Brahmi neboli Bacopa monnieri je bylina, která sehrává zásadní roli v ájurvédské medicíně.

Česky se jí říká bakopa drobnolistá a v tropech Starého (i Nového) světa občas vytváří odolné koberce nízkých dužnatých lodyh, které někteří považují za nepříjemný a nevymýtitelný plevel.

Podle nové taxonomie spadá do čeledi jitrocelovitých a na první pohled není ničím zvláštní. Je drobná, vytrvalá, teplomilná a nearomatická.

Dužnaté lodyhy se v podmáčené půdě „rozběhnou“ všemi směry, základním morfologickým znakem byliny (podle kterého byste ji měli bezpečně poznat) jsou celistvé rohože rostlin natlačených jedna vedle druhé a tvořících neprostupný „zelený koberec“.

Zajímavost: Navzdory této „všednosti“ je bakopa bylinou pravidelně používanou v indické ájurvédské medicíně, kde ji najdeme pod pojmem „brahmi“. Jedná se o odvozeninu sanskrtského slova Brahmá neboli božstvo, všeobjímající tvořivá síla.

Nervové tonikum brahmi bojuje se senilitou a zhoršenou pamětí. Účinky této byliny jsou známy více než 3000 let.

Bylina brahmi je často považována za posilovač mozku. K léčebným účelům lze využít celou rostlinu včetně květů.

Má hořkou až nasládlou chuť a je známo, že dodává energii nervové soustavě.

Brahmi je terapeutická bylina běžně využívaná jako:

  • Posilovač paměti,
  • Afrodiziakum a
  • Zdravotní tonikum.

Dr. Akhilesha Sharmy, odborník na ájurvédu, říká: Brahmi je vynikající pro zlepšení mozkových funkcí a posílení paměti. Zlepšuje tři aspekty paměti, a to dlouhodobou paměť, krátkodobou paměť a kapacitu pamatování.

Brahmi má uklidňující účinek, čímž udržuje mysl klidnou a bez úzkosti. Podporuje také zdravý spánek a bojuje proti senilitě a stařecké demenci.

V tomto článku se dozvíte, jak bakopu využít ve svůj prospěch a jak vám může pomoci dosáhnout dobrého zdraví.

Jsou všechny její pozitivní vlastnosti pravdivé, nebo indičtí duchovní přeháněli, když ji umístili na přední příčky nejzdravějších bylinek vůbec?

To se dočtete dále v textu.

 

Složení byliny jménem brahmi – K čemu slouží jednotlivé komponenty a proč je rostlina tak vzácná?

Bacopa monnieri je bylina uznávána jako nootropní činidlo v ájurvédě.

Roste v bažinách a mokřadech do nadmořské výšky 1500 metrů a vyskytuje se v rovinách jihovýchodní Asie, tropické Asie, subtropických Spojených států, tropické Afriky a Austrálie.

Rostlina roste bujně ve vlhké půdě poblíž sladkovodních toků. Nebývá složité ji nalézt, protože tvoří nepřehledné zelené koberce, kterých si nelze nevšimnout.

O co očividnější je její poloha, o to těžší je sběr.

Domorodci se musejí brodit bažinami a mokřady, aby ji natrhali. Má velmi dužnatou lodyhu, kterou není snadné utrhnout. Mnohem snazší je ji podseknout.

Brahmi bakopa

Je možné ji pěstovat u nás třeba jako pokojovou rostlinu.

Saponiny jsou hlavními aktivními složkami byliny brahmi odpovědnými za většinu jejích farmakologických účinků. Všechny komponenty uvádíme v přehledu níže.

Čerstvá rostlina bakopa obsahuje:

  • Saponiny

Hlavně bacosid A, bacosid B, bacopasaponiny, D-mannitol a monnierin,

  • Flavonoidy

Hlavně apigenin a luteonin,

  • Alkaloidy

Hlavně brahmín, herpestin a hydrokotylin,

  • Glykosidy

Hlavně asiaticosid a thanakunicid,

  • Fytochemikálie

Hlavně kyselina betulová, wogonin, oroxindin, stigmastarol a β-sitosterol, sapogenin, jujubacogenin a pseudojujubacogenin,

  • Další složky

Kyselina brahmová, brahamosid, brahminosid a kyselina isobrahmová.

 

Saponiny

Jsou to sloučeniny nacházející se v rostlinných orgánech. Mají spoustu biologických účinků, např. působení proti únavě, ochrana srdečního svalu a posilování imunity.

Saponiny mají také účinek na vstřebávání cholesterolu a inhibici růstu nádorových buněk.

Nejvýznamnějším saponinem v bylině brahmi je bacosid (A a B).

Ve směsi s D-mannitolem a bacopasaponiny vytváří koktejl, který byl studován v experimentech in vitro a na zvířecích modelech pro svou potenciální neuroprotektivitu.

Podle vědců dokáží tyto komponenty bránit mozkové degradaci a udržovat bryskní úsudek a dobrou paměť.

 

Flavonoidy

Jedná se o sekundární metabolity rostlin. Látky spadající do této kategorie mají blahodárný vliv na lidské zdraví, nejčastěji na cévní systém.

Prokázán je i jejich antioxidační účinek, kdy vychytávají škodlivé radikály z těla a snižují dopad oxidačního stresu.

Nejvíce dobré práce odvádějí u osob s kardiovaskulárními chorobami nebo křečovými žilami.

Vědci dokázali, že užívání flavonoidu rutinu snižuje bolestivost nohou postižených křečovými žilami.

Zásadním flavonoidem v brahmi je apigenin. V původní podobě jde o krystalickou látku, jakýsi pigment dodávající barvu ovčí vlně.

Apigenin sehrává klíčovou roli v obraně před karcinogeny a v eliminaci různých druhů rakoviny z lidského organismu.

 

Alkaloidy

Jde o sloučeniny, které se tvoří při přeměně aminokyselin. Jsou známé svou silou a v konkrétních případech i silnou toxicitou.

Jedny z nejsilnějších rostlinných jedů spadají právě do skupiny alkaloidů, nicméně v miniaturním množství se užívají v lékařství, kde plní nenahraditelnou roli.

Mezi nejznámější rostlinné alkaloidy řadíme atropin a nikotin.

V bylině brahmi se vyskytuje alkaloid brahmín, patří mezi její nejaktivnější složky. Eliminuje neurodegenerativní stavy, jako např. Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu.

Jeho vlastnosti jsou podrobovány pečlivému zkoumání a na výsledky výzkumů se stále čeká.

 

Glykosidy

Patří mezi nejrozsáhlejší skupinu sekundárních rostlinných metabolitů a využívají se zejména terapeuticky.

Tvoří energetickou složku rostliny (podle potřeby organismus rozruší glykosidickou vazbu a uvolněný cukr se v rostlině dopraví na místo použití).

Jde o fyziologicky velmi účinné látky, které se dělí do následujících skupin:

  • Kardioaktivní glykosidy (využívají se při srdečních chorobách),
  • Kyanogenní glykosidy (vždy jsou v rostlině přítomné jen v minimálním množství),
  • Antrachinonové glykosidy (vyvolávají průjem),
  • Thioglykosidy (hořčičné glykosidy; způsobují podráždění kůže a sliznic),
  • Furanokumariny (jde o fotosenzibilizující látky) a
  • Saponiny (jedna skupina je jedovatá, druhá zdraví prospěšná. Saponiny z druhé kategorie uvolňují zahlenění horních cest dýchacích, dezinfikují rány a pomáhají při onemocnění močového ústrojí a při revmatismu).

V rostlině brahmi se nacházejí dva glykosidy, a to asiaticosid a thanakunicid.

Asiaticosid je triterpen, který vykazuje protizánětlivé, neuroprotektivní, kognitivní, antipyretické, antioxidační, protirakovinné, chemoterapeutické a chemopreventivní účinky.

Asiaticosid se příležitostně používá také při bělení kůže. Saponin thanakunicid má podobné vlastnosti.

 

Fytochemikálie

Látky s ochranným účinkem proti některým chorobám.

Jedná se o vysoce aktivní látky, které mají schopnost modulovat metabolismus člověka tak, aby se zabránilo vzniku některých závažných chorob, např. rakoviny.

Brahmi obsahuje kyselinu betulovou, wogonin, oroxindin a stigmastarol. Tyto sloučeniny hrají důležitou roli při neutralizaci volných radikálů, které mohou způsobit oxidační stres a buněčné poškození. Sloučeniny jako wogonin a oroxindin vykazují určité protinádorové vlastnosti, které ale musejí být podrobněji prozkoumány.

 

Další složky byliny brahmi

  • Kyselina brahmová – vzniká hydrolýzou glykosidů a má účinky na učení a paměť. Zlepšuje kognici a zapojení mozku do tělních funkcí.
  • Brahamosid,
  • Brahminosid.

 

5 vědecky prokázaných účinků byliny brahmi – Ochrana proti senilitě a stařecké demenci!

Svět ájurvédy se točí kolem celé řady bylin, které jsou svou povahou terapeutické.

Jednou z nich je právě zmiňovaná brahmi, které se často přezdívá „ájurvédský miláček“, protože dokáže změnit kompletně nezdravého člověka na super zdravého!

Zajímavost: Ájurvéda je starodávný indický léčebný systém, který se zaměřuje na rovnováhu mysli, těla a ducha.

Ájurvédské byliny se používají z několika důvodů:

  1. K „očištění“ těla,
  2. Na obranu proti nemocem a
  3. Na ustavení rovnováhy mysli, těla a duše.

Ájurvédská medicína si klade za cíl předcházet nemocem – spíše než na ně reagovat – udržováním rovnováhy mezi tělem, myslí a prostředím.

Dr. Arati Somanová, expertka na ájurvédské byliny, podrobně popsala 5 působivých vlastností brahmi a vysvětlila, v čem je bylina účinná a blahodárná.

 

1) Bakopa drobnolistá dodá vaší paměti vzpruhu

Nejpozoruhodnější vlastností byliny brahmi je to, že zlepšuje kognitivní schopnosti a stimuluje mysl, čímž dochází ke zlepšení paměti a koncentrace.

Výzkumníci zjistili, že šest týdnů každodenní léčby bacopou dvakrát denně (v dávce 300 mg) vede ke zlepšení výsledků testů kognitivních funkcí.

Tip: Bakopa pomáhá zlepšit sílu a větvení dendritických buněk, což jsou nervové buňky v mozku zodpovědné za učení a paměť.

Abychom nezapomněli, brahmi také pomáhá při léčbě poruch učení, jako je dyslexie a dysgrafie.

Klinické studie hovoří jasně:

  1. 12týdenní studie se 46 zdravými dospělými zjistila, že užívání 300 mg Bacopa monnieri denně významně zlepšilo rychlost zpracování vizuálních informací, rychlost učení a paměť ve srovnání s léčbou placebem.
  2. Další 12týdenní studie u 60 starších dospělých zjistila, že užívání 300 mg nebo 600 mg extraktu Bacopa monnieri denně zlepšilo paměť, pozornost a schopnost zpracovávat informace ve srovnání s léčbou placebem.

 

2) Brahmi snižuje úzkost a stres a dokáže zlepšit náladu

Podle Dr. Somana je brahmi adaptogenní bylinou. To znamená, že pomáhá měnit aktivitu určitých enzymů, které se účastní stresové reakce.

Správnou modulací aktivity stresových enzymů snižuje dopad stresu a úzkosti na lidské tělo.

„Bacopa pomáhá zlepšit náladu a snižuje hladinu kortizolu v těle, což je hlavní hormon způsobující stres. Tím, že zvyšuje hladinu serotoninu, působí také jako odbourávač stresu,“ dodává.

Klinické studie jsou v případě zvládání stresu smíšené:

  1. Jedna studie na hlodavcích ukázala, že Bacopa monnieri má účinky proti úzkosti srovnatelné s účinky lorazepamu (benzodiazepinu), léku na předpis používaného k léčbě úzkosti.
  2. Jiný výzkum na lidech zjistil, že užívání 300 mg Bacopa monnieri denně významně snížilo úroveň úzkosti a deprese u dospělých ve srovnání s léčbou placebem.

Existují ale studie, které účinek brahmi na redukci stresu neprokázaly. K potvrzení účinků na stres a úzkost je zapotřebí více rozsáhlých studií na lidech.

 

3) Brahmi může pomoci při prevenci Alzheimerovy choroby

Alzheimerova choroba, jak všichni víme, je nevyléčitelná porucha. Každý střípek do mozaiky možné léčby je vyvažován zlatem.

Pokud teď máte pocit, že jste právě dosáhli jackpotu, zadržte na okamžik.

Brahmi je sice v podstatě bylina zlepšující paměť a má léčivý účinek na mozek.

Konzumace brahmi může pomoci předcházet stavům, jako je Alzheimerova choroba, která v pozdějších letech života ovlivňuje vaši paměť, na druhou stranu se nejedná o plnohodnotnou medikaci, takže s úplným vyléčením počítat nelze!

Zásadní vlastností brahmi jsou antioxidační schopnosti.

Výzkum naznačuje, že poškození způsobené volnými radikály je spojeno s mnoha chronickými stavy, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, některé druhy rakoviny a neurodegenerativní nemoci.

Klinické studie hovoří jasně:

  1. Bylo prokázáno, že bacosidy jakožto hlavní aktivní sloučeniny v Bacopa monnieri neutralizují volné radikály a zabraňují molekulám tuku v reakci s volnými radikály.
  2. Když molekuly tuku reagují s volnými radikály, podléhají procesu zvanému peroxidace lipidů. Peroxidace lipidů je spojena s několika stavy, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba a další neurodegenerativní poruchy.
  3. Bacopa monnieri může pomoci zabránit poškození způsobenému tímto procesem.
  4. Například jedna studie ukázala, že léčba krys s demencí pomocí extraktu z Bacopa monnieri snížila poškození volnými radikály a zvrátila známky zhoršení paměti.

4) Brahmi redukuje zánět a zkracuje zánětlivý proces

Bakopa pomáhá inhibovat enzymy, jako je kaspáza a lipoxygenáza, které hrají klíčovou roli při zánětech a způsobující bolest.

To znamená, že pokud vy nebo někdo z vaší rodiny trpí zánětlivým onemocněním, např. artritidou, pak je brahmi dobrým řešením i alternativou.

„Podle několika studií funguje stejně dobře jako diklofenak, což je nesteroidní protizánětlivé léčivo používané k léčbě vleklých zánětů. Snižuje produkci prostaglandinů, které jsou prekurzory zánětu a bolesti,“ vysvětlují odborníci.

POZOR! Zánět sice je přirozenou reakcí těla na průnik nejrůznějších patogenů, ale chronický zánět je spojován s přidruženými zdravotními neduhy, včetně rakoviny, cukrovky, onemocnění srdce a ledvin.

Klinické studie mluví jasně:

  1. Zdá se, že Bacopa monnieri potlačuje uvolňování prozánětlivých cytokinů, což jsou molekuly, které stimulují zánětlivou imunitní odpověď.
  2. A co víc, ve studiích na zvířatech měla Bacopa monnieri protizánětlivé účinky srovnatelné s účinky diklofenaku a indometacinu – dvou nesteroidních protizánětlivých léků běžně používaných k léčbě zánětu.

Nicméně je zapotřebí více výzkumů, aby se potvrdilo/vyvrátilo, zda Bacopa monnieri skutečně snižuje zánět u lidí.

 

5) Bylina brahmi podporuje růst vlasů

Pokud jste fanouškem dlouhých a svůdných vlasů, musíte si na pokožku hlavy nanést pastu z brahmi, která vlasy vyživí.

Brahmi pohání vlasové folikuly a pomáhá zvrátit vypadávání vlasů.

Tip: Můžete také konzumovat brahmi ve formě kapek nebo tablet, protože pomáhá stimulovat krevní oběh ve vlasové pokožce, což zase napomáhá k opětovnému růstu vlasů.

 

Další potenciál byliny jménem brahmi – Na co se můžeme do budoucna těšit?

Bakopa je univerzální rostlinka s netušeným potenciálem.

Vědci postupně odhalují další a další její blahodárné účinky na lidské zdraví, které ale musejí napřed projít kolečkem klinických výzkumů.

Co vše nám může drobná květinka do budoucna zajistit?

  • Brahmi může být skvělým lékem, který poskytuje úlevu od artritidy, dny a dalších zánětlivých stavů.
  • Může pomoci při zklidnění žaludečních vředů a léčbě syndromu dráždivého tračníku.
  • Brahmi je známá pro regulaci hladiny cukru v krvi u pacientů s diabetem. Může pomoci zlepšit příznaky hypoglykémie.
  • Olej z brahmi je skvělý pro ošetření suché pokožky hlavy a předcházení vypadávání vlasů. Antioxidační složky pomáhají nejen při omlazení pokožky hlavy, ale také podporují regeneraci zdravých vlasů. Tyto antioxidanty také pomáhají při odstraňování všech toxinů z těla a zlepšují pleť tím, že stimulují regeneraci buněk.
  • Brahmi je dobrý prostředek k léčbě problémů s vlasy, jako jsou lupy, svědění a tvorba roztřepených konečků. Navíc je známo, že masírování pokožky hlavy olejem Brahmi je velmi uklidňující.

 

Možné nežádoucí účinky byliny brahmi – Nejčastější jsou zažívací potíže a průjem!

Brahmi je obecně neškodná bylina, která je při správném užívání pomocníkem od celé řady neduhů. Pokud to s dávkou ale přeženete, uženete si nepříjemné nežádoucí účinky. K těm patří:

  1. Sucho v ústech,
  2. Bolesti hlavy,
  3. Závratě,
  4. Ospalost (odborníci doporučují minimálně 30 minut po požití dávky nesedat za volant),
  5. Bušení srdce a
  6. Nevolnost.

Dále může způsobit zažívací potíže, včetně:

  1. Silné nevolnosti a zvracení,
  2. Žaludečních křečí a
  3. Průjmu.

Kromě toho se bacopa monnieri nedoporučuje těhotným ženám, protože žádné studie nehodnotily bezpečnost jeho použití během těhotenství.

Konečně může interagovat s určitými léky, včetně amitriptylinu, léku používaného k úlevě od bolesti.

Pokud užíváte nějaké léky, promluvte si se svým lékařem, než začnete tablety s bacopa monnieri užívat.

 

Jak brahmi dávkovat a užívat?

Pro zlepšení krátkodobé a dlouhodobé paměti je k dispozici mnoho dávkových forem a komerčních produktů s extraktem z brahmi.

Tip: Typickým komerčně doporučovaným dávkovacím režimem jsou 2 perorální tablety (500 mg; rostlinný extrakt z bacopy v poměru 10:1) dvakrát denně po jídle zapít vodou.

Každá kapsle obsahuje zhruba 500 mg léčivé složky. Extrakty Bacopa použity v klinických studiích byly nejčastěji podávány v dávkách 100 až 1 050 mg/den po dobu až 6 měsíců.

Přesné dávkování najdete na příbalovém letáku.

 

Několik zajímavostí závěrem aneb „Věděli jste, že…“

  1. Kromě výše zmíněných látek obsahuje hlavně vitamín C, komplex vitamínu B (nejvíce B 9 a B 12), vitamín E a minerály jako hořčík a zinek?
  2. V současnosti je jednou z nejmódnějších léčivých rostlin a jsou ji přisuzovány všemožné blahodárné účinky, z nichž některé nejsou vůbec klinicky potvrzené?
  3. V jihovýchodní Asii je i navzdory mírné hořkosti konzumována syrová nebo vařená jako salát a často se vysazuje jako ozdobná rostlina na břehy rybníků či do okrasných zahrad?
  4. Rostliny brahmi spásají larvy motýla babočky Anartia jatrophae a můry blýskavky Spodoptera litura? Je výživnou a vítanou potravou pro většinu býložravců, kterým nevadí její nahořklá chuť.