1. Svět se vás snaží oblbnout. Bankovní poplatky, úrokové sazby, zázračné diety… Tohle prokoukne jen málokdo. Lidé, kteří nejsou vzdělaní, jsou jednodušeji zmanipulovatelní k vydávání peněz za nesmysly a snáze se nechají vodit za nos. V zájmu bohatství, nezávislosti a štěstí se vzdělávejte co nejvíce.
  2. Nemějte příliš důvěru v institucionální vzdělání. Do doby, než se ustanoví kurikulum (vzdělávacího program), je dost pravděpodobné, že daný systém už dávno nebude platit, nebo bude dokonce naprosto překonán. Učíte se a získáváte respekt od lidí, kteří si jej sami zasloužili. Ne díky tomu, že by někoho následovali, ale tím, že vedli ostatní.
  3. Čtěte tak moc, jak jen můžete. Naučte se rychločtení s vysokou mírou zachycení informací. Emerson Spartz mě to naučil, když jsem byl na akci Summit Series. Jestliže on zvládne přečíst 2-3 knihy týdně, vy zvládnete alespoň jednu.
  4. Vždy se seznamujte se všemi. Buďte v tomto úmyslu ryzí. Naučte se v každém člověku najít něco dobrého a k tomuto dobrému v něm také mluvte.
  5. Neztrácejte čas plachostí. Plachost je přesvědčení, že by vaše emoce měly stát v čele vašeho rozhodovacího procesu. Ve skutečnosti je opak pravdou.
  6. Pokud vám ve vztahu přijde něco divného, je velmi pravděpodobné, že to bude i důvod, kvůli kterému se nakonec také rozejdete.
  7. Mějte tolik kontaktu se staršími lidmi, kolik je jen možné. Já osobně jsem se seznámil s mnoha lidmi na akci Podcamps. Můj kamarád Greg, když mu bylo 13 let, se se svým prvním budoucím zaměstnavatelem setkal na vedlejším sedadle v letadle. Důvodem, proč je tohle tak cenné, je fakt, že lidé ve vašem věku obvykle nemají schopnost dělat rozhodnutí, kterými by vám mohli nějak výrazně pomoci. Starší lidé už také většinou ví téměř vše, co vy se budete ještě učit později, takže neztrácejte čas a rovnou se jich zeptejte.
  8. Seznamte se i s lidmi, kteří jsou víc ‚cool‘ než vy, a povyrazte si s nimi. Tohle je společně s následující radou stejně důležité. „Nesnažte se být uvnitř nějaké skupiny průměrní.  Neustále se snažte být napřed než ostatní (tím, že budete dělat zajímavější věci, dělat si méně starostí, budete přátelštější, cílevědomější, apod.)
  9. S postupujícím časem se stanete více konzervativní. To je prostě fakt. Ti, kterými se obklopujete, vytvoří jakousi bublinu, která vás bude tlačit k tomu, abyste podporovali status quo. Z tohoto důvodu je nutné, abyste uskutečnili své nejbláznivější věci TEĎ. Později už se budete příliš bát. Věřte mi.
  10. Co nejvíce snižte veškeré náklady. Myslím to vážně. Vytvoří to bezpečnostní síť, jež vám umožní dělat ty výše uvedené bláznivé kraviny.
  11. Místo společenského uznání přes věci (které status poskytují pouze dočasně) si jej získejte zkušenostmi. Jinými slovy – cesta do Paříže je lepší volbou než zhola nový šatník. Studie ukazují, že zážitky podporují pocit štěstí.
  12. Vyřešte problém peněz, dokud ještě žijete lacino. Třeba za pomoci internetu, který je jako malý klidný stroj, jenž vám pomůže řešit vaše účty. Pokud v současné době žijete od výplaty k výplatě, rozšiřte si stejné výdaje na tři týdny místo dvou. Následně, až se vám v tom bude dařit lépe, můžete myslet na jeden měsíc dopředu. Pak na tři a na šest a nakonec na jeden celý rok. (Cílem je dostat se do bodu, kdy budete uvažovat 5 let dopředu.)
  13. Naučte se programovat.
  14. Opatřete si pekáč buchet (nebo zhubněte, jestli to je vaším cílem), zatímco jste mladí. Vaše hormony jsou v té době na lepší startovní pozici. Neztrácejte tuto příležitost, věřte mi.
  15. Naučte se vařit. Takhle všechno bude mnohem jednodušší. Z toho, co vypadá jako fuška + drahý zvyk, se stane něco příjemného + skromného. Já jsem velký fanoušek Jamieho Olivera, ale cokoli se líbí vám, je v pohodě.
  16. Dobře spěte. To vám společně s vařením pomůže získat zmiňovaný pekáč buchet. Pokud máte v hlavě myšlenku: „Můžu spát, až budu mrtvý,“ nebo „mám příliš práce na to, abych mohl/a spát,“ mám pro vás novinku: Jste NEEFEKTIVNÍ. A nedostatek spánku vám v ničem nepomůže.
  17. Na všechno si dávejte upomínky.  Nemějte ve svou paměť příliš naivní důvěru. A  pocitu, který vám říká, že na co máte zrovna chuť, byste taky měli dělat, nevěřte. Důvěřujte pouze upomínkovým aplikacím. Já třeba používám RE.minder a Action Method.
  18. Vyberte si něco velkého k vykonání. A stejně tak umožněte vlnám příležitostí, aby vám s tím pomohly. Pokud si nestanovíte cíle, nějaké věci se můžou stát, ale pokud se k něčemu rozhodnete, udá se jich mnohem, mnohem víc.
  19. Buďte známý pro nějakou věc. Dělejte něco třeba pět let. Namísto poskakování všude kolem. Pokud potom budete chtít dělat něco jiného, můžete. Ale teď, jak jsem řekl, se pro něco rozhodněte.
  20. Nesnažte se nikoho napravovat, navést na ‚tu správnou cestu‘. Místo toho hledejte někoho, kdo napravit nepotřebuje.

Z anglického originálu 20 Things I Should Have Known at 20 přeložila Veronika Portešová.

 

PRAKTICKÉ TIPY
Využijte online kurzy (více než 400 lekcí zdarma) ke svému osobnímu rozvoji a získejte bezplatné členství.
(
VÍCE INFORMACÍ ZDE

Získejte peněžní bonusy a výhody zdarma.
(VÍCE INFORMACÍ ZDE)

Vložit komentář