Naučte se jednoduché triky, jak si pomocí psychologie osvojit zdravé stravovací návyky a zhubnout!

Patříte k lidem, kteří přibývají na váze téměř bez toho, aby si to uvědomovali?

Genetika a metabolismus každého člověka úzce souvisí s větší či menší náchylností k přibírání na váze.

Realita (trochu nepříjemná) je, že ve vašem těle existují zákonitosti, které se obtížně mění, a právě proto mnoho lidí neúspěšně bojuje s kily navíc.

Na váze přibíráme z různých důvodů – kvůli „špatné genetice“, přemíry jídla a nedostatku pohybu. Na vině je i psychika.

Existují však důvody (vědecky dokázané), které vybízejí k optimismu všechny ty, kteří chtějí zhubnout.

Podívejte se na tyto psychologické triky, které vám pomohou zhubnout.

 

Psychologie se podílí na způsobu, jakým jíme

Psychologie a výživa jsou studijní obory, které spolu velmi úzce souvisejí. Existuje několik psychologických triků, které jsou při hubnutí více než užitečné.

Nejnovějším trendem vědců, kteří studují procesy přeměny těla (přibývání na váze a hubnutí), je hodnocení dopadu psychiky na naši siluetu.

Kromě psychiky vědci zdůrazňují význam rodinného a sociálního prostředí pro rozvoj nadváhy a obezity.

 

Kultura a návyky přispívají k obezitě

Mnoho lidí sní mnohem více, než bývá obecně doporučováno. A nejí tolik proto, že mají nadměrnou chuť k jídlu, ale proto, že je k tomu vybízí jejich nejbližší prostředí (rodina, přátelé).

Kromě toho existuje celý XXL potravinářský marketing, který je odpovědný za prezentaci potravin nevhodným způsobem: balení, velikost porcí, názvy, barvy, etikety, tvary, vůně, přísady…

Neuvědomujeme si líbivou marketingovou strategii potravinářského průmyslu, protože jsme vždy žili v kultuře, která tímto způsobem jídlo pojímá a prezentuje.

 

10 psychologických triků, jak zhubnout

Rady psychologů pracujících s obézními pacienty odhalují zásadní stravovací návyky i obecná pravidla zdravého přístupu k jídlu.

Jejich dodržováním je možné vytvořit správné psychologické, sociální, kulturní a nutriční zázemí pro hubnutí a udržení dobrého zdraví.

 

1) Odstraňte z dohledu potraviny, které nechcete jíst

Pokud máte před očima jídla, která jsou pro vás neodolatelným pokušením (obvykle jsou to potraviny bohaté na tuky nebo bílý cukr), jen obtížně jim odoláte.

Stimulujte váš mozek zdravými potravinami: vystavujte čerstvé ovoce a nutričně bohatá jídla a skryjte slazené nápoje, nezdravé jídlo a sladkosti.

 

2) Jak zhubnout? Začněte kousek po kousku přidávat pohyb

Jídlo je důležité, ale kalorie, které denně přijmete, musíte také spálit, jinak se vám zhubnout nepodaří. Je zřejmé, že fyzická aktivita vám ve snaze zhubnout pomůže.

Kromě toho byste měli mít na paměti, že sport vám přináší více výhod i na mentální úrovni, jako je dobrá nálada, radost z pohybu, lepší pocit z vlastního těla.

Navíc si díky sportu najdete jiné záliby než jídlo.

 

3) Zbavte se úzkosti

Existuje mnoho špatných stravovacích návyků, které jsou podněcovány společným faktorem: úzkost. Úzkost může vést ke konzumaci mezi jídly nebo k přejídání během hlavních jídel.

Pokud se vám podaří ovládnout vaši úzkost, zbavíte se i potřeby zahánět nepříjemné emoce jídlem.

 

4) Nechoďte do supermarketu hladoví

Je dokázáno, že nakupování s prázdným žaludkem vede ke koupi potravin s vysokým obsahem cukru. Ten je totiž přesně to, co vám v krvi chybí, když máte hlad.

Mimochodem, nechoďte nakupovat, ani pokud jste naštvaní, neboť i tehdy budete mít tendenci koupit více nezdravých potravin.

 

5) Volte menší talíř

Stejně jako se nevyplatí chodit hladoví do supermarketu, tak i při servírování jídla často děláme špatná rozhodnutí.

těstoviny

Pociťujeme-li velký hlad, máme tendenci nandat si na talíř příliš mnoho. Použijte menší talíř, na který se vejde o poznání méně jídla!

Pravděpodobně sníte dost, ale ne příliš natolik, abyste se cítili přejedení.

 

6) Jezte pomalu a bez spěchu

Když jíme, signál, který žaludek vysílá do mozku, aby mu řekl, že se cítí plný, dorazí za 20 minut.

Jak zhubnout? Pokud budete jíst pomalu a bez spěchu, budete se cítit nasyceni a nesníte více jídla, než vaše tělo požaduje. Budete-li jíst ve spěchu, zákonitě sníte více kalorií.

Dejte vašemu tělu čas a ono vám samo řekne, kdy má dost.

 

7) Nedávejte příliš mnoho ingrediencí na stejný talíř

Pravidlo: do stejné misky vždy vložte pouze dvě až tři ingredience najednou (samozřejmě bez zohlednění oleje, soli, koření apod.).

dieta

Pokud si naservírujete příliš ingrediencí, budete mít tendenci vnímat jídlo jako potěšení a hůře rozpoznáte, že jste plní.

 

8) Hubněte pozvolna

Je běžné, že někteří lidé, kteří dodržují speciální hubnoucí dietu, skončí frustrovaní, protože nedosáhli požadovaných výsledků během předem stanovené (a často šibeniční) doby.

Klasickým příkladem je hubnutí do plavek.

jak zhubnout rychle

Dieta musí být udržitelná a hubnoucí cíle realistické, jen tak budou změny trvalé.

 

9) Nezapomínejte na vaši psychiku

I když jim někteří lidé nepřikládají důležitost, takové aspekty jako je meditace nebo dobrý pocit ze sebe sama jsou rozhodujícími faktory při hubnutí.

Jak zhubnout? Vyzkoušejte jógu, která má skvělé účinky na vaše tělo i duši. Nejenže zeštíhlíte postavu, ale budete mít možnost plně vnímat vaše tělo a vyčistit si mysl.

 

TIP: SUPERGREENS: ZELENÝ ZÁZRAK PRO IMUNITU I DETOX?

 

10) Buďte si vědomi toho, co jíte

Znalost složení jídla je klíčová, a to z jednoho prostého důvodu: v informacích je síla.

Nemáme-li tyto informace, je pravděpodobné, že jíme špatně a plníme se nasycenými tuky a cukrem.

Pokud si vaříte vlastní jídlo a dáváte pozor na výživový přínos každé potraviny, postupně si uvědomíte, co vašemu tělu dělá dobře.

A pytlík brambůrek k večeři to nebude!

 

TIP NA ZDRAVOU STRAVU
Nakupujte jen to dobré, zdravé a přírodní.

Objevte místo pro nákupy poctivých potravin od prověřených dodavatelů. Také pro vegetariány, vegany, bezlepkáře i vyznavače raw food. 
(VÍCE INFORMACÍ ZDE
)

Štítky