Říkají nám mladí dospělí, mileniálové, ztracená dekáda. Říkají nám, že období po dvacítce je pro nás „rozhodující dekádou“, že 80 % nejdůležitějších událostí se stane do 35. roku života.

Ženy pořád vydělávají jen 0,66 až 0,91 centu na jeden cent vydělaný mužem a na žebříčku Fortune 500 CEO positions zaujímají jen 4,5 %  ředitelských pozic.

Abychom to změnily, měly bychom se do toho pořádně opřít, říct si o zvýšení platu, nebát se začít od píky. A když už jsme u toho, možná bychom si měly vybrat manžela, dokud jsme ještě na vysoké.

Mladé ženy dostávají hodně smíšených rad o tom, jak dosáhnout svých cílů v profesním i v osobním životě. Jedna věc je jistá: hledáme odpovědi.

Před pár lety jsem se odstěhovala do New Yorku, abych si splnila svůj sen, ale dopadla jsem tak, že jsem až trapně dlouho přežívala na polévkách ze sáčku a fazolích z konzervy.

Pracovala jsem z domova, což bylo nakonec spíše jako domácí vězení, protože kdo má mít pořád peníze na koktejl za 14 dolarů v nedalekém baru? Ze všech stran jsem cítila, že mě lidé soudí. Po ukončení vysoké školy mi posílali přáníčka „Věříme v tebe“. Taková zkušenost není vůbec neobvyklá.  

Diane von Furstenberg říká: „Nevěděla jsem, co chci dělat, ale vždy jsem věděla, jakou ženou chci být“.

Podívala jsem se proto na podobné příběhy úspěšných žen a odhalila jejich tajemství k profesnímu a osobnímu úspěchu.

Pokud máte obavy jestli balancujete na pokraji další velké události a úspěchu, nebo na jste na hraně vrácení se k rodičům, přečtěte si následujících 10 způsobů, jak vytěžit co nejvíce z vašich dvacátých roků života… od žen profesionálek, které mění svět a které se mnou sdílely svá tajemství.

 

  1.      Mějte vizi

Lidé, kteří nevědí, kam směřují, se nikam nedostanou. Dovolte si snít a představte si život, jaký byste rády vedly a potom si to sepište. Budete tím lépe připraveny na přijímání výzev a příležitostí.

Ředitelka a spisovatelka Cherylyn Harley LeBon má skvělou radu:

Rozdělte si svůj život na dekády a přemýšlejte, čeho byste rády dosáhly ve svých dvaceti, třiceti, čtyřiceti a podle toho plánujte. Tohle platí jak pro profesní, tak pro osobní život. Pokud chcete být například do třicítky vdané a mít děti, starejte se dobře o svůj milostný život, své zdraví a hledejte odpovědného životního partnera. Pokud si myslíte, že byste jednou chtěly mít svůj vlastní byznys, měly byste si budovat všeobecné podnikatelské dovednosti a budovat síť kontaktů. Vizualizujte si svou budoucnost a váš život po dvacítce bude mnohem produktivnější a zábavnější.“

 

  1.      Začněte, i když nejste připravené

Jako žena po dvacítce pracující v konkurenčním prostředí vím, že je v práci velký tlak na to být nejlepší. Tento perfekcionismus však ženy ochromuje a brání jim v cestě za jejich cíli.

Vidí tu velkou propast mezi tím, kde chtějí být, a kde opravdu jsou. Místo snahy být perfektní buďte kreativní, zvídavá a chaotická.

Pohrávejte si a zkoušejte, jaké profese a dovednosti vás opravdu baví a jdou vám nebo takové, které byste se chtěly naučit. Vytvořte si seznam takových věcí a postupně je rozvíjejte.

Riskujte, abyste se dostaly k těmto profesím, ať už přijetím nabídky práce, která je mimo vaši komfortní zónu, nebo požadováním větší zodpovědnosti. Začněte, i když nejste připravené.

 

  1.      Přemýšlejte nad tím, co děláte

Čas je na naší straně, ale musíme ho využívat rozumně.

Gabrielle Jackson, prezidentka v The Millennial Solution říká: „Myslíme si, že se věci prostě stanou. Ať už jde o povýšení v práci, uspokojení ve vztazích, nebo o tu hromadu oblečení, jehož vyprání odkládáme.

Nemůžete prokrastinovat při svém vlastním životě. Dvacáté roky jsou ten pravý čas k riskování, zakládání vlastního podnikání, učení se nového jazyka, zkoušení různých kariér a budování života, který chcete.

Pracujte na vlastním úspěchu. Až vám bude třicet, nebudete si říkat, co jste vlastně za těch posledních deset let udělaly, ale budete se těšit na to, co přijde v těch následujících deseti letech.“

Ačkoliv se může čas zdát jako dostupná komodita, ve dvacátých letech života uteče jako voda a budete vděčné za to, že jste si udělaly čas a promyslely svá rozhodnutí.

 

  1.      Vyberte si vzor

Ačkoliv ještě jsou určité rezervy, ženy dnes mají více možností než kdy předtím, a chtějí je všechny.

I když je báječné a povolené mít vícero vášní, je dobré činit konkrétní rozhodnutí, která vás dovedou tam, kam chcete.

Kariérní koučka a autorka knihy The Brazen Careerist Penelope Trunk mi řekla: „Abyste si byly jisté, že máte dosažitelné cíle, najděte ženu starší 35 let, kterou byste chtěly být. Je dobré vědět něco i o jejím osobním životě.

Poté se podívejte na oběti, které musela podstoupit, aby byla tam, kde je. Zamyslete se nad tím, jestli jste tyto oběti také ochotné podstoupit. Pokud ne, vyberte si jiný vzor.

Nedopusťte abyste svými dvacátými roky jen tak propluly, aniž byste věděly, kde a jak chcete skončit.

 

  1.      Definujte svůj hodnotový systém

Jako ženy denně slýcháme z reklam, médií, a dokonce i od kamarádů, jaké bychom měly být, jak bychom měly vypadat a co bychom měly dělat.

Dvacáté roky jsou tím pravým momentem, kdy bychom se měly samy sebe ptát „Čemu věřím a čeho si cením?“, „Jak chci, aby si mě lidé pamatovali?“, „Jaký bude můj odkaz?“.

Claudia Chan, ředitelka a zakladatelka SHE Global Media a SHE Summit radí: „Začněte si budovat a definovat hodnoty, na kterých chcete zakládat svůj život. Můžou se týkat vztahů, které chcete mít, důležitých profesních rozhodnutí nebo vlastností, které chcete posílit.“

woman-1030920_1280

 

  1.      Naučte se hospodařit s penězi a šetřit

Potom, co vyjdete ze školy a máte své první nebo druhé zaměstnání, je super pocit dostávat skutečný plat a snít o tom, že zajdete do toho nového baru, restaurace, nebo že si pořídíte nové oblečení.

Sestavování rozpočtu je opravdová dovednost a na svém účtu chcete mít nuly za jinými čísly, ne pouze nuly.

Šetření peněz vám dává finanční svobodu, díky které můžete opustit práci, pokud to bude potřeba, začít dělat něco bokem, odjet na vysněnou dovolenou (můžete!) nebo plánovat důchod (vážně!).

Rebecca Jackson, výkonná ředitelka GoGirl Finance říká: „Šetření se může zdát jako momentální omezování, ale odkládání peněz do fondů či jiných investic je vlastně takový dárek pro budoucí já a jeho sny, které jsou zatím neznámé. A vaše úspory mohou být klíčem k jejich naplnění.“

 

  1.      Své přátele si vybírejte moudře

Jsme takoví, jací jsou lidé kolem nás. Je proto důležité obklopovat se lidmi, kteří nám pomůžou růst a stát se lepšími verzemi nás samotných.

Amy Palmer, televizní moderátorka několikanásobně nominovaná na cenu Emmy, zakladatelka a ředitelka PowerwomenTV, říká: „Největší lekce, kterou jsem se ve svých dvaceti naučila, bylo dávat si pozor na lidi, se kterými trávím čas.

Využívají svůj čas a talent moudře? Už se rozhodli, čím a kým chtějí ve svých životech být? Váš okruh vlivu definuje, kdo jste.

Mnoho vztahů z našich dvacátých let se s námi potáhne celým životem a budou nás nadále formovat. Takže musíme vybírat dobře.

 

  1.      Vybudujte si strategickou digitální pozici

Všichni jsou online. Naučte se ovládat dostupné digitální nástroje, jako například LinkedIn, k propojení a spolupráci s potenciálními zaměstnavateli, mentory a klienty.

Požádejte o doporučení, vypilujte jazyk ve shrnutí, investujte do profesionálních profilových fotek.

Pozornost věnovaná detailům se vyplatí. Expertka na mileniály a moderátorka televizní a rádiové talkshow Chelsea Krost ví o digitálním prostředí své.

Říká: „Dvacáté roky jsou čas, kdy budujete svou osobní značku a networkujete, networkujete a networkujete. Mileniálům, lidem, kteří jsou zrovna ve svých dvacátých letech, nejsou digitální věci cizí.

Právě díky technologiím mají na dosah nekonečné množství možností. Právě teď je čas budovat svou online pozici a vytvořit profil na LinkedIn.

Využijte své dvacáté roky a tvořte, inovujte a spolupracujte. Nikdy nevíte, jaká spolupráce může vést k něčemu většímu a lepšímu! Žiju podle motta ‚Je to vždy ano, dokud to není ne.‘“

 

  1.      Uvědomte si, že jste víc než jen vaše práce

Ve velkých městech je často první otázkou na schůzkách „Co děláš?“. Naše práce definuje náš úspěch a hodnotu podle pracovní pozice nebo výše platu.

V realitě však máme smysl a hodnoty jako lidé samotní, a ty nesouvisejí s našimi životopisy a tituly.

Amanda Slavin, ředitelka a zakladatelka Catalys Creative říká: „Je jednoduché životem proběhnout a dostat co nejvíc a co nejrychleji. Rádi pokoušíme naše limity a zahráváme si s ohněm a myslíme si, že se nikdy nespálíme. Ale spálíme.

Zkuste se místo toho zamyslet nad tím, že jsme mnohem víc než jen naše práce. Máme více tváří. Zpomalte, nadechněte se a popřemýšlejte o tom, že jste tvůrci vlastního štěstí, které se netýká pouze práce.“

 

  1.   Nepospíchejte

Když vidíte své přátele chvástající se sty odpracovanými hodinami týdně následovanými čtením Mobyho Dicka po nocích jako by to byla známka cti, nenapodobujte je.

Jasně, je určitě super se snažit, ale měli byste se více soustředit na svůj vnitřní kompas a své limity než na vnější očekávání.

Alicia Quarles, newyorkská zpravodajka pro E! podobné situace zná a říká: „Mnoho lidí ve svých dvaceti strašně spěchá, aby se dostali tam, kde chtějí být: vystudovaní, zajištění, povýšení, zamilovaní.

Dvacáté roky jsou časem, kdy je v pořádku dělat chyby, pokud se z nich poučíte. Nespěchejte abyste se stali tím, kým chcete být. Užívejte si to, kým jste.”

Anglický originál 10 Ways To Make The Most od Your 20s Professionally napsala Ashley Crouch, přeložila Johana Kapošváryová.
English original 10 Ways To Make The Most od Your 20s Professionally written by Ashley Crouch, translated by Johana Kapošváryová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář