Drazí prváci,

začínáte svou vysokoškolskou zkušenost a já se zase připravuji na desátou vysokoškolskou schůzi, a proto jsem si říkal, že bych se s vámi rád podělil o několik věcí, které s odstupem času shledávám jako jedny z nejdůležitějších a nejnápomocnějších v životě na výšce.

 Tady to je:

 1. Vaši přátelé se v průběhu následujících let změní. Umožněte jim to.
 2. Někomu, koho máte rádi, párkrát v týdnu zavolejte, i kdyby to mělo být i jen na pár minut.
 3. V období na vysoké škole se víc než kdy jindy písně vážou na vzpomínky. Každý (nebo každý druhý) měsíc si vytvořte remix na CD nebo mp3 přehrávač nebo na cokoliv, co se vám hodí, ale hlavně se ujistěte, že si je uchováte. Po deseti letech vám poslouží jako jistá forma deníku.
 4. Uprostřed odpoledne si dejte šlofíka v kombinaci s bezstarostným nicneděláním.
 5. Upravte si rozvrh podle toho, jak se líbí vám – kdy se cítíte být nejvíce výkonní a kreativní. Jestliže jste sova, přijměte to a radujte se z toho. Mohla by to být ve vašem životě ta jediná příležitost, kdy něco takového můžete udělat.
 6. Jestliže své nejlepší práce píšete noc před uzávěrkou, nedovolte lidem, aby vám říkali, že byste měli být „více organizovaní“ nebo byste měli „lépe plánovat“. Každý funguje jinak. Já osobně jsem nejlépe pracoval pod tlakem – takže jsem vždy prokrastinoval, ale stejně jsem nakonec zvládl vše výborně (což mé přátele dohánělo k šílenství). Využijte svou nabytou svobodu a vyzkoušejte, co na vás nejvíc platí.
 7. Alespoň párkrát za svou vysokoškolskou dráhu udělejte něco bláznivého a nezodpovědného, i když byste se zrovna měli raději učit. Ve druháku, noc před závěrečnou zkouškou z psychologie, se můj spolubydlící nějakým způsobem dostal k lístkům do první řady na představení Indigo Girls, které se odehrávalo dvě hodiny cesty od místa, kde jsme se nacházeli. Zkoušku jsem nezvládl zas tak dobře, ale ani jednou od roku 93 jsem na to nepomyslel, zatímco na tuhle událost (na níž jsem byl s chlapíkem, který je teď kmotrem mého syna) od té doby vzpomínám alespoň jednou za měsíc.koncert
 8. Spřátelte se se svými nejoblíbenějšími učiteli. Všimněte si, že oni se mohou učit také od vás – vlastně je to jistě jeden z důvodů, proč si tohle povolání vybrali.
 9. Ukořistěte si pro sebe každý den jednu hodinu, abyste mohli být sami. (Spánek se však nepočítá.)
 10. Choďte na rande. Ale nemyslete si, že se každé nutně musí překlenout do vztahu.
 11. Neranděte s nikým, kdo předtím chodil s vaší/m spolubydlící/m.
 12. Když přijedou na návštěvu rodiče vašeho kamaráda, připojte se k nim. Nejenže se tak dostanete k jídlu zdarma, ale pomůžete jim cítit se víc cool. Společnost veselých a rozverných studentů tak na rodiče působí.
 13. První měsíc pošlete ručně psaný dopis tomu, kdo vám pomohl se na školu dostat a popište mu v něm své dosavadní zážitky. Bude to pro něj v tu chvíli hodně znamenat. Pro vás to bude zase hodně znamenat za deset let, až vám dopis ukáže při vzpomínání.
 14. Važte si rozdílů mezi vámi a vašimi spolužáky. Vždycky se sami sebe ptejte: „Co se od této osoby můžu naučit?“ Většina vašeho konečného vzdělání totiž nakonec vyjde spíše z těchto setkání než z jakékoli posluchárny.
 15. Účinek biflování se celou noc před zkouškou je značně přeceňovaný.
 16. Pro ty, kdo přišli na vysokou školu se vztahem na dálku: navzdory tomu, co vám bude mnoho lidí říkat: může to fungovat. Klíčem je nenechat si vztah plést se do zážitků s výškou. Jestliže nechcete chodit s nikým jiným, je to naprosto v pořádku. Ale co naopak v pořádku není, je zmeškání mnoha důležitých událostí jen kvůli tomu, že každý den se svým/svou přítelem/přítelkyní visíte na telefonu tři hodiny.
 17. Řešit nějaké problémy se svými přáteli je lepší z očí do očí, ne přes zprostředkovaný kontakt jako je IM, ICQ, Skype či Facebook. Emoce zračící se ve tváři vám můžou často prozradit víc než jejich slova.
 18. Riskujte.risk
 19. Neobávejte se společných sprch. (Nebo z nich taky nebuďte příliš nadšení.) Vytržení opadne po dvou sekundách.
 20. Středa je polovina týdne – tudíž ve středu večer je týden více než za polovinou. To byste měli příslušným způsobem oslavit. (Kvůli tomu je pak čtvrtek a pátek ještě větší zábava.)
 21. Do svých životů přivítejte i selhání. Je to také způsob, jakým se jako lidské bytosti učíme. Není důležité, že jste pochybili, ale že jste se z toho poučili a vzpamatovali.
 22. Přidejte si i nějaké předměty, které s vaším oborem studia nemají co do činění. Jen tak, pro radost.
 23. Je důležité myslet na budoucnost, ale je mnohem důležitější být přítomen v současném okamžiku. Pokud o výšce budete přemýšlet jen jako o odrazovém můstku, moc z ní mít nebudete.
 24. Když bydlíte na koleji, kde se každou sekundu něco děje, sledování televize je docela ztráta vašeho času a peněz vašich rodičů. Jestli se chcete dívat, dívejte se s přáteli, ať to můžete nazvat „hodnotným společenským zážitkem“.
 25. Nebojte se zamilovat. Když se to stane, neberte to jako samozřejmost. Oslavujte to, ale nenechejte to pohltit celou svou zkušenost s vysokou školou.
 26. Mnoho času, které jste doteď měli na čtení pro zábavu, za chvíli zmizí. Pište si seznam knih, které byste bývali přečetli, kdybyste měli čas, abyste si je konečně mohli přečíst, až odpromujete.
 27. Věci, které se dnes zdají být konec světa, se s trochou času opravdu stanou veselými. Když tohle víte, zapomeňte na rozpaky a raději se soustřeďte na světlou stránku daného problému.
 28. Jednou za čas přijde zvláště silná chvíle, kdy doslova ucítíte, jak vás daná zkušenost změnila. Takových momentů si považujte, i když budou bolestivé.
 29. Bez ohledu na to, jaké jsou vaše náboženské nebo politické názory, mějte otevřenou mysl. Následující léta budete zkoušeni a pokoušeni a to takovými způsoby, jaké si ani nedovedete představit. Tak buďte otevření, jinak se ničemu nepřiučíte.
 30. Jestliže potřebujete práci, najděte si nějakou, která vás bude opravdu bavit. Jen ten fakt, že je něco práce, neznamená, že to pro vás musí být otrava.job
 31. Nemusíte pořád někoho vést. Občas je také dobré následovat.
 32. Hodně fotografujte. Jedna z věcí, kterých v životě velmi lituji je, že jsem na vysoké škole nevyfotil více fotek. Mou omluvou (a výmluvou) byla vysoká cena filmu a následného vyvolávání fotek. Avšak dnešní digitální foťáky jsou laciné a místo na pevném disku je také získatelné úplně snadno – tedy vám výmluva nezbývá žádná.
 33. Vaše zdraví a bezpečí jsou důležitější než všechno ostatní.
 34. Nebojte se požádat o pomoc. Žádejte o ni často.
 35. Polovina z vás bude v nějakém okamžiku tvořit horší část vašeho kurzu. A dříve či později se tam ocitne i mnohem více než jen polovina z vás. Zvykejte si na to.
 36. Za deset let bude jen málo z vás vypadat tak dobře jako teď, tak se z toho, jak krásně vypadáte, potají radujte, než bude příliš pozdě.
 37. Nakonec není ani tak důležité, kam na vysokou školu půjdete, jako to, co uděláte s příležitostmi, které vám dané prostředí poskytne. Že budete mít v životopise vepsanou MIT (Massachusetts Institute of Technology, pozn. překl.), nebude ve skutečnosti nic moc znamenat, jestliže to bude ta jediná věc, kterou tam budete mít napsanou. Jako student získáte přístup k velké škále jedinečných příležitostí, které nebudou poskytnuty nikomu jinému, tak své šance nepromarněte.
 38. Na druhou stranu však nemusíte být zapojení do úplně všeho. Pamatujte, rovnováha = tělesná i duševní pohoda.
 39. Dbejte na perspektivu. Jestliže budete něčemu příliš blízko na to, abyste měli širší náhled, spolehněte se na rady od svých přátel.
 40. Občas jezte nezdravě. Toto období je poslední čas, kdy něco takového můžete udělat, aniž byste se pak museli cítit provinile.
 41. Alespoň jednou ze sebe udělejte úplného blbce. Ale spíše vícekrát. Buduje to charakter.
 42. Povlečení je lepší dát prát víckrát než jednou za rok. V tomhle mi věřte.
 43. Jestliže jste ve vztahu a žádný z vašich přátel s vámi a vaší drahou polovičkou nechce jít ven, mějte oči na stopkách. Přátelé často v takových případech vědí více než vy.
 44. Z podivných kombinací ingrediencí, které si s oblibou navrch pizzy dává váš nový kamarád z druhého konce země, nebuďte znechucení. Některé z těch, které vypadají obzvlášť strašně, ve skutečnosti chutnají opravdu dobře. Rozšiřujte si obzory.
 45. Pořádně prozkoumejte svou školu a kolej. Nenechte se přitom chytit.
 46. Život je příliš krátký na to, abyste museli studovat obor, ze kterého už nejste nadšení. Změňte ho, i když to přinese spoustu komplikací.
 47. Tetování je nastálo. Než si ho necháte udělat, buďte si velmi jistí tím, že ho skutečně chcete.tattly_james_victore_james_web_design_01_grande
 48. Nedělejte si legraci z maturantů přicházejících v den otevřených dveří. Taky jste takoví byli. Asi tak ještě před dvěma hodinami.
 49. Užijte si každou sekundu následujících tří (pěti) let. Je nemožné popsat, jak rychle uplynou.
 50. Tohle je jediné období ve vašem životě, kdy je vaší jedinou skutečnou odpovědností se učit. Snažte si každý den připomínat, jaké štěstí to máte.

Buďte sami sebou. Inspirujte a nechte se inspirovat. Vyrůstejte. Smějte se. Učte se. Milujte. Vítejte do jedněch z nejlepších let vašeho života.

(Napsáno studijním referentem na MIT.)

Z anglického originálu 50 Things přeložila Veronika Portešová. 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

No Responses

 1. Pingback: Nejpopulárnější články Mimo školu
  Posted on 13.7.2016

Vložit komentář