Nejužitečnější a zdánlivě nerozumná rada ohledně produktivity, kterou jsem kdy dostal, byla: „Nebuď pořád tak vytížený. Dělej toho míň. Buď zodpovědný za méně věcí. Nesnaž se zaplnit svůj rozvrh na maximum.“

Je to zvláštní rada, protože si vytíženost spojujeme s produktivními lidmi. Vezměte si výkonné ředitele firem, kteří pracují 100 hodin týdně nebo akademiky, kteří neustále píší články do odborných časopisů. Ti jsou skoro pořád v jednom kole.

Čím víc se ale zkouším řídit touto radou, tím víc cítím, že je to správný přístup (a taky cítím, že velmi mnoho našich představ o produktivitě je beznadějně spjato s tím, že chceme produktivně vypadat, což je dost pokřivený přístup).

 

Vyhýbejte se vytížení

Tvrdě pracovat není to samé jako být zaneprázdněný. Když jsem pracoval víc než 60 hodin týdně na MIT Challenge, byla to tvrdá práce, ale nikdy jsem nebyl zaneprázdněný. A to díky tomu, že i přes velké množství práce byl můj kalendář skoro pořád prázdný. Kdyby jsem si tenkrát zapisoval úkoly na každý den, všechny by zahrnovaly pouze jednu položku – “studium”.

Pracovat tvrdě může být vyčerpávající, ale vysává vás to jinak, než když jste pořád zaneprázdnění. To vás totiž vyčerpává mentálně. Musíte zvládat myslet na různé cíle, lidi, plány a úkoly. Snažíte se pak nacpat patnáctiminutovou pauzu na oběd mezi práci na dvou různých úkolech, týkajících se různých projektů.

Být zaneprázdněný má dvě velké nevýhody:

  1. Skončíte tak, že budete odsouvat složité, ale důležité úkoly a budete se raději věnovat těm jednoduchým, které však nejsou moc důležité. Zavolat někomu je jednoduché. Napsat esej, dokončit návrh, napsat kód nebo se něco nového naučit je složité.
  2. Vytíženost vede k ještě většímu vytížení. To, že jste pořád v jednom kole je proto, že přijímáte odpovědnost. Vytížení lidé obvykle přijímají hodně odpovědnosti za úkoly, které mají často málo společného s jejich osobními cíli.

To, jak budete vytížení, nemůžete mít 100% pod kontrolou. Některé profese a životní styl vás nutí k tomu být zaneprázdněný neustále. Téměř vždy však můžete udělat menší změny – vybrat si, že budete vytížení spíše méně, než více.

 

Jak nebýt neustále zaneprázdněný

Vytížení se vám vkrade do života stejně jako nepořádek do domu. Ne najednou, ale postupně, pokud k tomu nezaujmete jistý postoj.

Zde je několik tipů, jak být méně zaneprázdněný:

  1. Buďte nezodpovědní. Slyšel jsem, že tuhle strategii používá mnoho úspěšných vědců a akademiků (jako Richard Feynman nebo Amos Tversky).  Předstírají, že jsou nezodpovědní a nespolehliví, aby toho po nich lidé tolik nechtěli.
  2. Buďte zaneprázdnění pouze jednou za týden. Pokud je to možné, snažím se naplánovat si vždy všechny své telefonáty, schůzky a další úkoly, které roztříští den, na pátek. Díky tomu můžu vyřídit vše, co potřebuji a mít zbytek týdne relativně nepřerušovaný. Často je to nesplnitelné, ale pokud se alespoň snažím nacpat vše do jednoho dne, zbude mi velká část týdne, kdy nejsem tak vytížený.
  3. Odpojte se. Když po vás někdo něco chce, je těžké říct ne. Proto je jednou z nejlepších strategií proti vytíženosti nebýt k zastižení. Pro některé lidi to znamená, že nemají e-mail, ale chtějí, aby jim všichni zájemci napsali dopis. Pro další to může znamenat skončit se sociálními sítěmi nebo výrazně omezit aktivitu na nich.
  4. Mějte míň projektů, ideálně pouze jeden. Většina lidí ví, jaké nebezpečí skýtá multitasking. Avšak věřím, že mít spoustu projektů může být stejně nebezpečné. Když budete mít pouze jeden nebo dva velké projekty, bude jistější, že je budete zvládat, než když budete muset stíhat spoustu protichůdných aktivit.
  5. Buďte si vědomí závazků, které jen tak neskončí. Jakýkoliv závazek (ať je jakkoliv malý), který vyžaduje neustálou snahu, vás bude vždy stát hodně času. Někdy se tomu nedá vyhnout (cvičení, spánek, atd.), ale často ano. Já jsem přešel z psaní příspěvků 10x týdně na 1x týdně a nemělo to žádný dopad na návštěvnost, odběratele nebo prodeje. Někdy je méně opravdu více.
  6. Říkejte, že jste vytížení, i když nejste. Myslím si, že tohle je jedna ze společensky přijatelných lží, kterou byste měli říkat častěji: “Promiň, ale mám toho hodně.” Řekne se to snadněji než pravdivější, ale o to méně zdvořilé: “To, co po mě chceš, není tak důležité, abych tomu věnoval čas.”
  7. Usilujte spíše o to mít dny, o kterých nevíte, jak je zaplníte, než o úkoly, které nevíte, kam nacpat. Až se podíváte do diáře a uvidíte dny nezaplněné úkoly, pak budete úspěšní v boji s vytížeností. Je lepší mít čas, který nevíte jak zaplnit, než tucet úkolů, které nejste schopni nacpat do svého rozvrhu.prázdný diář

 

Výhody nevytíženého života

Obvykle nejsem v jednom kole. Když se podívám do svého kalendáře, je buďto prázdný nebo tam mám jednu schůzku denně. To znamená, že pokud chci, můžu dlouho spát, dát si dlouhou pauzu na oběd, zavolat kamarádovi a popovídat si uprostřed dne, přečíst knížku nebo se naučit něco nového, co mi přijde zrovna zajímavé.

Výsledek tohoto přístupu, který se může na první pohled zdát jako lenost, je nicméně velmi pozitivní. Dlouhé chvíle volného času vyžadují, abych je něčím zaplnil. Čím méně jsem zaneprázdněný, tím spíše volný čas vyplním prací na velkých, složitých a důležitých projektech.

Tato filosofie mi určitě na profesionální rovině neublížila – v posledním roce vzrostl zisk z mého podnikání 6x, vytvořil jsem dva nové kurzy a přijal nové zaměstnance na plný úvazek. Dokonce se mi podařilo vtěsnat do mého programu veřejný ultravzdělávací projekt. Nejsem si jistý, že bych toho zvládl tolik, kdybych byl vytíženější.

Bohužel i přes celkem jednoznačný úspěch této strategie je společenský tlak na to být vytížený enormní. Dokonce i já to cítím, a to jsem zvládl uniknout práci v kanceláři, kde to, že vypadáte zaneprázdnění, se často rovná tomu, že děláte dobrou práci.

Největší nevýhodou této filosofie nevytížení je z mého pohledu to, že musíte pořád bojovat s pocity, že byste měli opravdu více pracovat, naplnit všechen volný čas ve svém kalendáři a být zaneprázdnění – jako všichni ostatní. Pokud však uniknete tomuto pokušení, čekají na vás velké věci. Čekají na lidi, kteří tvrdě pracují, jsou ambiciózní a vybrali si, že budou méně zaneprázdnění.

The English original article “Don´t Be Busy” written by Scott H. Young was translated by Zlata Straková.
Z anglického originálu “Don´t Be Busy” od autora Scotta H. Younga přeložila Zlata Straková.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář