Jak si naplánovat kariéru

[Původní článek „How to Do Career Planning“ napsali na 80000hours.org. Original English text „How to Do Career Planning“ written by 80000hours.org.]

Potřebujete plán, jak správně vyvážit flexibilitu a sledování jasných cílů – i když se bude určitě měnit? Tady vám ho vysvětlíme.

Podívejte se na toto video nebo si přečtěte celý článek (5 minut) nebo se vrhněte rovnou na tvorbu vlastního plánu.

 

Startovací čára

Flexibilní plán vytvoříte tak, že použijete plán A/B/Z:

  • Plán A je nejlepší varianta, které chcete docílit. Pokud jste si relativně jistí, co chcete dělat ve středně dlouhém období, zaměřte se na něj. Jestli si tak jistí nejste, snažte se vyzkoušet více variant. Pokud opravdu tápete, prostě budujte flexibilní kariérní kapitál.
  • Plán B jsou nejbližší alternativy, na které se můžete přeorientovat, pokud plán A nevychází tak, jak jste si představovali.
  • Plán Z je dočasná záloha pro případ, že se všechno pokazí. Mít plán Z vám pomůže podstupovat větší rizika.
  • Zrevidujte svůj plán alespoň jednou ročně – můžete použít naši pomůcku.

 

Jak se kariérní plány kazí

Nejprodávanější kniha s kariérními radami „Jaké barvy je tvůj padák?“ (What Color is Your Parachute?) nabádá čtenáře, aby se hluboce zamysleli, jakou práci nejvíce chtějí a pak ji šli získat. To je typické pro řadu kariérních rad.  Lidé za námi často přicházejí, protože chtějí přijít na to, co by měli dělat v následujících deseti nebo dvaceti letech. Jiní přicházejí, protože chtějí najít „svou ideální profesi“ nebo „najít své poslání“.

Problém s tímhle vším je, že se váš plán téměř určitě změní.

  1. Vy se změníte (více než si myslíte).
  2. Svět se změní – mnoho dnešních odvětví v průběhu dvaceti let zanikne.
  3. Budete lépe vědět, na co se hodíte. Jak jsem psali v minulém článku, je velmi těžké předem předpovědět, v čem budete dobří.

Přílišnou snahou vytvořit si desetiletý plán se můžete stát neflexibilními vůči novým informacím a možnostem.

Na druhou stranu, neměli byste se poflakovat úplně bez plánu. Mít specifické cíle vede pravděpodobněji k úspěchu a přemýšlení o tom, které kariérní možnosti jsou nejlepší, je vhodnější, než náhodné rozesílání životopisů.

Takže, jaké je řešení?

Flexibilní plán. Tady vám vysvětlíme, jak ho vytvořit.

 

ape-530759_640
Lidé mají tendenci se domnívat, že najít správnou profesi je jako najít „toho pravého“ partnera pro život. Ale není.

Plán A/B/Z

Tady máte dle nás užitečnou šablonu, jak napsat kariérní plán. Vypůjčili jsme si ho z podnikové strategie v knize s kariérními radami od zakladatele LinkedInu, Reida Hoffmana. Vtip je v tom, rozvrhnout si řadu možných variant a seřadit je podle preferencí.

Také vám ukážeme, jak upravit plán podle toho, jak moc si věříte ohledně nejlepší varianty.

 

1. Plán A – nejlepší varianta

To je hlavní plán, který chcete uskutečnit – nejlepší možná varianta. Jsou tři hlavní možnosti, jak plánu A dosáhnout:

  1. Pokud si relativně věříte v této variantě a považujete ji za střednědobě
    (3 – 10 let) nejlepší variantu, soustřeďte se na tuto možnost.
    Snažte se určit nejvhodnější cestu za touto variantou – k tomu vám pomůže se třeba podívat, co stojí za úspěchem jiných lidí. Poté hledejte takový postup, který vás jednak přivede blíže cíli a zároveň vám bude budovat flexibilní kariérní kapitál, což znamená, že budete mít v záloze vhodné možnosti pro případ, že plán A nevyjde.
  2. Pokud si nejste tak jistí svou střednědobou variantou, naplánujte si, jak si vyzkoušet 2 – 4 ze svých nejlepších variant v průběhu následujících pár let a také divokou kartu. Využijte tipy z našeho článku, jak zjistit, pro jakou profesi se hodíte. Své střednědobé plány můžete přehodnotit, jakmile budete vědět víc.
  3. Pokud opravdu, ale vážně nevíte, tak prostě dělejte něco co buduje flexibilní kariérní kapitál a získejte tím více času na objevování tolika možností, kolik jen můžete, a více přemýšlejte.

Pokud jste na začátku kariéry, pravděpodobně budete v jedné z druhých dvou kategorií. To je v pořádku, ještě nemusíte mít vše vyřešeno.

 

2. Plán B – blízké alternativy

Na tyto varianty se můžete jednoduše přeorientovat, pokud plán A nevyjde. Jsou to také varianty, které se snadno můžou projevit jako lepší než plán A samotný. Když si je sepíšete předem, budete připraveni na nové možnosti a budete flexibilnější.

Pro vytvoření svého plánu B si položte otázku, co se nejpravděpodobněji pokazí v plánu A a poté vymyslete, co dělat v tomto případě. Připravte si dvě až tři varianty.

 

3. Plán Z – vaše záloha, když se všechno pos..e

Na plán Z dojde, když se všechno pokazí a vy budete potřebovat čas se postavit zpátky na vlastní nohy. Například to bude vyžadovat spát na kamarádově gauči a vydělávat si na složenky doučováním sousedových dětí. Nebo co se odstěhovat do Asie jako lektor angličtiny?

Mít plán Z vám usnadní přijímání rizika. Když se nad tím zamyslíte, plán Z pravděpodobně není tak zlý – stále máte co jíst, kamarády a měkkou postel a navíc se to celkem brzy zlepší.

Pokud čelíte závažnému riziku, zejména takovému jako jsou lidé závislí na vašem příjmu, pak byste měli obzvlášť pečlivě promyslet varianty, co nastanou, když plány A a B nevyjdou.

 

Příklad

Předpokládejme, že ve středně dlouhém období máte zájem se podílet na výzkumu hospodářského rozvoje nebo založit mezinárodní rozvojovou neziskovku, ale nejste si jistí, zda jste pro akademickou půdu vhodní.

Potom váš plán může vypadat takto:

  • Plán A: Během bakalářského studia vyjeďte na letní prázdniny do rozvojové země (to musíte udělat, pokud chcete pracovat v problematice rozvoje) a další prázdniny pracujte v neziskovce. Potom dva roky pracujte jako konzultant a pak studujte ekonomii v magisterském programu. V tomto okamžiku budete moct buď pokračovat v akademické sféře nebo jít do neziskového sektoru.
  • Plán B: Možná nedostanete pozici konzultanta. V tom případě můžete jít na magistra o rok dříve a rok strávit stážemi v neziskovkách nebo učit angličtinu v rozvojové zemi.
  • Plán Z: Nastěhujte se zpátky k rodičům a vezměte práci v bistru, kde jste pracovali minulé léto.

 

Revidujte svůj plán

Jelikož se vyvíjíte, váš plán by se měl také měnit, ale je velmi jednoduché se zaseknout v zaběhnutých kolejích – to je pravděpodobně jedna z nejčastějších kariérních chyb. Abyste se jí vyhnuli, musíte se k plánu vracet a revidovat ho.

  1. Naplánujte si, jak často budete plán revidovat, zda jednou či dvakrát za rok. Vytvořili jsme šikovnou pomůcku, který kontrolu kariérního plánu ulehčuje. Promluvte si i se svým mentorem, pokud nějakého máte.
  2. Nastavte si kontrolní body. Vytvořte si seznam znaků, podle kterých poznáte, že jste na špatné cestě a pokud se objeví, svůj plán přehodnoťte. Například, publikování v předních odborných časopisech je klíčem k akademickému úspěchu. Pokud se vám nepodaří publikovat alespoň jeden článek v předním časopise před tím, než dokončíte doktorát, měli byste svou akademickou dráhu přehodnotit.

 

Shrnutí strategie

Nyní můžeme celý návod shrnout. Na tyto priority byste se měli soustředit při postupu kariérou:

  1. Snažte se dozvědět víc o nejslibnějších variantách a snažte se si je vyzkoušet. Zároveň minimalizujte náklady. Neočekávejte, že přijdete na to, co je pro vás nejlepší jen tím, že o tom budete přemýšlet. Raději postupujte jako vědec testující hypotézu. Soustřeďte se na objevování, dokud se nebudete cítit, že máte lepší pojem o nejlepších variantách. (Část 4)
  2. Budujte flexibilní kariérní kapitál. Zlepšujte své dovednosti, konexe a kvalifikaci, abyste měli větší šanci na lepší pozici v dlouhém období. Dělejte to alespoň během prvních zaměstnání a pokračujte, dokud nepřestanete nalézat příležitosti s vysokým přínosem nebo naleznete opravdu dobrý způsob, aby měla vaše práce dopad. (Část 3)
  3. Vyřešte nejpalčivější sociální problémy. Dělejte co přispívá k řešení nejaktuálnějších problémů tak, že si vyberete správnou metodu a budete dělat něco, na co se perfektně hodíte. Tímto způsobem získáte kariéru, která je jak naplňující, tak má pozitivní dopad na svět. (Části 1, 2a, 2b, 2c)
  4. Přizpůsobujte plán. Revidujte svou kariéru alespoň jednou ročně, jelikož nejlepší varianta se může i nadále měnit. Mějte na paměti plán B a Z. Neočekávejte, že okamžitě přijdete na to, na co se perfektně hodíte. (Část 5)

Tyto kroky budete opakovat celou svou kariéru a měli byste se na ně v každé fázi opravdu soustředit.

Jsme téměř na konci našeho návodu. Zde vše propojíme a pomůžeme vám přijít na to, co se životem.

Zaprvé: využijte tuto pomůcku pro vytvoření svého plánu.

Pak si přečtěte část 6: Jak získat práci.

Nebo se vraťte na začátek našeho návodu.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář