuje únavu, nabuzuje energii a má spoustu dalších benefitů, o kterých si nyní něco povíme.

 

Cordyceps – k čemu slouží a proč si tuto nepatrnou houbu Tibeťané tolik cení?

Silnější imunitní systém, nekonečno energie, minimální únava, lepší výdrž, nabroušená pozornost – to všechno získáte po spolknutí jednoho jediného produktu, čínské houby cordyceps.

Ať už jde o extrakt, pilulku, kapky nebo sušený prášek přimíchaný do oblíbeného nápoje, houbu housenici celosvětově propagují jako nejsilnější antioxidant a posilovač imunity, který máte vůbec šanci sehnat.

Cordyceps, známý také jako himalájské zlato, protože se často pěstuje na himálajských náhorních plošinách, se již dlouho používá ve staré čínské a tibetské medicíně k léčbě:

  • Průjmu,
  • Bolestí hlavy,
  • Kašle,
  • Revmatismu,
  • Onemocnění jater,
  • Onemocnění ledvin,
  • Nočního pomočování,
  • Mužských sexuálních problémů,
  • Chudokrevnosti,
  • Nepravidelného srdečního tepu,
  • Vysokého cholesterolu,
  • Závratí a slabosti,
  • Zvonění v uších,
  • Nechtěného hubnutí nebo
  • Závislosti na opiu.

Zajímavost: Používá se také k posílení imunitního systému, zlepšení sportovního výkonu, zpomalení stárnutí a podpoře delšího a kvalitnějšího života. Doložené jsou i její účinky na zlepšení funkce jater u lidí s hepatitidou typu B.

Není to ale až příliš dobré na to, aby to byla pravda?

V čem je cordyceps tak unikátní a co obsahuje, aby si zasloužil přízvisko „nejlepší prostředek na široké spektrum neduhů“?

 

Parazitování v mozku nebohých larev aneb Ovládnutí hmyzího těla!

Jak jsme již zmínili, houba cordyceps roste jako parazit v mozku larev můr a pavouků.

Houba ovládne těla a mozky svých obětí a nutí jejich „zombifikovaná“ těla trvale se přemístit z náhorních plošin na nízko položené rostliny v džungli, kde jsou ideální podmínky pro to, aby se jí dařilo.

Existuje asi 400 různých druhů cordyceps, které obsahují mnoho biologicky aktivních sloučenin.

Nejběžnějšími variantami používanými v lékařství jsou cordyceps sinesis (= housenice čínská) a cordyceps militaris (= housenice červená).

Lahvička se sto kapslemi vás může vyjít v přepočtu na 300 až 700 korun, což není nijak finančně náročné.

Cordyceps doplněk stravy

 

Cordyceps sinensis (housenice čínská) obsahuje:

  1. Nukleosidy
    • Z houby bylo izolováno více než deset nukleosidů, včetně adeninu, adenosinu, inosinu, cytidinu, cytosinu, guaninu, uridinu, thymidinu, uracilu, hypoxantinu a guanosinu.
    • Nukleosidy hrají důležitou roli ve vývoji léků na rakovinu a infekční onemocnění a jejich deriváty jsou široce používány v protirakovinných a antivirových terapiích.
  2. Cordycepin
    • Jde o významný derivát nukleosidu adenosinu.
    • Má neuroprotektivní účinek, potlačuje zánět a zvyšuje antioxidační aktivitu. Vykazuje perorální účinek proti srdečním onemocněním jako je např. infarkt myokardu. Cordycepin je silný protizánětlivý a analgetický lék.
    • Navíc se o něm mluví jako o širokospektrální biocidní sloučenině, která má nejen protinádorovou, ale také antibakteriální, antivirovou a insekticidní aktivitu.
  3. Polysacharidy
    • Tvoří 3 až 8 % celkové hmotnosti houby.
    • Vykazují širokou škálu biologických aktivit včetně protinádorových, protichřipkových, imunopotenciačních (posilují imunitu), hypoglykemických (snižují hladinu cukru v krvi), hypocholesterolemických (snižují cholesterol) a antioxidačních účinků.
  4. Steroly
    • Jedná se o důležitý zdroj vitaminu D2.
    • Zásadní je jeho antimikrobiální a antitoxický účinek. Dokáže zlepšit kondici např. po prodělané viróze.
  5. Proteiny
    • Proteiny obsažené v houbě cordyceps mají významný účinek na kardiovaskulární systém.
    • Předcházejí srdečním chorobám a zlepšují průtok krve srdečními chlopněmi.
  6. Kyselina cordycepová
    • Hraje významnou roli v léčbě jaterní fibrózy.
    • Účinkuje také jako diuretikum, zlepšuje osmotický tlak plazmy a působí proti volným radikálům.
  7. Monosacharid saponin
    • Vykazuje velmi dobrou protinádorovou aktivitu.

Zajímavost: Kromě výše zmíněného je v houbě cordyceps sinensis mnoho dalších složek, například alkany, polyaminy, vitaminy a mikroelementy. Každá z nich má své vlastní farmakologické účinky.

 

Účinky houby cordyceps – nejlepší exempláře zastavují stárnutí a prodlužují život!

Jak to funguje?

Je to vlastně velmi jednoduché – komponenty v houbě stimulují specifické chemikálie v lidském těle, které následně vybudí buňky k práci, což může být např. posílení imunitního systému.

Nejlepší vzorky houby cordyceps mají nevídané účinky na lidský organismus.

Smršť blahodárných složek pozitivně ovlivňuje biochemické pochody v těle a bojuje se spoustou nepříjemností.

My vám představíme nejzásadnější schopnosti této nepatrné houby.

 

Cordyceps bojuje proti svalové únavě

Druh cordyceps militaris (housenice červená) působí u myší proti únavě. V jedné zahraniční studii byly myši podrobeny nucenému plavání a běhu.

Pokud je krmili cordycepsem, měly zvýšené hladiny ATP (= adenosintrifosfát – chemická látka, která dodává buňkám energii pro svalovou kontrakci).

Ošetřené myši měly navíc nižší hladiny kyseliny mléčné a později se unavily.

Několik dalších studií zkoumalo vliv housenice na sportovní výkony. Sledovali se průměrní (ne)sportovci při relaxačním běhu.

Prokázalo se mírné zvýšení VO2 max u účastníků užívajících doplňky cordyceps sinensis a cordyceps militaris oproti těm, kteří užívali placebo.

Zajímavost: VO2 max je měřítkem toho, jak rychle tělo dodává kyslík do svalů, aby jej svaly mohly využít k výrobě energie. Elitní běžci mají například téměř dvojnásobný VO2 max průměrného člověka.

 

Cordyceps bojuje proti stárnutí

Výzkum v této oblasti se zatím zaměřuje spíše na myši než lidi. U myší testovaných na učení a paměť studie prokázaly, že užívání extraktů z cordyceps sinensis a cordyceps militaris zlepšuje funkci mozku.

Také se zvyšuje aktivita antioxidačních enzymů, což pomáhá bojovat proti poškození buněk, které obecně přichází s přibývajícím věkem.

Zajímavost: Navíc bylo zjištěno, že extrakt z housenice zlepšuje sexuální funkce u kastrovaných potkanů a vysvětluje, proč se houbě přezdívá „himalájská viagra“.

 

Cordyceps může pomoci při léčbě diabetu 2. typu

Tělo diabetiků má potíže s tvorbou nebo využíváním inzulínu, což má za následek nadbytek cukru v krvi. Nadbytek krevního cukru může způsobit značné zdravotní problémy.

Lidé s cukrovkou si tedy musí pečlivě sledovat hladinu cukru v krvi a často si vypomoci aplikací dalšího inzulínu.

Několik studií – opět na myších – prokázalo, že užívání doplňků cordyceps účinně „simuluje“ dodatečný inzulín, který jaksi „napodobuje“, což doopravdy vede ke snížení hladiny cukru v krvi.

Tip: U některých potkanů se dokonce objevily známky zlepšené funkce ledvin, což je problém, který cukrovku taktéž často doprovází.

 

Cordyceps pomáhá posilovat imunitní systém

Dlouholeté výzkumy ukazují, že extrakty z houby cordyceps zvyšují prozánětlivé cytokiny, čímž pomáhají při posilování imunitního systému.

Cordyceps housenice prášek

Potenciál housenice nejen naznačuje schopnost bojovat s existující chorobou, ale také posílit vrozenou schopnost těla odolávat novým nemocem.

Zajímavost: Protože se většina klinických studií o medicínském přínosu cordycepsu zaměřuje na myši a krysy, zůstává otázkou, zda se (v takové míře) vztahuje i ​​na lidi. Nicméně staletí používání v čínské medicíně se dá brát jako dostatečný důkaz toho, že tyto parazitické houby doopravdy mají velký potenciál.

Nepatrný počet studií na lidech, který již proběhl, dopadl více než slibně.

Ano, jíst houbu, co vyrostla na zombifikovaném tělíčku nevylíhnuté můry zní bizarně, ale požívání houbových (plísňových) extraktů zase tak neobvyklé není.

Koneckonců spoléháme např. na penicilin, který pochází z houbového druhu penicillium.

 

Sumarizace účinků houby cordyceps sinensis – K čemu všemu tedy slouží?

Housenice čínská obsahuje 25 % bílkovin, 29 % sacharidů, 18 % vlákniny, 8 % tuku a 4 % minerálních látek.

Kromě výše zmíněných složek v sobě má mastné kyseliny (ty jsou zastoupeny kyselinou linolenovou a olejovou) a vitaminy (nejdůležitější je vitamin B12).

Z minerálních látek jmenujme železo, vápník, fosfor, hořčík a selen.

Je doslova přeplněná prospěšnými komponenty a pozitivně působí na celou řadu neduhů a zdravotních potíží.

  1. Posiluje imunitu a obranyschopnost,
  2. Ulevuje při nemocích ledvin,
  3. Zabraňuje nočnímu pomočování (zejména u dětí),
  4. Má blahodárný vliv na plíce – poradí si s kašlem i dušností,
  5. Bojuje proti alergiím (zejména těm způsobeným pylovými zrny) a astmatu,
  6. Dá se využít jako přírodní antibiotikům (dobře působí např. na koky),
  7. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi,
  8. Očišťuje játra a částečně zapůsobí dokonce na jaterní cirhózu,
  9. Podává se jako „posilovač“ při hepatitidě typu B,
  10. Zkoumá se její vliv na nádorová onemocnění (samozřejmě je nevyléčí, ale může natolik „povzbudit“ pacienta, že má chuť žít aktivně),
  11. Podporuje libido a plodnost (u mužů i žen),
  12. Zabraňuje rychlému stárnutí a omlazuje organismus,
  13. Působí blahodárně proti stresu, úzkosti a depresím. Některé studie dokonce hovoří o snížení prokrastinace po pravidelném polykání housenice,
  14. Bojuje se srdeční arytmií a vypořádá se i se středně závažnou chudokrevností,
  15. Umírňuje nepříjemné zvonění v uších i motolici (= točení hlavy, tendence k omdlévání),

Zajímavost: První důkazy naznačují, že perorální podávání cordycepsu během nebo po chemoterapii zlepšuje kvalitu života a toleranci k léčbě.

 

Nežádoucí účinky houby cordyceps – Dejte si pozor na kontraindikaci s dalším léčivem!

Cordyceps nemá jen pozitivní účinky. Obsahuje spoustu látek, které se při kontaktu s jinými složkami mohou stát nebezpečnými, na což je potřeba dávat si pozor.

Nežádoucí účinky oscilují od těch minimálně závažných až po doopravdy rizikové.

Na co si dát pozor při konzumaci housenice?

Těhotenství a kojení:

  • Nemáme dostatek spolehlivých informací o bezpečnosti užívání cordycepsu během těhotenství nebo kojení (dokonce ani při pokusech o otěhotnění). Buďte raději v bezpečí a v tomto období se vyhněte užívání doplňků stravy s houbou cordyceps.

Autoimunitní onemocnění (jako je roztroušená skleróza, systémový lupus erythematodes, revmatoidní artritida):

  • Cordyceps výrazně aktivuje a posiluje imunitní systém a jeho odpověď, což by mohlo zhoršit příznaky autoimunitních onemocnění. Pokud některou z těchto chorob trpíte, je nejlepší s užíváním cordycepsu přestat.

Poruchy krvetvorby:

  • Cordyceps může zpomalit srážení krve. Jeho užívání zvyšuje riziko krvácení u lidí s poruchami krvetvorby.

Chirurgické zákroky:

  • Požívání cordycepsu zvyšuje riziko (vy)krvácení během operace. Přestaňte užívat cordyceps nejméně 2 týdny před operací.

 

Dále se nedoporučuje užívat cordyceps:

  1. U mužů s androgen dependentním nádorem prostaty (léčba spočívá v potlačení vlivu androgenů na nádor a cordyceps je obsahuje),
  2. Když máte předepsána imunosupresiva (jsou to látky potlačující funkci imunitního systému, přičemž cordyceps imunitu naopak posiluje),
  3. Užíváte insulin (sám cordyceps „napodobuje“ molekulu inzulinu, pokud si k němu ještě aplikujete pravý inzulin, může dojít k hypoglykemickému šoku),
  4. Léčíte se s vleklým zánětem zažívacího ústrojí, např. žaludku (recenze hovoří o tom, že užívání cordycepsu vede k pálení žáhy a nadbytečné tvorbě kyselých žaludečních šťáv, což by zánět jen prodloužilo).

 

KDE CORDYCEPS KOUPIT?
Posilovač imunity cordyceps ve formě extraktu, pilulek, kapek nebo sušeného  prášku koupíte online v tomto obchodě.

Další druhy medicinálních hub si můžete zakoupit také zde.