Kde a jak koupit akcie? 

Zdá se vám investování na akciovém trhu složité?

Nemusí tomu tak být! Dnešní akciový trh je otevřený všem.

Přečtěte si, kde a jak koupit akcie, jaký je nákladově nejefektivnější způsob následného držení akcií a jak akcie naopak prodat.

Investování na akciových trzích se na první pohled může zdát obtížné.

Někteří potenciální investoři se často nechají odradit, neboť nevědí, jak akcie koupit, nebo se domnívají, že je nákup akcií příliš komplikovaný a časově náročný.

Nákup akcií však může být velmi rychlý a snadný.

Třebaže je k investování na akciovém trhu zapotřebí učinit počáteční průzkum a mít určité znalosti trhu, už dávno neplatí, že by byl akciový trh vyhrazen jen profesionálním nebo institucionálním investorům.

Naopak akciový trh je více než kdy předtím dostupný každému.

V následujícím článku se zaměříme to, jak koupit akcie (včetně toho, přes koho koupit akcie a na jaké akcie se zaměřit).

Rovněž se podíváme na nákladově nejefektivnější způsob nákupu a držení akcií a vysvětlíme si, jak akcie v případě potřeby naopak prodat.

 

Co jsou to akcie?

V zásadě se jedná o „podíl“ (z anglického share), který představuje malou část vlastnictví společnosti.

Za předpokladu, že vlastníte 1 akcii ve společnosti a pro tuto společnost je k dispozici celkem 100 akcií, pak vlastníte 1 % společnosti.

Jako akcionář máte nárok na určité výhody, mezi které patří:

  • vyplácení dividendy: pokud společnost dosáhne zisku, vyplatí část tohoto zisku svým akcionářům. Tyto výplaty se nazývají dividendy. Akcie společností, kterým se daří a dividendy vyplácejí, jsou proto pro investory obvykle atraktivní možností, jak investovat peníze.
  • právo hlasovat o určitých záležitostech společnosti: jako spoluvlastník společnosti budete moci hlasovat o určitých záležitostech, které ovlivňují chod společnosti.
  • vypořádání v případě bankrotu: pokud společnost zkrachuje, budete mít nárok na podíl ze všeho, co zbude po zaplacení dluhů. Klíčovým bodem je, že vy jako akcionář nemusíte tyto dluhy za společnost platit. Jako akcionář společnosti máte „omezené ručení“, což znamená, že můžete ztratit pouze to, co jste do společnosti vložili.

Shrneme-li to, pak se nákupem akcií stáváte spoluvlastníkem společnosti, což vás opravňuje k některým výhodám, když se společnosti daří.

V tomto smyslu se často mluví o „získání expozice“ vůči společnosti, což znamená, že nakupujete a prodáváte akcie, abyste těžili z výkonnosti konkrétních společností.

 

Přes koho koupit akcie?

Na otázku, jak a kde koupit akcie v současné době existuje velmi jednoduchá odpověď, dnešní obchodování s akciemi ve velké míře probíhá online.

Dříve jste museli zavolat zprostředkovateli známému jako burzovní makléř, který zadal objednávku k nákupu akcií pod vaším jménem. Tento proces byl složitý – a hlavně drahý.

Nicméně odvětví investování do akcií se od té doby značně vyvinulo – nyní většina investorů nakupuje a prodává akcie prostřednictvím online brokerů.

A konkurence v oboru nikdy nebyla vyšší.

Vzhledem k tomu, že mnoho z nich nabízí nástroje pro obchodování a výzkum s nulovou provizí, které byly kdysi dostupné pouze profesionálům, existuje tak pro investory několik vynikajících možností.

 

Brokeři

Velké společnosti, jako je například Amazon či Microsoft, jsou tzv. „veřejně kotované“.

To znamená, že jejich akcie se obchodují každý den (lépe řečeno každou sekundu) na akciových trzích po celém světě.

Pokud tedy chcete koupit podíl v těchto nebo jiných společnostech, musíte k tomu využít služby zprostředkovatele – makléře (občas označovaného jako broker).

jak koupit akcie rychle

Makléři neboli brokeři jsou společnosti, které se specializují na to, aby spojily investory, kteří chtějí nakoupit akcie, se společnostmi, které chtějí prodat akcie.

Internet zcela změnil makléřské společnosti a doslova nikdy dřív nebylo jednodušší nakupovat nebo prodávat finanční aktiva, jako jsou právě akcie.

Naprostá většina obchodů s akciemi dnes probíhá prostřednictvím online makléřů. Díky tomu je obchodování s akciemi levnějšírychlejší a snazší než kdykoli předtím.

Mezi online brokery na akcie patří například eToro, Freedom24 či Degiro.

 

eToro

Broker založený již v roce 2007 je platforma pro investování do mnoha aktiv – včetně akcií.

eToro logo

Investovat nebo obchodovat můžete s více než 2000 aktivy, jako jsou akcie, měny, ETF, komodity a kryptoměny.

Uživatelé eToro se mohou spojit s ostatními uživateli, učit se od nich a kopírovat jejich obchodní účet, nebo se naopak nechat kopírovat.

Tento typ obchodování se označuje jako „sociální obchodování“.

68 % retail CFD účtů přichází o peníze

 

Freedom24

Internetová platforma je projektem Freedom Finance Europe Ltd, evropské dceřiné společnosti veřejného holdingu Freedom Holding Corp, který je kótovaný na americké burze Nasdaq (NASDAQ:FRHC).

Holding je regulován Americkou komisí pro cenné papíry a burzu a společnost Freedom Finance Europe Ltd. je regulována kyperskou komisí pro cenné papíry a burzu (CySEC).

Investovat můžete do akcií, ETF a dluhopisů. Využít můžete také investic do IPO projektů nebo výhody spořicího D-účtu.

 

Degiro

Evropská brokerská společnost se sídlem v Amsterdamu byla založena v roce 2008 a poskytovala zprostředkovatelské služby na profesionálním trhu.

Degiro logo

V roce 2013 začala nabízet služby obchodování s cennými papíry drobným investorům a poskytovala jim online přístup k obchodování na burzách po celém světě.

S Degiro mohou investoři nakupovat a prodávat cenné papíry, jako jsou běžné a prioritní akcie, dluhopisy, opce, podílové fondy, opční listy a ETF – a to prostřednictvím elektronické obchodní platformy.

 

Další možností, kde koupit akcie, je neobanka Revolut, která poskytuje rozhraní pro obchodování s akciemi.

Revolut

Rychle rostoucí fintech startup založený v roce 2015 a známý především svými bankovními a platebními službami.

Revolut logo

 

V roce 2019 společnost také zahájila obchodování s akciemi bez provize, které zajišťuje společnost Revolut Trading Ltd.

 

Rozdíl mezi nákupní cenou a prodejní cenou akcie

Klíčovým technickým pojmem, se kterým se musíte seznámit, než začnete investovat na akciovém trhu, je koncept rozdílu mezi nákupní cenou a prodejní cenou.

Mezi těmito dvěma cenami je rozdíl (z anglického spread), protože lidé, kteří zajišťují existenci trhu pro akcie (známí jako tvůrci trhu), na cenovém rozdílu vydělávají peníze.

Prodejní cena bude vždy o něco vyšší než nákupní a tento rozdíl umožňuje tvůrcům trhu dosáhnout zisku.

Tvůrci trhu jsou firmy, které prodají, když chcete koupit, nebo koupí, když chcete prodat za uvedené ceny.

Brokeři jsou prostředníci mezi vámi a tvůrci trhu, chcete-li obchodovat.

Rozdíl mezi nákupní cenou a prodejní cenou se společnost od společnosti liší, nicméně obecně je mnohem větší u menších společností.

Je to jednoduše proto, že akcie jsou méně „likvidní“, což znamená, že mění majitele méně často.

 

Jaký je nákladově nejefektivnější způsob nákupu a držení akcií?

V dnešní době máte obrovský výběr online brokerů a díky této konkurenci je trh velmi efektivní.

Většina brokerů si nyní účtuje relativně nízké poplatky ve srovnání s dobou před několika lety.

Poplatky se však broker od brokera poněkud liší, takže je důležité zkontrolovat specifika toho, za co platíte.

Vaše potřeby a přání vás určují, jaký typ brokera je pro vás tou správnou volbou. Někteří brokeři účtují poplatek za obchod, jiní si účtují fixní měsíční poplatek.

Pokud tedy plánujete hodně obchodovat, možná je pro vás nejlepší účet s pevným měsíčním poplatkem.

Někteří brokeři se budou specializovat například na akcie z konkrétních zemí, jako jsou Spojené státy nebo Čína. To znamená, že mohou přidat další poplatky za nákup akcií z jiných trhů.

Někteří makléři navíc nabídnou spoustu opravdu užitečných doplňkových služeb zdarma, zatímco jiní vás nechají platit za to, co používáte.

jak koupit akcie snadno

Mezi typické další služby patří analýzy, finanční komentářetechnické modelyobchodní tutoriály atd.

Stručně řečeno, pokud znáte své potřeby a víte, co děláte a nechcete za to platit, pak by pro vás měl být výběr toho správného brokera snazší.

Každý z nich má určité silné i slabé stránky a jde o to najít kompromis a kombinaci toho, co vám jako obchodníkovi či investorovi vyhovuje.

 

Jak koupit akcie?

Jakmile si vyberete svého brokera a otevřete si účet, jste připraveni začít nakupovat akcie a budovat své portfolio!

Stačí se přihlásit ke svému obchodnímu účtu a vyhledat akcií, kterou chcete koupit.

Můžete použít skutečné jméno společnosti nebo její kód akcie (například akcie společnosti Apple se obchodují pod symbolem (tzv. ticker) AAPL).

Pokud se jedná o velkou globální společnost, pak může být kotována (tedy na prodej) na více než jedné burze cenných papírů.

Největší světové burzy se sice nachází v LondýněNew YorkuTokiu, nicméně po celém světě existují stovky dalších burz.

V kteroukoli denní nebo noční dobu někdo někde něco kupuje nebo prodává!

Nyní se musíte rozhodnout, kolik chcete koupit – a to buď počtem požadovaných akcií, nebo množstvím peněz, které do investice chcete vložit.

Dále si musíte vybrat, jaký typ příkazu zadat – budete mít na výběr buď tržní, nebo limitní příkaz.

  • Tržní příkaz: V ideálním případě váš makléř kontaktuje různé tvůrce trhu a přinese vám nejlepší cenu, kterou v danou chvíli na trhu najde.
  • Limitní příkaz: Jedná se o druhou alternativu, která je o trochu složitější. Zde můžete říci cenu, za kterou chcete danou akcii koupit a je na vašem brokerovi, aby zjistil, zda je na trhu někdo, kdo je za tuto cenu ochoten prodat. To bude trvat déle a může za to být účtován malý příplatek.

 

Jaké akcie vybrat?

Před nákupem byste si měli jasně stanovit vaše finanční cíle a provést detailní průzkum odvětví a konkrétních společností.

Nevíte-li si rady, jaké akcie vybrat, postupujte podle následujících jednoduchých kroků:

  • Rozhodněte se, jakým směrem by se mělo ubírat vaše investiční portfolio, nastavte si finanční cíle a vašeho obchodního plánu se držte.
  • Vyberte si odvětví, která vás zajímá, a prozkoumejte novinky a trendy, které daná odvětví den za dnem řídí.
  • Identifikujte společnost nebo společnosti, které dominují daným odvětvím, a proveďte jejich náležitý průzkum.

Tip: Jedním z nejlepších způsobů, jak chránit své portfolio, je diverzifikace.

To znamená, že rozložíte své investice mezi různá průmyslová odvětví. Díky diverzifikaci využijete předností každé společnosti.

A jste lépe chráněni, pokud se jednomu odvětví nedaří. Pokud daná společnost neuspěje, ztratíte pouze část své investice, nikoli celé portfolio.

 

Jak držet koupené akcie?

S prvním nákupem akcií jste vstoupili na burzu!

Koupené akcie můžete držet na svém osobním účtu u zvoleného brokera.

Broker vás bude informovat o výplatách dividend z vašich akcií, stejně jako o všech dalších důležitých informacích.

Nyní, když jste nakoupili, můžete se usadit a odpočívat – pokud jste si vybrali dobré společnosti, jejich hodnota časem poroste a mezitím by vám měly zajistit stálý přísun dividend.

Pokud však máte pocit, že jste udělali chybu, nebo že jednoduše dáváte přednost jiným akciím, možná budete uvažovat o prodeji části nebo všech svých akcií.

Množství akcií, které držíte, se nazývá „pozice“ a velká část úspěšného investora spočívá v posuzování, kdy a jak zvýšit nebo snížit svou pozici v určitých akciích.

 

Jak prodat akcie?

Dobrou zprávou je, že o prodeji akcií již víte téměř vše, co potřebujete.

Proces je velmi podobný nákupu akcií. Začněte tím, že svému brokerovi sdělíte, jaké akcie chcete prodat a za kolik.

Stejně jako při nákupu budete mít několik možností pro typy příkazů k prodeji.

Stejně jako v případě koupi akcií, tržní příkaz znamená, že vám broker nabídne nejlepší cenu, jakou v danou chvíli najde.

Můžete také zadat limitní příkaz – například nastavit příkaz „neprodávat“ za méně než vámi danou cenu nebo prodávat, když cena dosáhne určité úrovně.

Opět platí, že tyto podrobnější objednávky mohou (ale nemusí) vyžadovat o něco vyšší poplatky, ale mohou být čas od času velmi užitečné!

Investoři velmi často nechávají hotovost, kterou obdrželi, na svém účtu pro obchodování s akciemi, protože ji plánují použít k nákupu nějaké jiné akcie.

 

Slovo na závěr aneb Kde a jak koupit akcie

Nákup akcií není tak složitý, jak se zdá, ale než provedete svou první investici, budete si muset udělat nějaký průzkum a stanovit si finanční cíle.

Každý investor je osobnost a má svůj individuální obchodní styl, odlišné finanční cíle a zájmy.

Samozřejmě neexistuje všeobecná poučka, jaké akcie koupit, za kolik, v jakém objemu, a s jakým brokerem.

Pravdou však zůstává, že nákup akcií nikdy nebyl jednodušší a na trhu si vybere každý nehledě na své finanční možnosti, potřeby a preference.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)