Léčivé rostliny: Podívejte se na 6 nejvíce léčivých rostlin, které najdete třeba na louce a zjistěte, jak vám pomohou a čím jsou výjimečné.

Příroda nabízí obrovskou rozmanitost a pestrost léčivých bylin.

Jejich potenciál ve smyslu prevence i léčby nemocí je obrovský, obsahují velké množství účinných látek včetně polyfenolů, silných antioxidantů, které chrání organismus před nádorovým bujením.

Pojďme se podívat na ty nejdůležitější.

 

6 nejprospěšnějších léčivých rostlin

 

1) Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica)

Kopřiva dvoudomá patří odedávna mezi nejcennější léčivé rostliny.

Spektrum léčivých účinků kopřivy je obrovské, díky vysokému obsahu antioxidantů zvaných polyfenoly a dalších látek, které spolu pracují synergicky, vykazuje velké spektrum léčivých účinků.

Má silné detoxikační účinky, čistí krev a podporuje krvetvorbu, stimuluje činnost žlučníku a slinivky, léčí močové a dýchací orgány, snižuje krevní tlak, má pozitivní účinek při léčbě alergie, posiluje imunitu, pomáhá při únavě a stresu, potlačuje viry, ženy ocení její léčebné účinky při  problémech s vaječníky a muži zvýšení plodnosti prostřednictvím této úžasné rostliny.

Léčivá rostlina kopřiva dvoudommá

Kopřiva dvoudomá je užívána ve formě čaje, tinktury, nálevu, v kuchyni výborně poslouží k přípravě zdravých a chutných jídel jako je polévka, špenát nebo nákyp.

V neposlední řadě se využívá ve vlasové kosmetice, neboť díky svému složení dodává vlasům hebkost a lesk.

Kopřivu sbíráme do poloviny května, pak je už díky vysokému obsahu dusičnanů nepoživatelná.

 

2) Smetánka lékařská (Taraxacum officinallis)

Další neocenitelnou rostlinou ze zelené lékárny je smetánka lékařská (Taraxacum officinalis). Je léčivá od kořene až po květ.

Listy, stvoly i květy můžeme na jaře přímo konzumovat, z oddenku se vaří čaj.

Smetánka lékařská stimuluje činnost žlučníku a jater a pomáhá léčit choroby těchto orgánů, čistí žaludek, léčí nechutenství, při jarní únavě povzbuzuje organismus díky vysokému množství chlorofylu obsaženém v listech a stoncích který významně energizuje každou buňku.

Léčivá rostlina smetánka lékařská

Další její léčebný potenciál zahrnuje detoxikaci organismu a jeho ochranu před rakovinných bujením v ústech nebo v plicích díky obsahu flavonoidů, zeaxantinu a kryptoxantinu.

Pomáhá při cukrovce a poruchách metabolismu, detoxikuje organismus.

Na jaře sbíráme z této byliny listy, stvoly a květy, na jaře a na podzim oddenek.

Nádherné žluté květy můžeme využít k výrobě výborného pampeliškového medu, jenž je pro tělo pravým elixírem.

 

3) Řebříček lékařský (Achillea millefonium)

Příjemně překvapí i další léčivá bylina pod názvem řebříček lékařský (Achillea millefonium).

Je velmi uznáván jako ženská bylina, působí dobře na dělohu, pravidelným pitím řebříčkového čaje lze předcházet myomům nebo zánětu vaječníků.

Léčivá bylina řebříček

Ani jeho další účinky nejsou zanedbatelné, díky vlivu na uvolnění hladkého svalstva příznivě ovlivňuje trávení, působí proti krvácení žaludku, pálení žáhy, léčí se ním průjmy, nadýmání.

Ženy navíc ocení jeho pozitivní účinky na pleť, nálev z řebříčku lékařského pleť hydratuje a příjemně tonizuje. Je léčivou rostlinou první volby při všech zažívacích problémech.

 

4) Popenec břečťanolistý (Glechoma hederacea)

Hustým kobercem z fialových kvítků potěší na jaře bylinka pod názvem popenec břečťanolistý  (Glechoma hederacea).

I když je vlastně plevelem, přivítejme ho důstojně, je pohledný, jedlý, aromatický, nenáročný a bohatým květem potěší včelky i čmeláky, což taky není k zahození.

čaj z popence má léčivé účinky

Hlavní léčivé účinky popence spočívají v léčbě kašle, zahlenění, zánětu průdušek, nemocí močového ústrojí, nedostatku žaludečních kyselin, zánětů v ústech a hltanu, chudokrevnosti a žlučových kamenů.

Sbírají se se plazivé oddenky s květy, využití má ve formě čaje i výborného sirupu.

 

5) Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata)

Ovšem králem při léčbě chorob plic a průdušek je jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata).

Čistí plíce a průdušky, je nanejvýš vhodný při zápalu plic, zánětu průdušek, chřipkách, angínách. Také čistí krev jako i celé vylučovací ústrojí včetně ledvin.

Jitrocel léčí

Sbíráme listy, nejlépe před tím, než rostlina vykvete.

Jitrocelový čaj je velmi lahodný stejně jako sirup.

 

Mohlo by vás zajímat: CO JSOU SUPERGREENS

 

6) Měsíček lékařský (Calendula officinalis)

Jeho účinky na lidský organismus jsou přímo zázračné, pravidelným pitím čaje je výrazně posilována imunita, tlumí účinky enzymu zvaného cyklooxygenáza 2, který přispívá k rozvoji nádorového bujení.

Tato léčivá rostlina harmonizuje krevní tlak a tím je dobrou prevencí kardiovaskulárních onemocnění, zlepšuje ostrost vidění, příznivě působí na játra, podporuje regeneraci tohoto orgánu, čistí krev, zbavuje tělo volných radikálů a toxinů a tím chrání buňky před poškozením.

Mezi léčivé rostliny patří měsíček lékařský

Čaj z měsíčku také léčí záněty a vředy žaludku a dvanácterníku, léčí i průjmy a parazity, celkově trávení harmonizuje. Patří také mezi tzv. ženské byliny, pomáhá tlumit bolesti při silné menstruaci.

Při prevenci pijeme čaj 2 x denně, při léčbě 4 x denně.

Má také výrazné hojivé účinky, proto se mast z měsíčku používá při všech poraněních pokožky jako jsou řezné rány, omrzliny a popáleniny a také při ekzémech a akné.

 

Léčba chorob bylinkami a prevence různých onemocnění představuje dobrou volbu řešení zdravotního stavu, nezanechávají žádné vedlejší účinky jako léky syntetické a jsou navíc velmi chutné.

Léčebná kůra vždy trvá 21 dní a pak se udělá 1 týden pauza.

 

KDE KOUPIT BYLINKY A LÉČIVÉ ČAJE?
Bylinky a léčivé čaje, které vám zlepší zdraví a imunitu, zakoupíte online v Benu lékárně.
Štítky