Následující text je zahajující projev, který jsem přednesl 22. srpna roku 2014 na Hult International Business School.

Vyrostl jsem na Star Treku a věřil jsem, že až budu dospělý, všichni budeme používat komunikátory, replikátory, trikordéry a transportéry. Ve svém pohledu na budoucnost světa jsem byl optimistický – měl jsem za to, že všechny problémy lidstva už budou vyřešené a budeme na cestě k objevování nových světů. Proto jsem se původně chtěl stát kosmonautem. Myslel jsem si, že by mě to nejlépe připravilo na Akademii Hvězdné flotily.

13928032814_66842b204e
Photo Credit: Loïc Lagarde via Compfight cc

Není třeba zmiňovat, že jsem byl zklamaný. Vyrostl jsem do světa plného hladu, chudoby a nemocí. Do světa, v němž spolu bojujeme o zmenšující se přírodní zdroje. Žijeme v pesimismu a smutku, kde  jsou lidé posedlí neustálým zvětšováním svého kousku koláče. Všeobecně se více zaměřujeme na hromadění bohatství místo zlepšování světa.

Sám jsem MBA, takže si můžu dovolit být kritický. Taktéž jsem pracoval v investiční bance Credit Suisse First Boston, a proto vím, o čem mluvím. Byl jsem také posedlý budováním bohatství a nevěřil jsem, že bych světu mohl pomoci k nějaké změně. Takže si mé poznámky neberte příliš osobně.

Jsem zde, abych vám řekl, že vy máte takové příležitosti, které bych si ve svém mládí ani neuměl představit. Můžete vybudovat budoucnost podobnou Star Treku, o které jsme snili. Pro lidi, jako jste vy všichni tady, se dnes stalo mnohé možným. Řešit ony velké problémy. Vyléčit naši civilizaci z nemocí, jež ji dlouho sužovaly. Dovést lidstvo z dob nedostatku do éry přebytku. Můžete dosáhnout světa, v němž budete bohatství sdílet místo vzájemných bojů o to málo, co ještě máme.

Nadcházející období je jedinečné. Co v minulosti mohly dělat pouze vlády a velké korporace, dnes můžou i podnikatelé. Jste vesmírní kadeti s příležitostí vykonat úžasné věci.

Dovolte mi vysvětlit, co se za posledních pár desetiletí změnilo a proč jsem se stal tak optimistickým.

Jste svědky pokroků v našich počítačích – vidíte, jak se zrychlují a zmenšují. Když jsem byl mladý, četl jsem o superpočítačích Cray, které byly považovány za strategický vládní majetek. Nemohly být vyváženy, protože sloužily jen výzkumu a obraně a jejich cena se pohybovala v desítkách milionů dolarů. Musely být uloženy v ohromných budovách a vyžadovaly vodní chlazení. Chytré telefony, které mnozí z vás nosí v kapse, jsou mnohem výkonnější než počítače, jež jsem vám popsal.

Když se jakákoli technologie spojí s informační technologií, začne se vyvíjet exponenciálně. – Ray Kurzweil

Tento vývoj je známý jako Moorův zákon. Po dobu posledních 100 let se výkonnost počítačů každých 18 měsíců zdvojnásobila. Rychlejší počítače jsou používány k navrhování rychlejších počítačů. Počítače, jak to umožňuje informační technologie, pohlcují ostatní sektory. Proto jsme svědky exponenciálního růstu senzorů, umělé inteligence, robotiky, medicíny, 3D tisku atd.

Futurista Ray Kurzweil říká: „Když se jakákoli technologie spojí s informační technologií, začne se vyvíjet exponenciálně.“ A to se právě děje. Naše technologie se také přibližují a umožňují zrod úžasných a strašlivých věcí.

Vezměte si například změny v senzorech, jako je fotoaparát ve vašem chytrém telefonu. Kodak představil první „komputerizovaný“ fotoaparát v roce 1976. Vážil čtyři libry, stál 10 000 $ a disponoval rozlišením sotva 0,1 megapixelů. Dnes mají telefony fotoaparáty o 41 megapixelech a to jsou jen doplňky. A vzpomínáte si na ty opravdu drahé HD kamery, které před 20 lety začala nakupovat filmová studia? Foťák ve vašem iPhonu je lepší. Stejná změna se odehrála i v akcelerometrech, gyroskopech, senzorech teploty, plynu, vlhkosti atp. Úplně stejné pokroky se dějí v mikrofluidikách a umožňují nám provádět chemické a biologické testy na miniaturních a levných čipech.

V 70. letech jsme taky byli velmi nadšeni z umělé inteligence. Začali jsme se bát, že by se Japonsko stalo vedoucí zemí v tomto odvětví, a získalo tím statut supervelmoci. Nic se však nestalo, a tak jsme si mysleli, že je A. I. (artificial intelligence – umělá inteligence pozn. překl.) mrtvá. A. I. však nezemřela. Je všude. Pohání náš vzdušný dopravní kontrolní systém a ukrývá se v našich hrách. A. I. použil v IBM Watson, aby v Jeopardy porazil lidské hráče. Používá ji i SIRI (iPhone aplikace, s níž lze mluvit) při rozpoznání hlasu.

Když navzájem propojíte exponenciálně se rozvíjející technologie, stane se zázrak. Toto přiblížení umožňuje nová použití, vytváření nových průmyslových odvětví i zničení těch zastaralých.

Vezměte data sesbíraná ze všech různých senzorů, internetu, komputerizace, veškeré známé vědomostní práce a přikažte umělé inteligenci, aby vše zanalyzovala. Získáte schopnost předpovídat dopravu, kriminalitu, prodeje a trendy. Získáte schopnost vyšachovat finanční analytiky z jejich práce. Počítače analýzy přece jen zvládnou mnohem lépe.

Podobně můžete mít i počítače zastupující práci doktorů. Jsem si jistý, že jste slyšeli zvěsti o Apple iWatch nebo potkali lidi používající doplňky jako Fitbit. Jedná se o senzory sledující naše zdraví. A ve světě se vyvíjí další tisíce takových senzorů. Budou sledovat úroveň naší aktivity a monitorovat náš spánek, životní funkce, tělesné tekutiny… Úplně všechno. Představte si, že by nějaký systém umělé inteligence uměl tato data počítat 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Poradil by nám, když by se schylovalo k nemoci, doporučil by nám lepší způsoby života, zvyky, léčbu. Díky kombinaci senzorů, komputerizace, medicíny a umělé inteligence se tyto technologie stávají skutečností. Do deseti let nebudeme už od doktorů potřebovat poradit se základními věcmi ohledně našeho zdraví.

Když jsem byl malý, snil jsem nejen o trikordérech a replikátorech, které by vyrobily tolik zmrzliny a zákusků, kolik bych jen snědl, ale také o robotickém asistentovi jako Rosie z Jetsonů, jenž by po mně uklízel. Pak bych nemusel dostávat vynadáno kvůli nepořádku v pokoji.

Ale Rosie nikdy nepřišla. Měl jsem jen Roomba. Roztomilý malý automatický vysavač.

Proč ne Rosie?

Protože počítačová síla nezbytná k tomu, aby takový robot uměl rozpoznávat hlas a rozumně mluvit, by vyžadovala jeden počítač Cray a všechny další dříve příliš drahé již zmiňované senzory – kameru, detektory pohybu, gyroskopy, akcelerometry. Zkuste uhodnout, co váš iPhone v dnešní době zvládne?

Rosie se dnes může stát skutečnou. A nepřekvapilo by mě, kdyby ji nějaké děcko ze Silicon Valley (nebo absolvent Hultu) vytvořilo. Také uvidíme roboty vykonávající práci lidí v továrnách, obchodech s potravinami či lékárnách. Roboti budou řídit auta, donášet balíčky atd. Brzy budou dělat jakoukoli rutinní činnost, kterou vykonávají lidé. Představte si ty možnosti i problémy, které vzniknou.

Tohle je jen několik příkladů toho, co se může stát. V následujícím desetiletí budeme také využívat 3D tisk pro zařízení do domácností, budeme tisknout celé budovy, elektronické okruhy, a dokonce i jídlo. Navrhneme nové organismy, jež zlepší zemědělství a uklidí životní prostředí.

Budeme doručovat zboží (a možná také přepravovat sebe) pomocí dronů. Mohou se dít úžasné věci.

Zmiňované technologie mohou přinést hodně dobrého. Také však umožňují ničení v ohromném měřítku, sledování a mnoho nepředstavitelných hrůz. Vytvářejí společenská a etická dilemata. Zavedou nás do budoucnosti, v níž pro lidi nebude dost práce, a my budeme muset zjistit, co si se sebou počneme. Jak bude míra změn narůstat, přijdou jistě společenské nepokoje a objeví se snahy zastavit technologický pokrok.

Tento postup nelze zastavit. Stejné technologie, k nimž máme přístup tady v Sillicon Valley, stejné vědomosti a nápady jsou přístupné kdekoli. Podnikatelé a vlády (i zločinci) všude ve světě pracují na jejich vývoji. Pokud znemožníme jízdu aut bez řidičů po našich dálnicích nebo zastavíme-li drony v doručování zboží, budou ostatní země stejně ve vývoji pokračovat. Zůstaneme pozadu. Když ve Spojených státech zakážeme lékařské aplikace, nakonec skončíme u stahování z indického App Storu. Dobré i špatné technologie se globalizovaly. Můžete žít kdekoli na světě a přitom si stáhnout návrhy na vytisknutí zbraní 3D tiskárnou.

Je mnoho věcí, z nichž můžeme být nadšení. A mnoho věcí, kterých se musíme obávat. Práce či kariéra, kam bychom chtěli zamířit, od teď za deset let nemusí vůbec existovat. Myslím to naprosto vážně – dokonce i pozice jako finanční analýza, průzkum trhu a management výroby můžou vymizet. Silicon Valley může být také ohroženo. Bublina sociálních médií praskne a nové technologie vytvoří další nadšení (a nové bubliny).

Neměl jsem v úmyslu vás strašit, ale jen se ujistit, že jste si vědomi všech skutečností, k nimž míříme. Právě teď se všem podnikatelům, kteří chtějí udělat ze světa  lepší místo, nabízejí úžasné příležitosti. Je to oblast otevřená dokořán. Vytvoří se mnoho nových pracovních míst a profesí, mnoho nových průmyslových odvětví a nových příležitostí. Povedou se vášnivé politické debaty o tom, co je dobré a co špatné. Což znamená, že v takové budoucnosti můžete zastávat téměř jakoukoli úlohu, kterou budete chtít. Můžete být generálním ředitelem, marketingovým ředitelem, designérem či zákonodárcem.

Nejdůležitější dovedností budoucnosti bude schopnost se učit a přizpůsobit. Budete muset být užiteční, mít nastražené uši před pokroky přicházejícími z neznáma a přijímat nové příležitosti tak, jak se budou objevovat.

Ať už budete dělat cokoli, nikdy neberte bezmyšlenkovitou a bezvýznamnou práci v obrovské společnosti jen proto, že vám budou nabízet obrovskou výplatu. Snažte se být na místě, kde sami sebe můžete neustále poznávat a kde můžete pokračovat v učení. Právě tak to v budoucnosti bude vypadat –  neustálé učení a objevování.

Budoucnost bude taková, jakou si ji uděláme. Může být „startrekovou“ utopií, nebo světem rozzuřeného ničitele Maxe, tvořivým místem na hraní, nebo orwellovskou noční můrou. Zde je důvod, proč je nezbytné, aby nás touto cestou vedli lidi s dobrými hodnotami a morálkou. Potřebujeme lidi, kteří se zajímají o obohacení lidstva více než sebe sama. Potřebujeme takové lidi, kteří budou vést svým vlastním příkladem a strhnou s sebou i ty ostatní. Jedince, kteří chtějí světu dávat a udělat z něj lepší místo. Upřímně doufám, že budete patřit mezi ty, kdo povedou a budou dbát na zájmy lidstva, že vytvoříte utopii.

Napsal Vivek Wadhwa. Z anglického originálu It’s a Beautiful Time to be Alive and Educated přeložila Veronika Portešová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář